Nebati modeli ekonomiye vatandaştan tepki: Kayış sıyırdı... Ülke kaosa gidiyor

Nebati modeli ekonomiye vatandaştan tepki: Kayış sıyırdı...

Nebati modeli ekonomiye vatandaştan tepki: Kayış sıyırdı... Ülke kaosa gidiyor
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 11:13
Nebati modeli ekonomiye vatandaştan tepki: Kayış sıyırdı... Ülke kaosa gidiyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamera: Hakan KAYA/İSTANBUL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım 2021 ’de katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Türkiye ’nin ‘yeni ekonomi modeline ’ geçtiğini ilan etmişti.

Erdoğan, “Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz vererek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz” demişti. Arkasından 2 Aralık 2021 günü Define ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevinden ayrıldı. Elvan ’dan boşalan koltuğa Bakan Yardımcısı Nureddin Bitkisel atandı.

Nebati göreve geldikten kısa bir süre daha sonra ise şunları söyledi: “Hani şöyle düş edersiniz ya ‘Bir uyusam da altı ay sonradan uyansam ’ diye… Bir uyuyun altı ay daha sonra uyanın Türkiye ’de… Fazla farklı noktalarda olacağız.”

İstanbul Kadıköy ’de vatandaşa mikrofon uzattık, “İktidar sözcüleri 6 ay önce sık sık, ‘6 ay sonradan fiyatlar düşecek ’ diyordu. Aradan 6 ay geçti, sizce fiyatlar düştü mü?” diye sorduk.

Vatandaşlar, iktidarın ekonominin düzeleceğine ilişkin verdiği tarihi aralıksız ileriye ertelemesini “zaman kazanma çabası” olarak değerlendirdi ve ekonomiyi düzeltemeyeceğini dile getirdi.

Bahşedilen yanıtlar şöyle oldu:

“İKTİDARDA UMUT GÖRMÜYORUM”

Faruk Doğan: “‘Kayış sıyırdı ’ diye bir laf vardır, aynen o kadar devam ediyor. İktidardan umut görmüyorum. bir kere tutumsuzluk olmayacak, tasarruf olması durum. Hırsızlık olmayacak, hırsızlığa göz yumulmayacak. Kendin de yapmayacaksın, kimseye de yaptırmayacaksın.”

“NE FİYATLAR DÜŞTÜ NE DE HAYAT STANDARTLARI YÜKSELDİ”

Ayşe Mençek: “(İktidarın ‘fiyatlar düşecek vaadine) İnanalım mı bu masala? Asla inanmamıştım, hala söylenenlerin hiç birine inanmıyorum. Ne fiyatlar düştü ne de yaşam standartlarında bir çoğaltma var. Üzgünüm. İnşallah uyuyanlar uyanırlar.”

“İNSANLARIN BEYİNLERİNİ YIKIYORLAR”

Mert Dişiaçık: “Hayır düşmedi, bütün aksine yükseldi. Daha da zorlaştı yaşam koşulları. En Düşük ücretle geçinmek bundan böyle mucize gibi bir şey oldu. Allah Türk milletine yardım etsin. Artık kafayı yememek için siyaseti o kadar takip etmiyorum. İnsanların beynini yıkıyorlar. İnsanları bu şekilde ikna etmeye çalışıyorlar.”

“CEBİME KOYUYORUM, DÜŞÜYOR!”

Rüstem Yılmaz: “Nereye düştü? Kimin cebine düştü? Bunu çakmak gerekiyor. Birileri zengin oluyor ve o zenginlik birilerinin cebine düşüyor. (Sizin cebinize düştü mü?) Benim cebimden düştü. Koyuyorum, düşüyor.”

“HER ŞEY YALAN”

Muazzez Dayı: “Ben hoca emeklisiyim, senelerdir iyiydi durumum, şimdi gellip de bir çay, kahve içemiyoruz arkadaşlarla. (Ekonominin 6 ayda toparlanacağı söylenmişti…) Yalan, yalan, yalan… Her şey yalan. Onlara bundan böyle inanmıyoruz.”

“ÜLKEYİ GETİRDİKLERİ NOKTA BURASI OLDU”

Aykut bey: “Fiyatlar düşer mi? Her gün zamlarla devam ediyoruz. Günden güne içinden çıkılamaz bir hale geldi ekonomi. (Ekonominin düzeleceğine ilişkin verilen tarihler neden sürekli erteleniyor sizce?) Onlar da ipin ucunu kaçırmış vaziyetteler. Umut aşılamak istiyorlar kendi kitlelerine. (Sizce bu işe fayda mı?) Hayır. İpin ucunu kaçırmış vaziyetteler. Ne işe yarayacak? Onlar da fiilen ne yaptıklarını, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bir kaosa içten gidiyor ülke. Sonunda bu noktaya geldi ülke. Getirdikleri nokta burası oldu.”

“ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Açlık Düzgider: “Hayır daha fazla yükseldi, daha da yükselecek. Seziş yaratılmaya çalışılıyor diye düşünüyorum. Bütün aksine daha da yükseleceğine muhabere bence böyle söylemeleri. (Peki düşer mi fiyatlar, umut ışığı görüyor musunuz?) Keşke görebilsem. Lakin herkes gibi ben de umudumu yitirdim.”

“ŞU AN SEÇİM OLSA KOSKOCOMAN FARKLA KAYBEDERLER”

İsmini tahsis etmek istemeyen yurttaş: “Pek mi görünüyor? Düşen bir şey değil. Tam tersi, arttı. Düşüremezler de. O kabiliyete sahip değiller çünkü. Derhal önümüzdeki Mart ayına tarih vermişler. Mart ’ta da bir şey değişmeyecek ama… Mart ’a dek eğer ahali açlıktan ölmezse, Haziran ’daki seçimlerde gereken yapılır. (Sizce niçin kesintisiz öteleniyor bu tarih?) Zaman kazanma taktiği. Diğer bir şey yok. Şu lahza bir seçime gitseler çok büyük bir yenilgiyle kaybedecekler. Onların da kendilerine kadar bir hesapları kitapları vardır. Ne düşünüyorlar bilemem. Lakin gidecekler.”

“VAKIT KAZANMAK İÇİN YAPIYORLAR”

İsmini saptamak istemeyen yurttaş: “Bu ertelemelerin yapılmasının sebebi, vakit kazanmak. (İşe fayda mı?) Hiç sanmıyorum.”

Nebati modeli ekonomiye vatandaştan tepki: Kayış sıyırdı... Ülke kaosa gidiyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Nebati modeli ekonomiye vatandaştan tepki: Kayış sıyırdı... Ülke kaosa gidiyor haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum