Dün cinayet zanlısıydı bugün resmi misafir

Dün cinayet zanlısıydı bugün resmi misafir, Gündem Haberleri.

Dün cinayet zanlısıydı bugün resmi misafir
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 07:25
Dün cinayet zanlısıydı bugün resmi misafir, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Arap Baharı ’nın başladığı 2010 ’dan beri sayısız gerilime sahne olan, 2018 ’de Suudi karşı taraf gazeteci Cemal Kaşıkçı ’nın ülkesinin İstanbul Konsolosluğu ’nda katledilmesiyle kopma noktasına gelen Ankara-Riyad ilişkilerinde bugün kritik bir ziyaret gerçekleşiyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ankara ’ya geliyor. Prens, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’la görüşecek. Erdoğan ziyaret öncesi “İlişkilerimizi nerelere taşıyabiliriz bunları değerlendireceğiz” açıklaması yaptı. Ama bu ziyaret tepki çekti. Çünkü CIA kadar da Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu olarak gösterilen Prens Selman, Türkiye ’de uzun süre sert şekilde hedef alınmıştı. Suç Oluşturan sonrası Erdoğan, Kaşıkçı ’yı “Şehit” diye nitelemiş ve “Katillerinden hesap sormazsak çocuklarımızın yüzüne bakamayız” demişti. Erdoğan, Suudi Prens için de “İnsanları enayi, ahmak zannediyorlar” yorumunu yapmıştı.

Türkiye ’deki davanın nisanda Riyad ’a devredilmesinin peşinde Erdoğan, 4 yıl aradan sonra Suudi Arabistan ’a gitmişti.  Son dönemde Türkiye, ilişkilerinin bozuk olduğu birçok ülkeyle barışma yolunu seçti. “15 Temmuz ’un finansörü” suçlamasının yöneltildiği Birleşmiş Arap Emirlikleri Prensi El Nahyan Kasım 2021 ’de Ankara ’da ağırlandı. İsrail ’in Cumhurbaşkanı Isaac Herzog martta Türkiye ’yi ziyaret etti. Darı ’la da 8 sene daha sonra ilişki kuruldu.

Özgür Özel

CHP ’li Özel: Selman her katil gibi durum yerine geri dönüyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Suudi Prens ’in ziyaretine tepki gösterdi. Özel şunları söyledi: “Şerefli dış politikamız, kişisel çıkarlara alet ediliyor. Mısır ve Suriye öncelikle edinmek üzere ihtiras ve kişisel çıkarlarla, ikili ilişkiler bozuldu. Türkiye ’yi ağır idareli krize sokanlar, Selman ’a bir kere daha sarılıyor. Ölüm emrini veren Selman, her katil gibi olay yerine geri dönüyor. Birleşmiş Arap Emirlikleri ’ni 15 Temmuz ’un faili ilan edenler, acilen bu ülkeyle swap ardındaki koşuyor. Bu kaçıncı geri vites?”

Kaşıkçı davasının hakimi jest için mi sürüldü?

Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan ’a devrine karşısında meydana çıkan İstanbul 12. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi Başkanı Nimet Demir, Kahramanmaraş ’a atandı. Mesleği vazgeçme kararı bölge Demir ile görüşen Halktv.com.tr Yazarı İsmail Saymaz, “Prens Selman ’ın kanlı ellerini sildiği petro-dolarlara yoksul olan AK Parti için ulusal asalet geçer akçe değildi. Gözleri çoktandır sevapta değil, swap ’taydı. Kaşıkçı Davası ’nı Suudilere perhiz veren AK Parti, yargılamanın hakimini de Prens Salman ’a adak olarak sunuyor” yorumunu yaptı.

Basında ‘katil prens ’ başlıkları atılmıştı

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ’ın bugün Türkiye ’ye oluşturacağı ziyaret, iktidara yakın kabul edilen basın kuruluşlarının geçmişte attıkları başlıkları ve kullandıkları ifadeleri de akıllara getirdi. Prens Selman hakkındaki birçok haberde Cemal Kaşıkçı cinayetine ithafen “katil” ifadesi kullanılmıştı. Ayrıca Prens için “ABD kuklası” benzetmesi de sıklıkla sayfalarda yer almıştı. Devletin resmi haber kuruluşu olan Anadolu Ajansı da, “Kaşıkçı cinayetinde Prens ’in adamları” başlıklı bir haber yayınlamıştı.

Dün cinayet zanlısıydı bugün resmi misafir, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Dün cinayet zanlısıydı bugün resmi misafir haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum