İbrahim Kalın'dan NATO açıklaması

İbrahim Kalın'dan NATO açıklaması, Gündem Haberleri.

İbrahim Kalın'dan NATO açıklaması
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 22:41
İbrahim Kalın'dan NATO açıklaması, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, İsveç ve Finlandiya ’nın NATO üyelik başvuruları ile başlayan ve Türkiye ’nin vetosuyla artan süreçle ilgili olarak Belçika ’nın başkenti Brüksel ’deki NATO Merkez Karargahı ’nda temaslarda bulundu.

Temaslarının ardından Kalın ve Önal gazetecilerle bir araya geldi. Kalın yaptığı açıklamada, “NATO Karargahı ’nda İsveç ve Finlandiya ’nın NATO üyelik başvurusuyla ilgili sürece dair müzakereleri yerine getirmek üzere Brüksel ’e geldik. Dışişleri Bakan Yardımcımız Sedat Önal Bey ’le birlikte. Bunlar tabii fakat bizim bu süreç içerisinde İsveç ve Finlandiya ve öteki müttefiklerle yürüttüğümüz görüşmelerin ve müzakerelerin adımlarından yalnızca bir tanesine. Her Yerde beri bildiğiniz gibi biz Türkiye ’nin taleplerinin açık ve net bir şekilde açıklama edilmesi konusunda karşısında tarafla her zaman temas içerisinde olduk” dedi.

TÜRKİYE ’NİN BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

Türkiye ’nin İsveç ve Finlandiya ’dan beklentisinin terör örgütlerinin bu ülkelerdeki faaliyetlerine son verilmesi olduğunu vurgulayan Kalın, şunları söyledi;

*Beklentilerimizin özellikle bu ülkelerdeki PKK terör örgütü ve ona iltisaklı grupları olan YPG, PYD gibi örgütlerin hem FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütlerinin faaliyetlerine tamamen son verilmesi ve bunların buradaki mevcudiyetinin sona erdirilmesiyle ilgili olduğunu da açıkça açıklama ettik.

*Esas beklentimiz Türkiye ’nin ulusal güvenliğine korkutma teşkil eden terör örgütlerinin buradaki yapılanmasının para toplama, adam devşirme ve propaganda faaliyetlerinin sona erdirilmesi konularını hem Finlandiyalı, keza İsveçli muhataplarımızla konuştuk” ifadelerini kullandı.

KALIN, STOLTENBERG İLE DE GÖRÜŞTÜ

NATO Genel Sekreteri Jens Stotenberg ile de bir araya geldiklerini aktaran Kalın, “Sabahleyin birincil oturumdan sonradan genel sekreter ile de bir görüşmemiz oldu. Genel sekreterle de daha ziyade NATO zirvesinin genel çerçevesini ve karşı karşıya bulunduğumuz küresel sınamaları ele aldık. Bilhassa NATO ’nun bu süreç içerisinde oynadığı ve oynayacağı rolü, Ukrayna savaşını, Rusya ile ilişkileri, gıda güvenliğini, enerji güvenliği, siber güvenlik gibi konuları ele alma imkanımız oldu” dedi.

Stoltenberg ile Türkiye ’nin dünyadaki stratejik ve kilit rolünü ele aldıklarını açıklayan Kalın, “Büyük stratejik fotoğrafa baktığımız süre Türkiye ’nin bilhassa Libya ’dan Somali ’ye, Kafkaslardan Balkanlara, Karadeniz ’den Akdeniz ’e kadar fazla geniş bir coğrafyada oynadığı kritik ve stratejik rollerin önemi üzerinde de bir değerlendirme yerine getirmek imkanımız oldu. Biz natürel fakat NATO zirvesinin başarılı olması için de gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da orada ayrıca oturumlarda hem de ikili görüşmelerde gündeme getireceği birçok önemli konu ve başlık olacak. Bunlarla ilgili hazırlıklarımız da devam ediyor” dedi.

“NATO BİR TURİZM İTTİFAKI DEĞİL ’ ’

NATO ’nun hesaplı işbirliği, turizm ya da enerji birliği yok, bir güvenlik ittifakı olduğunu hatırlatan Kalın, şu ifadeleri kullandı;

*İttifaka abone olmak isteyen ülkelerin NATO müktesebatını birebir uygulayarak ve üye ülkelerin dile getirdiği emniyet endişelerini karşılamak suretiyle yol alabileceklerini de bu vesileyle tekrar muhataplarımızla paylaştık.

*çoğunlukla gayet açık ve cana yakın bir mülâkat ortamı var idi. Bundan daha sonra da bu görüşmelerimiz ve müzakerelerimiz devam edecek. Bundan sonraki adımların ne olacağı aleyhinde tarafın atacağı maddi adımlara alt.

*Münazara ettiğimiz bazı metinler var. Muhakkak prensipler üstünde yürüttüğümüz müzakereler var. Lakin metinlerden daha önemlisi minimum onlar değin kayda değer olanı da şüphesiz sahada atılacak adımlar ve bu adımları da gördükçe, bu sürecin seyrini daima birlikte değerlendirme imkanımız olacak.

“ATACAKLARI ADIMLARI DEFALARCA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ ’ ’

İsveç ve Finlandiya ’dan Türkiye ’nin dile getirdiği emniyet endişeleri hakkında maddi adımlar beklendiğini dile getiren Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Biz İsveçli mevkidaşlarımızla bu konuları görüştük. Kendileri de bu konuyla ilgili duydukları rahatsızlığı ifade ettiler. Fiziki olarak bununla ilgili ne tür adımlar atacaklarını hep birlikte göreceğiz.

*bununla beraber maddi olarak bize söylenen 1 Temmuz itibarıyla İsveç ’te yeni bir terörle uğraş yasasının yürürlüğe gireceğini ve bu kapsamda da yeni adımların atılabileceği, fakat bunların tam olarak spesifik manada ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

*Son yaşanan hadiseler ve terör örgütünün paçavralarını muhakkak binalara yansıtmak suretiyle adeta İsveç devletini, NATO ’yu tehdit edercesine, onlara meydan okurcasına ortaya koyduğu eylemlerle aslında bu örgütün burada yıllar içinde nasıl bir mevcudiyet kazandığının fiziksel bir göstergesi.

*Bir güvenlik sorunu olarak PKK terör örgütü ve bununla ilgili yapılar, PYD-YPG gibi yapılara karşı İsveç devletinin hemen adım atmasını biz natürel ama bekliyoruz. Onların da ulusal çıkarınadır.

“KABUL EDİLEMEZ”

Terör örgütleri İsveç ve Finlandiya ’yı yaklaşık olarak esir aldı. Hemen Hemen bu terör örgütlerinin Avrupa ’nın göbeğinde bu ülkeleri esir alırcasına bir faaliyet zinciri içinde bulunması kabul edilemez. Bununla ilgili umarım kendileri de tabloyu net bir şekilde görürler.

*Terör eylemlerinin propaganda faaliyetlerinin, şiddete teşvik eden, terörü romantize eden öven faaliyetlerin hiçbir şekilde ifade özgürlüğüyle, toplanma özgürlüğüyle bir ilgisinin ve alakasının olmadığını da açık ve net bir şekilde görürler.

*Bu yönde kendileri adım atmaya hazırlandıklarını ifade ettiler lakin bağlı oysa ben onlar namına bir şey söylemek istemem. Bununla ilgili atacakları adımları daima birlikte göreceğiz.

“YUNANİSTAN MAKEDONYA ’YI 11 YIL VETO ETTİ ’ ’

*Baştan beri hep bunu söyledik. Biz prensipte NATO ’nun genişleme politikasına karşısında olan bir ülke değiliz. Geçmişte 99 ’dan beri ittifaka namzet olan ülkelerin adaylıklarını destekledik. Fakat bu ancak ve oysa NATO müktesebatının bir tüm halinde uygulanması neticesinde söz konusu oldu.

*Keza 99 yılında NATO ’nun üyelik süreciyle ilgili ortaya koyduğu bazı ilkeler, prensipler ve prosedürler var. O tarihten bu yandan üye olan tüm ülkeler de bu prosedürleri izlediler. Burada kamuoyumuzun bilmesi ve hatırlamasında üstünlük gördüğüm diğer bir hususu hatırlatmak isterim.

*O da Yunanistan ’ın Kuzey Makedonya ’nın üyelik sürecini tam 11 sene her tarafında yalnızca bir isim meselesinden dolayı veto etmiş olması gerçeğidir. Burada herhangi bir savaş laf konusu değildi. Hudut itilafı laf konusu değildi. Terör söz konusu değildi. Sadece bir isim meselesinden dolayı, Makedonya referanduma gitmek, Tüzük ’sını başkalaştırmak ve ülkenin adını başkalaştırmak durumunda kaldı.

*Bu 11 takvim veto sürecinden daha sonra, bunlar tamamlandıktan daha sonra Yunanistan Makedonya ’nın üyelik sürecine evet dedi. Ülkenin adı Kuzey Makedonya olduktan daha sonra ülkenin üyelik süreci başladı. Süreç başladıktan daha sonra da 13 ay her tarafında müktesebatın uygulanmasıyla ilgili aşamalar tamamlandı. Dolayısıyla ittifaka üye olmak manâlı bir adım. Kuşkusuz bu ülkeler için de kayda değer bir adım.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA ’NIN NATO ADIMI ÖNEMLİ”

İsveç ve Finlandiya ’nın NATO ’ya katılmak için attığı adımın önemine değinen Kalın, şunları söyledi;

*200 küsür yıldır tarafsızlık ilkesini benimsemiş İsveç ’in, benzer şekilde Finlandiya ’nın bu politikasından vazgeçip benzer şekilde bir paradigma değişikliğine gitmesi son derece kayda değer bir adım şüphesiz.

*Bu adım çerçevesinde kesinlikle onlar korkutma algılarını, güvenlik mimarilerini, mevzuat yapılarını, yasal düzenlemelerini gözden geçirecekler, yeni yasalar çıkaracaklar. Bu çerçevede Türkiye ’nin taleplerine dönük bir takım hukuki düzenlemelerin yapılması, adımların atılması da sürecin mahiyeti gereği olması gereken şeylerdir.

*Dolayısıyla ne dek kısa sürede yaparlarsa, adım atarlarsa süreç daha fazla bir yönde sürat kazanır, daha pozitif bir yönde ilerler, ivme kazanır. Bunu da defalarca birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz.

“FIZIKSEL ADIMLAR BEKLİYORUZ ’ ’

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ise, şunları söyledi;

*Bizim burada beklentimiz esas itibarıyla tutum değişikliği bu iki ülkeden. Bu tutum değişikliğini görmek için de iki öğe manâlı. Bir tanesi beklentilerimizi karşılamaya dönük bağlayıcı taahhütler, bir parça başına de İbrahim Beyin söylediği gibi bedensel, net adımlar. Bunları süre içinde görmek istiyoruz.

*Bağlayıcı taahhütleri düşündüğümüzde bunu tercihan tescil altına alınabilecek taahhütler olarak düşünebiliriz ancak münazara ettiğimiz konulardan birisi bu. Bugünkü toplantılarımızda da beklentilerimizi detaylı bir şekilde gündeme getirme imkanı bulduk.

*Genel itibarıyla yapıcı bir ortamda görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Fakat İbrahim Bey ’in söylediği gibi emin bir milatla kendimizi sınırlı görmüyoruz. Bu sürecin hızı, kapsamı, bu ülkelerden beklentilerimizi karşılama biçimleri ve hızlarına tabi olacaktır.

*Bu lüzum bağlayıcı taahhütler bağlamında, lüzum atılacak bedensel adımlar bağlamında, bunlar ne dek süratli, ayrıntılı, nitelikli olursa süreç pek süratli olabilir. Buradaki dinamiğin esas dayanağı budur. İHA

İbrahim Kalın'dan NATO açıklaması, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İbrahim Kalın'dan NATO açıklaması haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum