Mihalgazi toprakları solarizasyonla korunuyor

Mihalgazi ilçesinde örtü altı tarım yapılan alanlarda toprak solarizasyonu uygulaması yaygınlaşmaktadır.

Mihalgazi toprakları solarizasyonla korunuyor
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 18:16
Mihalgazi toprakları solarizasyonla korunuyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Mihalgazi ilçesinde örtü altı tarım yapılan alanlarda toprak solarizasyonu uygulaması yaygınlaşmaktadır.
Toprak kaynaklı hastalıklar, zararlılar ve yabancı otlar örtü altı yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Solarizasyon uygulaması ile yazları sıcak geçen ilçede örtü altı yetiştiriciliği yapılan alanlar ince bir şeffaf plastik levha ile kaplanarak toprağın ısısını yükseltmekte ve dezenfekte edilmektedir.
Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Mihalgazi ilçesinde gerçekleştirilen toprak solarizasyonu hakkında açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Gümüş, “Örtü altı tarımda toprak kaynaklı hastalık, zararlı ve yabancı otların kontrolünde kimyasal yöntemlerin kullanılması hem topraktaki faydalı bakterilerin ölümüne neden oluyor hem de ekonomik olarak üretim maliyetlerini artırıyor. Ancak solarizasyon yöntemi ile kontrol, faydalı bakterilerin korunmasını sağlar ve üretim maliyetlerinin düşmesine önemli ölçüde katkı sağlar. Bölgemizde tarımsal üretim yapan üreticilerimizin maliyetlerinin düşürülmesine ve topraklarımızın daha sağlıklı yöntemlerle korunmasına yardımcı olmak için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak hazırladığımız yeni projelerle üreticilerimize destek olmaya devam edeceğiz. söz konusu.
İlçede temmuz ve ağustos aylarında solarizasyon uygulamasının artırılması amacıyla Tarım ve Orman Dairesi Müdürlüğü teknik personeli tarafından 6 üreticiye yüz yüze eğitim verildi. Mihalgazi ilçesinde bulunan 8 üreticinin seralarında solarizasyon uygulaması ile üretim yapılmaktadır. 2023 yılında ilçenin daha fazla bölgesinde solarizasyon uygulaması yapmaya hazır hale gelen proje için 120 yetiştirici ön başvuruda bulundu. Projeye göre Mihalgazili'deki yetiştiricilerin her birine 25 kg'a denk gelen 1000 metrekare solarizasyon naylonu verilecek. projede yer aldı.
Mihalgazi toprakları solarizasyonla korunuyor
Mihalgazi toprakları solarizasyonla korunuyor

Detaylı bir şekilde, Mihalgazi toprakları solarizasyonla korunuyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum