evde masajmasaj istanbul

Şehitler ormanını yakan zanlı yangın çıkartırken yakalandı

Merkez Çukurova ilçesi Kurttepe Mahallesi'nde yer alan şehitler fidanlığında 24 Eylül günü yangın çıktı.

Şehitler ormanını yakan zanlı yangın çıkartırken yakalandı
Editör: 15Haber
07 Ekim 2021 - 10:30


Merkez Çukurova ilçesi Kurttepe Mahallesi'nde yer alan şehitler fidanlığında 24 Eylül günü yangın çıktı. Yangının bildirilmesi üzerine itfaiye ekipleri bölgeye gelerek alevleri yayılmadan yoklama altına alarak söndürdü. Yangında şehitler namına dikilen çam ağaçlarından 6'sı zarar fark etti.

Daha sonraki günlerde 4 Ekim gününe dek 3 ayrı yerde daha yangın çıktı. Havanın yangın çıkacak değin sıcak olmamasından ve kesintisiz yangın çıkmasından, şehitler ormanında yangın çıkmasından
şüphelenen Adana Güvenlik Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Adana Orman Alan Müdürlüğü ekipleriyle ağaçlık alanda pusu kurarak egzersiz başlattı.

4 Ekim günü bu kere Çukurova ilçesine bağlı Topalak Mahallesi'nde 4 ayrı yerde yangın çıktı. Ağaçlık alanda 50 kişilik ekiple pusu kuran terör ekipleri hemencecik duman çıkan noktaya gidince yangın çıkan yerden motosikletli bir kişinin kaçtığını gördü. Ekipler motosikletli şahsın peşinden gitti. Bir süre ormanlık alanda şahsı kovalayan polis sonra onu yakaladı.

İsminin Ali İhsan K. (21) olduğu öğrenilen şahsın motosikletinden pet şişe içinde benzin, 600 euro ve 500 lira çıktı. Zanlı emniyete götürülerek sorguya alınırken ekipler tarafından çıkartılan yangınlar büyümeden söndürüldü.
Polis daha önce orman yakmaktan yakalanan bir zanlının terör örgütünün talimatı olduğu, para karşılığı orman yaktığı yönündeki ifadesinden dolayı Ali İhsan K.'nın da terör bağlantısı olup olmadığı araştırdı. Ali İhsan K. ifadesinde aralıksız babasının şiddetine uğradığını, hiç sevilmediğini, bir aydır da eve gitmediğini, parklarda yattığını ve bu nedenle babasına kızıp ormanlık alanda yangın çıkardığını söyledi.
Terör polisi şu başlıca dek zanlının bölücü terör örgütü PKK ile bağlantısını bulamasa da çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Zanlı ifadesinin arkasından sevk edildiği adliyede tutuklandı.

bu arada, Adana Şehit Aileleri Derneği Başkanı Emine Kunt, şehitler ormanının yakılmasına tepki göstererek, “Duyunca fazla üzüldüm içimiz yandı. Vatanın bölünmez bütünlüğü için biz en kıymetli varlıklarımızı bu vatan için şehit verdik. Benim bir oğlum daha olsa onu da bu vatan için şehit vermeye hazırım. Bu vatan fazla zorlama kazanıldı. Ormanlarımız ve ağaçlarımız bizim canımız. Her yanan ağaçta bir evladımızı kaybetmiş gibi yanıyoruz. Şehitler adına dikilen fidanlardan ne istiyorsunuz. Bizim Türk, Kürt, Alevi veya Sünni diye bir sorunumuz yok. Bu vatan herkese kucak açmış, neden o ağaçları yakıp bu ayrıcalığı yapıyorsunuz” dedi.

Fatih Keçe - Serkan Çetinkaya
 

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum