Davutoğlu, yeni hedefi açıkladı

Davutoğlu, yeni hedefi açıkladı, Gündem Haberleri.

Davutoğlu, yeni hedefi açıkladı
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 01:10
Davutoğlu, yeni hedefi açıkladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Mersin ’de bir dizi ziyarette bulundu. Davutoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ’i de ziyaret etti.

VAHAP SEÇER ’E TEŞEKKÜR ETTİ

Ziyaretinin arkasından sosyal ağ paylaşımında yer alan Davutoğlu, “An Be An dolaşıyoruz memleketimizi. Bugün Akdeniz ’in incisi Mersin ’deydik. Bizleri coşkuyla tedarik eden Mersinli hemşehrilerimize ve kibar misafirperverliği için Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer ’e teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin ’de basın toplantısı aranjör Davutoğlu, ekonomi üzerinden iktidara eleştirilerde bulundu.

“ERDOĞAN ’IN AÇIKLAMALARINI HAYRETLER İÇERİSİNDE İZLEDİM”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘konut müjdesi ’ açıklamalarını “Hayretler içinde izlediğini” açıklayan Davutoğlu, “Güya konut alanlarında vatandaşa huzur yaparmış gibi bir izah etme yaptı. ‘İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyona kadar kredi, birinci alım yapanlara 10 sene vadeli kredi… ’ diyor. ‘Yüzde 40 ’ı bitmiş, yüzde 50 ’si satılmamış inşaat projelerine de 20 milyar Türk lirası ayırdık ’ diyor. Görünüşte halkı teşvik etmek için…” değerlendirmesinde bulundu.

EV PLANINA SERT ELEŞTİRİ

Davutoğlu, Erdoğan ’ın ev planını şöyle eleştirdi:

*Biz onlara pandemi döneminde ‘Destekleri tarıma, gıdaya, eğitime ayırın ’ dedik. Onlar Atatürk Havalimanını yıktılar, inşaat şirketlerine kaynağı aktardılar. Hemen de bu kıtlıkta Erdoğan ’ın aklına gelen şey inşaat şirketlerine nasıl para aktarırız. Bu kıtlık içerisinde hangi fakir fukara, gidecek 2 milyon liralık kredi alacak? Kim alabilir? Kime yarayacak bu?

*Yeni bir konut spekülasyonuna yol açacaklar. Ev fiyatları bitmiş artacak. Kim kazanacak? İnşaat şirketleri. İnşaat şirketleriyle bizim bir meselemiz yok. Fakat fakir yoksul evine ekmek götüremiyor.

*Önce enflasyonu kontrol et. Önce fiyatları indir. Önce reel bir geliri olsun halkın. Ondan sonra o gerçek gelirde artırarak konuta girsin. Orta sınıf bile bu şartlarda ev sahibi olmayı düşünemez. Önce enflasyonu düşüreceksiniz.

“NE SÖYLENİRSE SÖYLENSİN…”

Altılı masa ve bu ay gerçekleşecek Liderler Zirvesi hakkında açıklamada bulunan Davutoğlu, “Altılı masanın kendisi, ne kadar provokatif sözler söylenirse söylensin, ne değin önemi azaltılmak istenirse istensin, son 70 yıllık demokrasi tarihimizin en kayda değer gelişmelerinden biridir” dedi.

“SEÇİM ORTAMINI BOZACAK BİR İKLİM OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Konuşmasının devamında son günlerde yaşanan olaylara değinen Davutoğlu, “Son dönemde bambaşka konularda yaşadığımız gerilimler gibi, sosyal patlamalara sebebiyet verecek bir iklim ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. Seçim ortamını bozacak, yabancı karşıtlığı, göçmen karşıtlığı üzerinden de kışkırtma edilen bir iklim oluşturulmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

ALTILI MASANIN 4 GÜNDEM MADDESİNİ AÇIKLADI

“Bu ay altılı masa 4 daha aşağı komisyonla toplanacak” açıklamasında yer alan Davutoğlu, bunları şu ifadelerle açıkladı:

*Birisi tercih güvenliği. İkincisi bu altılı masanın esas prensip ve hedeflerini ortaya koyan bir metin çalışması yürütüyoruz. Partiler aralarında siyasi koordinasyonu karşılayan bir çalışma grubu oluştu.

*Üçüncüsü cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden parlamenter sisteme geçiş esnasında nasıl bir anayasal yönetmelik değişikliği gerçekleştirmek gerekiyor diye bu konuda çalışacak bir çalışma grubu daha kuruldu. O da bu hafta içinde her tarafta toplanacak. Dördüncüsü de geçen ayki toplantıda ele aldığımız Merkez Bankası ’nın bağımsızlığı.

*Stratejik tasarlama kurulu, idareli ve sosyal konsey gibi idareli yapıların yeniden rehabilite edilmesi açısından oluşturuldu. Dört çalışma grubunun raporları, 29 Mayıs ’ta toplanacak olan masaya sunulacak. Bunlardan olgunlaşmış olanlar kamuoyuna sunulacak.

“BUNDAN SONRAKİ HEDEFİMİZ”

Davutoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Bundan sonraki hedefimiz altılı masada, bu altılı masanın işleyişinin ilkelerinin yapısal bir nitelik kazanması ve adım adım Türkiye ’nin sorunlarına çözüm üretecek bir noktaya gelmesi.”

HALKA SESLENDİ

Davutoğlu, Mersin ziyaretleri dahilinde sokaktaki vatandaşlara seslendi, esnaf ve vatandaşla görüştü.

Davutoğlu, yeni hedefi açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum