Mehteran takımı ve Atlı Jandarma Timi vatandaşlara Osmanlı dönemimi yaşattı

Elazığ'ın tarihi Harput semtinde yeniçeriler ve atlı jandarma timi yürüyüşlere eşlik etti. Bu anları görenler adeta Osmanlı dönemine geçmiştir.

Mehteran takımı ve Atlı Jandarma Timi vatandaşlara Osmanlı dönemimi yaşattı
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 12:51
Mehteran takımı ve Atlı Jandarma Timi vatandaşlara Osmanlı dönemimi yaşattı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Elazığ'ın tarihi Harput semtinde yeniçeriler ve atlı jandarma timi yürüyüşlere eşlik etti. Bu anları görenler adeta Osmanlı dönemine geçmiştir.
Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Komutanlığı (JAKEM) tarafından Elazığ'a sevk edilen Atlı Jandarma ekibi, yaz döneminde de kentin tarihi, turistik ve rekreasyon alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. Elazığ Belediyesi İl Jandarma Komutanlığı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Harput İlçesi'nde farklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Jandarma ekibi, Atlı Polis ekibi eşliğinde yürüyüşlere eşlik etti. Bu anlar adeta Osmanlı seferlerini andırırken, askeri bandoları ve atlıları gören vatandaşlar şok oldu. Bir süre atlılarla tarihi semtin sokaklarında yürüyüş yapan mehteran grubu, daha sonra meydanda durarak konser verdi. Bando ve atlı jandarma timini uzun süre izleyen vatandaşlar, bu anları cep telefonlarıyla kaydetti.
Elazığ'da bu tür etkinliklerin olmasının çok güzel olduğunu söyleyen vatandaşlardan Ömer Faruk Yıldız, “Tarihimizi yansıtan bu tür olayları hep görmek isteriz. Böyle bir etkinliği mümkün kıldığınız için hepinize teşekkür ederim. Jandarma süvari birlikleri oradaydı. Mehter takımı tarihimizi yansıtan çok güzel eserler çaldı. Bunu duyduğumuza çok sevindik. Umarım bir daha böyle etkinlikler görürüz. Olayı bir arkadaşla izledik ve filme aldık. Bu tür etkinliklerin devam etmesini temenni ediyorum” dedi.
Etkinliğin çok güzel geçtiğini söyleyen Burak Karabulut, "UNESCO rezerv listesinde yer alan tarihi Harput semtinde kadim tarihimizi hatırlatan atlı birliklerin varlığı gerçekten hem turizm hem de bu kültür için çok uygun. bölge. Meydan. Meydandan indiler ve burada bir konser verdiler. Halkımızın dikkatini çekti. Olay bize eski zamanları hatırlattı. Atın ne kadar asil ve değerli olduğunu geçmişte gördük” dedi.

Detaylı bir şekilde, Mehteran takımı ve Atlı Jandarma Timi vatandaşlara Osmanlı dönemimi yaşattı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum