'Omicron' uyarısı: Yarıyıl tatilinde dikkat edilmezse şart kötüye gider haberi

'Omicron' uyarısı: Yarıyıl tatilinde dikkat edilmezse şart kötüye gider, Sağlık Haberleri.

'Omicron' uyarısı: Yarıyıl tatilinde dikkat edilmezse şart kötüye gider haberi
Editör: 15Haber
19 Ocak 2022 - 02:13
'Omicron' uyarısı: Yarıyıl tatilinde dikkat edilmezse şart kötüye gider, Sağlık Haberleri. İşte o detaylar;

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, dün illere göre haftalık corona virüsü olgu haritasını açıkladı. 1-7 Ocak ’ı kapsayan haritada İzmir ’deki vaka sayısı, 100 binde 574,85 oldu. Kentte 25-31 Aralık ’ta 100 binde 323,30 olan vaka sayılarındaki çoğaltma, uyarı çekti.

Bu tabloyu değerlendiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reşat Oğuz Sipahi, “Birçok hastanede olduğu gibi hastanemizde de yoğun bakım servisleri genişletildi ve buna rağmen doluluk oranları fazla yüksek. Hastanemizdeki yoğun bakım doluluk oranı şu anda yüzde 90 ’ın üzerine çıktı. ‘Omicron ’ hafife alınmamalı. Bireysel tedbirlerin artırılması gerekiyor” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Asıl Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi

Vaka sayılarındaki yükselişin iki esas nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sipahi, şunları söyledi:

– Bunlardan birincisi; yılbaşı eğlenceleri, ikincisi de ‘Omicron ’un hafife alınmasıdır. Vatandaşlar, bireysel önlemleri epeyce gevşetti ancak bu tedbirler bitmiş artırılmalı. aynı zamanda ‘Aşılıyım ben ’ rahatlığının da fazla etken olduğunu görüyoruz.

– Vaka sayılarının artması Covid-19 ilişkili ‘Post Covid Sendromu ’, ‘Diabetes Mellitus ’ gibi hastalıkların toplam görülme sayısı olasılığını da artırmakta. Önümüzde bir yarıyıl tatil süreci var. Uyarı edilmezse durumu daha da kötüye götürme olasılığı var. Yükselen olgu sayılarında ayrıca ‘Omicron ’ ayrıca de öteki varyantlar bulunuyor.

'Omicron' uyarısı: Yarıyıl tatilinde dikkat edilmezse şart kötüye gider, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum