Vakalar son iki günde 10 kat arttı: Şehirde Omicron paniği

Vakalar son iki günde 10 kat arttı: Şehirde Omicron paniği, Erzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kennte görev yapan basın mensupları ile sabahtan kahvaltısında buluştu.

Vakalar son iki günde 10 kat arttı: Şehirde Omicron paniği
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 14:08
Vakalar son iki günde 10 kat arttı: Şehirde Omicron paniği,

Erzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kennte görev yapan basın mensupları ile sabahtan kahvaltısında buluştu. Vali Memiş, yaptığı açıklamada Covid-19 virüsü omicron varyantının müthiş bir bulaşıcılık özelliğine sahip olduğuna uyarı çekti.

2 vali yardımcısının da testlerinin fazla çıktığını anlatan Vali Memiş, “Son iki günde vakalarda müthiş bir yükselme yaşıyoruz. Sayı veremiyorum ama son iki günde vaka sayısının 10 kat arttığını söyleyebilirim. Yaptığımız değerlendirmeye tarafından vaka sayısının fazla daha artı artacağını düşünüyoruz. Pek tahmin ediyorum ama, bugüne değin görmediğimiz rakamları göreceğiz. Dolayısıyla herkesi titiz olmaya misafir etme ediyorum” dedi.

“OMİCRON VARYANTINA KARŞI EN BÜYÜK SİLAH AŞI…”

Omicron varyantına karşısında en büyük silahın aşı olduğuna dikkat çeken Vali Okay Memiş, “Şu başlıca dek 2 doz biontech aşısının bu varyanta aleyhinde yüzde 30 ’luk bir koruması var. Eğer hatırlatma dozunu olmuşsanız bu oran yüzde 80 ’e değin ulaşıyor. 2 doz sinovac da ise koruma sıfır. Hatırlatma dozunda koruma sağlanabiliyor. böylece hatırlatma dozunu herkesin yaptırması gerekiyor.

Bu hastalığı yaşayan ve hekimlerin ifadesiyle ‘potadan dönmüş ’ biri olarak, salgının hafife alınamayacak değin kayda değer olduğunu ifade edeyim. Hafif geçirenler kendilerini şanslı hissedebilir. Oysa hayatını kaybeden on binlerce insanımızı, fazla ağır atlatan yakınlarımızı hatırladığımızda ne değin fazla ciddiye almamız gerektiğini anlayabiliriz” diye konuştu.

Vali Memiş, vakaların artmasına karşın okulların erken kapatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını da ifade etti, “Şimdilik böyle bir değerlendirme değil” dedi.

Vakalar son iki günde 10 kat arttı: Şehirde Omicron paniği, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum