Çiftçinin çilesi bitmiyor: Kırsal alanda hırsızlık olayları arttı

Çiftçinin çilesi bitmiyor: Kırsal alanda hırsızlık olayları arttı, Gündem Haberleri.

Çiftçinin çilesi bitmiyor: Kırsal alanda hırsızlık olayları arttı
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 11:10
Çiftçinin çilesi bitmiyor: Kırsal alanda hırsızlık olayları arttı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal alanda artan hırsızlık olaylarına dikkat çekti. Gürer, “Tarımsal üretimde kullanılan her türlü teçhizatın çalınması girdi maliyetleri sebebiyle üretimde zorlanan çiftçinin belini iyiden iyiye büküyor.

Bunların içinde, bahçeleri sulamak için kullanılan sondajların pompa ve bakırları, trafolar, dinamo ve kablolar, yağmurlama boruları, su sayaçları, vanalar ve tahvil direklerine dek her türlü donanım var. Çiftçinin, ürününe ve hayvanlarına göz diken hırsızlar kırsaldaki çiftçinin korkulu rüyası oldu” dedi.

ÇİFTÇİNİN ÇİLESİ BİTMİYOR

Gürer, “Artan girdi maliyetleri ve doğal afetler sonucu hasar görebilen ürünler derken çiftçinin çilesi bir türlü bitmiyor. Şu Anda de kırsalda çoğalan hırsızlık olayları sonucu baskı günler geçiriyor. Çiftçiler mallarını korumak için bundan böyle emin aralıklarda nöbet tutmaya başlamışlar. Bir Takım çiftçiler yaşanan hırsızlık olayları karşısında ürününü erken hasat etmek zorunda kalmış.

Ayrıca çalınan teçhizatın bedensel değerinin, satılırken fazla yüksek olmadığı ama çiftçinin bu malzemeyi tekrar elde etmek istemesi durumunda fiyatının epeyce pahalı olduğu belirtiliyor. Çalınan ürünler neticesinde üretimde yaşanan aksaklıklar ve sonucunda oluşacak verim kaybı da cabası. Çiftçilerin büyük çoğunluğu yaptırımların yetersiz olduğu kanısında. Bu sebeple, gerekli hukuki düzenlemeler yapılarak caydırıcılık sağlanması gereklidir.

Hem yaşanan ekonomik depresyon neticesinde kırsalda bile hırsızlık olaylarının artması, üstüne düşünülmesi gereken bir konudur. Ayrı illerde yaşanan hırsızlık vakaları içinde önlemler artırılmadır” diye konuştu.

6 AYDA İLGİNÇ 15 VAKA

Son 6 ayda öbür bölgelerde yaşanan hırsızlık vakaları ve ayrıntıları ise şu şekilde:

14 Ocak 2022 Şanlıurfa Siverek ’te sulama trafolarının kabloları,

5 Haziran 2022
Denizli ’nin Pamukkale ilçesinde tarladaki kekik mahsulünün tümünü,


23 Mayıs 2022
Bursa ’nın Nilüfer ilçesinde coğrafi dikkat çekici tescilli 8 dönüm enginar,

14 Nisan 2022
Konya ’nın Karapınar ilçesinde 1000 ’e yakın yağmurlama borusu,

9 Mart 2022
Kültürlü ’ın Karacasu ilçesinde 15 ’e yakın hidrometre,

13 Haziran 2022
Adananın Kozan ilçesinde 10 ton sarımsak,

1 Mayıs 2022
Şanlıurfa ’nın Siverek ilçesinde 3 bambaşka çiftçinin tarlasından 90 metre kablo,

28 Mayıs 2022
Konya ’nın Güneysınır ilçesinde sulandırma kooperatifine ait binadan trafo ve kablo,

1 Haziran 2022
Sakarya ’da, 10 bin dönümlük tarım arazisinin sulama ihtiyacının karşılandığı sulama kanallarındaki toplam ağırlığı takriben 100 ton gelen vana,

8 Haziran 2022
Bursa ’nın İznik ilçesinde bir erik tarlasından 160 ağaç erik,

12 Şubat 2022
Bursa ’da sondaj malzemeleri,

13 Nisan 2022
İzmir ’in Tire ilçesinde fazla sayıda trafo,

5 Ocak 2022
Eskişehir ’in Sivrihisar ilçesindeki bir çiftçinin 12 koyunu ve 1 hindisi,

20 Mart 2022
Manisa ’nın Turgutlu ilçesinde üzüm bağlarının bağ demirleri,

1 Mart 2022
Siirt ’te üzüm bağının demirleri,

SİGORTASI OLMAYAN ÇİFTÇİ MAĞDURİYET YAŞIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sigortası olmayan çiftçilerin zararlarının nasıl karşılanacağına karşın bundan başka video paylaştı. Gürer, paylaşımında, şu ifadeleri kullandı:

“Küresel ısınmanın etkisiyle iklim değişikliği üreticiye zarar veriyor. Sel, doymuş, don, kum fırtınası üreticilerin ürünlerinin hasar görmesine neden oluyor. Bu çiftçilerin zararları ÇKS ’ye belirtilen iseler TARSİM ’den karşılanıyor. Sigortası olmayan çiftlik sahibi ise mağduriyet yaşıyor.

Hava durumu evvelden belirlenmesine rağmen bilimsellikten uzaktan yaklaşımlar da bu sonuçları doğuruyor. Kırsalda ufak aile tipi işletmeler ekonomik sorunlardan dolayı sigorta yaptıramıyor. Bu mağdur olan çiftçiler için hasar tespiti yapılmalı ve doğrudan Cumhurbaşkanlığı göre çiftçiye yardım sağlanmalıdır. Önümüzdeki yıllar için de tedbirler alınmalıdır, bu yıl verim epeyce düştü.”

Çiftçinin çilesi bitmiyor: Kırsal alanda hırsızlık olayları arttı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Çiftçinin çilesi bitmiyor: Kırsal alanda hırsızlık olayları arttı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum