Van'da kaçak kazı yapan defineciler, 2 bin 700 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı

Van'da kaçak kazı yapan defineciler, 2 bin 700 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı, Gündem Haberleri.

Van'da kaçak kazı yapan defineciler, 2 bin 700 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 11:40
Van'da kaçak kazı yapan defineciler, 2 bin 700 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Van merkez Tuşba ilçesine tabi Alaköy Mahallesi Garibin Tepe'de firari kazı yapan bir grup, Urartulara ait 2 bin 700 yıllık yapıyı ortaya çıkardı. Bu bölgede yerin 5 metre altına dek kazılarını devam ettiren defineciler figürlerle bezeli bir yapıya ulaştı.

Bölgede 3 ay kazı yapmışlar

Definecilerin bölgede takriben 3 ay kazı yaptığı ortaya çıktı. Kazı yapılan alandaki toprağın plastik bidonla tünel içerisinden çekilerek dışında taşındığı tespit edildi. Tünel içerisinde parçalanmış ipler ve plastik şişeler bulundu. Yaklaşık 10-15 metre uzunluğunda tünel kazan defineciler, çevredeki çobanların jandarmaya ihbarı ile yakalandı. 4 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, jandarma kadar koruma altına alınan bölgede 7/24 nöbet tutuluyor. Van Müzesi yetkilileri bölgeye gitgide artarak tünelin girişini taşlarla kapattı.

 

Van'da kaçak kazı yapan defineciler, 2 bin 700 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Van'da kaçak kazı yapan defineciler, 2 bin 700 yıllık bir yapıyı ortaya çıkardı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum