evde masajmasaj istanbul

Kardeşini öldüren sanık: "Kaçmaktan usanmıştım, o gün ya o ölecekti ya ben", Gündem Haberleri

Kardeşini öldüren sanık: "Kaçmaktan usanmıştım, o gün ya o ölecekti ya ben", Manavgat Demirciler Mahallesi'nde zeytin ağaçlarının kesilmesi yüzünden arasında çıkan tartışmada ağabeyi Hüseyin Baran'ı (64) tüfekle öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Mustafa Baran'ın (62).

Kardeşini öldüren sanık: "Kaçmaktan usanmıştım, o gün ya o ölecekti ya ben", Gündem Haberleri
Editör: 15Haber
12 Ekim 2021 - 11:26
Kardeşini öldüren sanık: "Kaçmaktan usanmıştım, o gün ya o ölecekti ya ben",

Manavgat Demirciler Mahallesi'nde zeytin ağaçlarının kesilmesi yüzünden arasında çıkan tartışmada ağabeyi Hüseyin Baran'ı (64) tüfekle öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Mustafa Baran'ın (62) yargılanmasına Manavgat 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Edinilen bilgiye göre, Demirciler Mahallesi Külcüler Cadde Kayabaşı mevki'inde mülkiyeti hazineye ait araziye bir vakit önce 5 kardeş göre zeytin ağacı dikildi. 16 Martta araziye gelen Hüseyin Baran ile kardeşi Mustafa Baran aralarında zeytin ağaçlarının kesilmesi nedeniyle ağız dalaşı yaşandı. Tartışma sırasında Mustafa Baran, ağabeyi Hüseyin'i av tüfeğiyle vurmak suretiyle öldürdükten sonra otomobiliyle olay yerinden kaçtı. Jandarma kadar Sanayi Mahallesindeki evinde yakalanan Mustafa Baran, işlemlerinin peşinde sevk edildiği sulh canice hakimliğince 'bile bile öldürme' suçundan tutuklandı.

Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve Manavgat 2'nci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, cinayete konu olan arazinin kullanımından kaynaklı taraflar aralarında sorunların bulunduğu aktarılırken, olayın tasarlanarak işlediğine dair delil elde edilemediği belirtildi. İddianamede Mustafa Baran'ın 'kardeşi bile bile öldürmek' suçundan yargılanması talep edildi.

Duruşmaya esir sanık Mustafa Baran, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katılırken, tarafların yakınları ve avukatları salonda hazır bulundu. Olayla ilgili başlıca hakkında görüşünü açıklayan savcı, davalı ile ölen Hüseyin Baran'ın öz kardeş oldukları ve aralarında takriben 10 yıldır arazi anlaşmazlığından dolayı husumet bulunduğunu belirterek “Olay günü sanığın tarlaya gittiği, olayda kullandığı tüfeğin aracında bulunduğu, sanığın ekmiş olduğu soğanlara gübre atmaya başladığı sırada maktul Hüseyin'in olay yerine geldiği, taraflar aralarında arazide bulunan zeytin ağaçlarının kesilmesinden nedeniyle kavga yaşandığı, yaşanan tartışmanın devamında maktul Hüseyin'in Mustafa'yı elinde nacakla kovalamaya başladığı, bir zaman daha sonra davalı ile maktulün boğuşmaya başladığı akabinde sanığın eline aldığı tüfekle maktule alev ederek öldürdüğü anlaşılmıştır. Maktul Hüseyin Baran'a ait giysiler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde atışın ‘uzak atış' olduğu saptama edilmiştir. Sanığın öldürme eylemi öncesinde maktulle yaşayan olduğu ağız dalaşı ve arbedenin ‘hileli tahrik'e neden olduğu ve eylemi hileli kışkırtma etkisi aşağı gerçekleştirdiği anlaşılmıştır” ifadelerini kaydetti.

Savcı esas hakkında görüşünde cinayetin haksız tahrik altında işlendiğini belirterek, sanık Mustafa Baran'ın 18 yıldan 24 yıla dek cezalandırılmasını istek etti.

Duruşma başkanı göre savcının başlıca hakkında görüşüne aleyhinde bir diyeceği olup olmadığı sorulan sanık Mustafa Baran, “Dosyaya bakılırsa bu şahıslardan 10 yıldır kaçtığım anlaşılır. Kaçmaktan usanmıştım. Suç tarihinde ya o ölecekti ya ben. Olaydan dolayı pişmanım, keşke ben ölseydim. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

Duruşmada tarafların avukatları savcının başlıca hakkındaki görüşüne karşısında beyanda bulunmak için süre istedi. Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.

Arif Kaplan
 

Kardeşini öldüren sanık: "Kaçmaktan usanmıştım, o gün ya o ölecekti ya ben", başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum