Gelen zamların ardından bir ilçe işsiz kaldı!

Gelen zamların ardından bir ilçe işsiz kaldı!, Denizli ’de fason dokumacılığın yaygın olduğu Babadağ ilçesinde bütün tezgâhlar kapatıldı.

Gelen zamların ardından bir ilçe işsiz kaldı!
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 15:30
Gelen zamların ardından bir ilçe işsiz kaldı!,

Denizli ’de fason dokumacılığın yaygın olduğu Babadağ ilçesinde bütün tezgâhlar kapatıldı. Yüz yıldan uzun süredir dokumacılığın yapıldığı ilçede 6 bin 500 nüfusun yüzde 90 ’ı bu işten geçimini sağlıyordu. Son dönemde elektrik tarifelerine yapılan zamların ardından düşük kâr marjları ile çalışan tekstilciler, enerji giderinin artması sebebiyle tezgâhlarını çalıştırmama kararı aldı.

4 BİN TEZGÂH KAPATILDI

Babadağ Dokumacılar Odası Başkan Yardımcısı Ekrem Kocaçoban, SÖZCÜ ’ye yaptığı açıklamada, “Bölgenin coğrafi şartları nedeniyle sınırlı hayvancılık ve bahçecilik yapılıyor. başkaca ilçemizin başlıca geçimini sağlama kaynağı dokumacılık. Odamızın 600 üyesi bulunuyor. 4 bin makinemiz var. Elektrik parası yüzünden bu 4 bin tezgâh kapatıldı. Elektriğe yüzde 127 zam geldi. Tezgâhlar açıldığında hasar yazıyor. Atölyeyi açarsak elektrik şirketine çalışmış olacağız. Daha diğer giderlerimiz bunun içinde yok. Parça parası, işçilik parası, motorda kullandığımız yağ parasını da ek edersek zararımız büyük” diye konuştu.

“BİN LİRALIK FATURA 2 BİN 500 LİRA OLDU”

Diğer bir iş bilmediklerini söyleyen Kocaçoban şöyle konuştu:

“Buradaki 4 bin makineden 8-10 bin kişi ekmek yiyor. Bu dek insan ekmeksiz kaldı. Mağdur durumdayız. Bir tezgahı olan adama bin lira elektrik faturası geliyordu. Derhal bu fatura 2 bin 500 liraya yaklaştı. Burası dağlık bir alan olduğu için yapacak diğer işimiz de değil.

Tarım değil, arazi değil. Biz başka meslek bilmiyoruz. Dokumacılık baba mesleğimiz. Elektrik zammı daha düşük olsaydı şayet kurtarma imkanımız vardı ama şimdi o imkanımız da yok. Tek sıkıntımız elektrik fiyatları.”

“ZARAR ETMEKTENSE MAKİNELERİ KAPATIYORLAR”

SÖZCÜ ’ye konuşan Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı ise şunları söyledi:

“Fason imal yapanların çok eksik bir kısmı devam ediyor. Öteki tüm tezgâhlar kapatıldı. Dokumacılık burada yüz yıllık bir gelenek. Nüfusumuzun yüzde 90 ’ı tekstilden geçimini sağlıyor. Maliyeti gelirin büyük bölümünü aldığı için en manâlı sorun elektrik fiyatları.

Tekstilci 30 jurnal çalışmasının 20 jurnal bölümünü elektrik masrafına verecek. Diğer giderler de eklenince dokumacı zararına çalışacak. O yüzden zararına çalışmaktansa makineleri durdurmayı tercih ediyor. Kazanç kaybı var. Mesleklerini icra edemez duruma geldiler. Dokumacılarımız beklemeye geçtiler. Bu iş çözülmezse ileride eldeki makinesini satıp işçiliğe gitmek zorunda kalacaklar. Böyle bir açmazımız var.”

Gelen zamların ardından bir ilçe işsiz kaldı!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum