STSP, 'Sayılarla Sigortalı Toplum' raporunu yayınladı

Rakamlarla Sigortalı Toplum raporuna göre sektör profesyonellerinin %89'u 18 yaşını doldurmuş kişilerin ihtiyaç duydukları sigorta hizmetinden tam anlamıyla yararlanamayacakları konusunda hemfikir.

STSP, 'Sayılarla Sigortalı Toplum' raporunu yayınladı
Editör: Derya Demir
29 Temmuz 2022 - 13:29 - Güncelleme: 29 Temmuz 2022 - 13:37
Bireylerin bu hizmetlerden yararlanmamalarının önemli bir nedeni de sigorta ürünleri ve türevleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır.

Sigorta ve Dayanışma Derneği Platformu (STSP), “Rakamlarla sigorta toplumu” raporunu yayınladı. Rapora göre, dünyada sigorta penetrasyon oranı %7,2 civarındayken, Türkiye'de bu oranın %2,2 düzeyinde olması, ülkemizde sigorta sektörünün potansiyelinden uzak olduğunu gösteriyor. Bir toplumda sigorta sisteminin gelişimi, ülke ekonomisinin tüm alanlarında bir kaldıraç görevi görür. Sigorta sektörünün büyümesi, kamu sektörü ve reel sektör üzerindeki mali yükleri azaltmakta, ülkenin kalkınmasına olumlu yansımakta ve ekonomik krizlere karşı kırılganlığı azaltmaktadır.

STSP Kurucusu Selcen Gür, sağlıklı bir ülke ekonomisi için sigortacılık sektörünün geliştirilmesi ve sigorta oranının artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Sigorta sektörü, çalışmalarla artırılabilecek bir penetrasyon oranı ile finansal sistemlerde hak ettiği yeri alacaktır. sigorta bilincini geliştirmek. Platformda; Toplumda sigorta ürün ve hizmetleri konusunda bilinçli farkındalık oluşturmak, toplumun her kesimini ürün ve sigorta hizmetleri konusunda bilgilendirecek projeler yürütmek ve bu sosyal yardım çalışmalarını entegre etmek amacıyla kurduğumuz bir platformdur. sosyal sorumluluk projeleri ile
18 yaşından önce sigorta bilinci oluşturulmalı

Platform geçtiğimiz günlerde sektör algısının güncel bir portresini sunmak için sektör paydaşlarından gelen girdilerle özel bir çalışma gerçekleştirdi. "Rakamlarla Sigortalı Toplum" başlıklı bu araştırmaya göre, sektör profesyonellerinin %89'u 18 yaşını doldurmuş kişilerin ihtiyaç duydukları sigorta hizmetinden tam anlamıyla yararlanamayacakları konusunda hemfikir. Bireylerin bu hizmetlerden yararlanmamalarının önemli bir nedeni de sigorta ürünleri ve türevleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır.

Sektör profesyonellerinin %89'unun %33'ünün bireyleri yeni sigorta ürün ve hizmet çözümleriyle desteklemesi gerektiğini vurguladıklarını belirten Gür, “Sektör profesyonellerinin %98'inin ortak görüşü Türkiye'de 18 yaş ve üzeri kişilerin sigorta kapsamına alınması gerektiğidir. Bu da ürünleri ve türevleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını göstermektedir.


Öte yandan sektör profesyonellerinin %78'i kurumların ihtiyaç duyduğu güvence hizmetini almadıklarını ve işlerindeki riski tüm notlarıyla paylaşabileceklerini belirttiler. Sektör profesyonellerinin %78'inin %53'ü, kurumları yeni sigorta ürün ve hizmet çözümleriyle destekleme ihtiyacına dikkat çekiyor.
 

En çok bilinen ürün ve servisler


Araştırmaya katılan sektör profesyonellerinin %78'i, sigorta sektörünün yeni neslin yeteneklerini çekmek ve gençlere çekici kılmak için yeterli olmadığına inanıyor. Bu durumun gençlerin sektöre olan ilgilerinin azalması konusunda endişeleri artırdığını biliyoruz. Sektör profesyonellerinin %62'sinin sigorta sektörünün yeni mezunlar ve genç çalışanlar için gelecek vaat eden bir sektör olduğu konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan Gür, “Çalışma aynı zamanda sektörün en çok bildiğini de ortaya çıkardı. Sonuç olarak işyeri yangın sigortası poliçesi, makine arıza sigortası, işveren sorumluluk sigortası, sorumluluk sigortası, kar kaybı sigortası en popüler ürün ve hizmetler arasındadır. Bireylerin öncelikli tercihleri ​​arasında ilk üç sıra; trafik sigortası, araba sigortası ve ek sigorta. Bu durum, özellikle trafik ve kasko sigortası açısından bireyler için doymuş bir pazar olduğunu ortaya koymaktadır. Profesyonellerin %78'i bireyler için geliştirilebilecek yeni ürün ve hizmetler olduğunu düşünüyor.
 

Bölgesel ve küresel büyüme fırsatı


Tüm dünyada, sektörler arası ilişki ve etkileşim her zamankinden daha yakından bağlantılıdır ve ülkeler arasındaki bilgi transferi de aynı oranda yüksektir. Özellikle sigorta sektörü değerlendirildiğinde, farklı ülkelerde ortak ürün ve hizmetler kullanılsa da, dünya genelinde insanların benzer birçok istek ve ihtiyacının sigorta sektöründe kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle, sigorta sektörünün atmosferini hem bölgesel hem de aylık olarak daha geniş bir çerçevede değerlendirmek gerekmektedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum