Vatandaş, siyasetçilerin üslubuna tepkili

Vatandaş, siyasetçilerin üslubuna tepkili, Gündem Haberleri.

Vatandaş, siyasetçilerin üslubuna tepkili
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 11:34
Vatandaş, siyasetçilerin üslubuna tepkili, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamera: Hakan KAYA

2023 seçimleri yaklaştıkça siyasetteki dil de sertleşmeye başladı. Siyasiler ara sıra hem birbirlerine ayrıca de vatandaşlara karşı oldukça ağır sözcükler, hakaretler eder ülkü geldi.

Bilhassa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın kullandığı, “Zavallı, yalancı, omurgasız, proje aparat, terör sevici, kifayetsiz muhteris, provokatör, çürük, sürtük” gibi sözcükler ayrıca diğer siyasilerce keza de vatandaşlarca tepki gördü.

İstanbul Kadıköy ’de vatandaşa mikrofon uzattık, “Siyasetçilerin bilhassa son dönemde kullandıkları argo sözcükleri çocuklarınızın, torunlarınızın öğrenmesini, kullanmasını ister miydiniz?” diye sorduk.

Yurttaşlar siyasilerin üslubundan rahatsız olduklarını ve daha saygılı olmaları gerektiğini söyledi. Siyasilerden kötü laf duydukça utandıklarını ve sinirlendiklerini, çocuklarının öğrenmemesi için haberler başladığında onları ekran başından kaldırdıklarını anlattı.

İşte vatandaşın verdiği yanıtlar:

“KÜÇÜKLER BÜYÜKLERDEN NE GÖRÜRSE ONU ÖRNEK ALIR”

Tahsin Çetin: “Değil hayır, istemem. Büyüklerdir küçükleri yönlendiren. Büyük, küçüğe, ‘şuna kız, vur ’ desen yapar. Her şeyi büyüğünden öğrenir. Küçük, büyükten ne görürse onu yapar. Siyasiler de büyüğümüz olduğuna tarafından, onlardan ne görürsek biz de onu misal alıyoruz.”

Hamdi Çiçek

“DUYUNCA AR EDİYORUM”

Hamdi Çiçek: “Böyle bir şeyi istemek muhtemel değil. Siyasetin dili maalesef çok değişti. Bugünleri hiçbir süre hayal bile edemezdik. ‘Yaparsa AK Parti yapar ’ durumuna gelmişiz maalesef. (Bu sözcükleri duyduğunuzda bir vatandaş olarak ne hissediyorsunuz?) Ar ediyorum.”

“ÇOCUKLARIN KÜFÜRDEN UZAK BÜYÜMESİ GEREKİYOR”

Murat Yüksel: “Siyasi olarak bu kelimelerin kullanılması kendimce fazla yanlış. Çocukların küfürden uzakta büyümesi gerekiyor.”

Melike Bebek

“BİZ YENİ BİR NESİL YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Melike Bebek: “Hayır istemem. Örneğin ben Seyahat ’de Taksim ’deydim ve bir ‘sürtük ’ değilim. Fazla ağzı bozuk konuşuyorlar. Tümü birbirine karşı fazla ağzı bozuk konuşuyor. Hiç içten bir şey değil. Biz yeni bir cins yetiştirmeye çalışıyoruz, idealist anneler olmaya çalışıyoruz, o yüzden hiçbirinin tavrını dürüst bulmuyorum. (Siyasilerin üslubunun özellikle çocuklara iyi bir örnek olduğunu düşünüyor musunuz?) Bağlı ama hayır. Asla. Ben başlıca haberler başladığında çocuklarım izlemesin diye televizyonu kapatıyorum.”

Ayşe İter

“HALKA KARŞI DAHA SAYGILI OLMALILAR”

Ayşe İter: “Hayır muhakkak istemeyiz. Fena örnek teşkil ediyor. Zaten yeterince kötülükler var, çocuklarımız daha güzel bir hayata ulaşsın istiyoruz. Daha nazik, halka daha saygılı olmalarını isterdim.”

“BİRLEŞTİRİCİ OLMALARI GEREKİYOR”

Gönül Polat: “Sonuçta onlar bize hizmet ediyor. Çocuklarımıza ve bize yönelik daha birleştirici olmalar gerekiyor.”


“HİÇ İYİ MISAL OLMUYORLAR”

Mustafa bey: “Hiç istemiyorum. Kesinlikle. Hiç yakışmıyor. Birbirlerini yiyorlar. Bu nedir ya! Resmi Olarak insanları birbirine düşürüyorlar. ‘O böylece yapmış, bu böyle yapmış ’… Bıraksınlar bunları ya… İnsanlara karşısında inandırıcı olsunlar. Hiç iyi örnek olmuyorlar.”

“DUYUNCA GERİLİYORUM, SİNİRLENİYORUM”

Hüseyin Savaş: “İstemem. Şu Anda siyasetin üslubu, özellikle iktidar Allah muhafaza! Muhalefette o kadar fazla rahatsız edici bir şey yok. (Bu sözcükleri duyduğunuzda bir yurttaş olarak ne hissediyorsunuz?) Ara Sıra geriliyorum, sinirleniyorum… (Yanındaki eşi) Utanıyorum. (Vaktiyle siyasetçilerden bu cins sözcükleri duyar mıydınız?) Bu değin argosunu duymazdık.”

“TERBİYELİ OLMALILAR”

Gülgün Özeş: “Katiyen istemem. Gençliğe çok fena örnek oluyorlar. Hiç hoş yok. Şimdiki gençlik maalesef böyle yetişti. Çok üzülüyorum bu duruma. (Sizce siyasette üslup nasıl olmalıydı?) Terbiyeli olmalılar.”

Vatandaş, siyasetçilerin üslubuna tepkili, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Vatandaş, siyasetçilerin üslubuna tepkili haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum