CHP'li Ağbaba: Enes 'in ölümünün sorumlusu siyasi iktidardır

CHP'li Ağbaba: Enes ’in ölümünün sorumlusu siyasi iktidardır, Elazığ ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 3.

CHP'li Ağbaba: Enes 'in ölümünün sorumlusu siyasi iktidardır
Editör: 15Haber
13 Ocak 2022 - 12:00
CHP'li Ağbaba: Enes ’in ölümünün sorumlusu siyasi iktidardır,

Elazığ ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. derslik öğrenci Enes Kara, bir binanın 7. katından atlayarak yaşamına son verdi. 20 yaşındaki Kara, olaydan önce çektiği videoda, ailesinden ve ‘öğrenci evinde kaldığı cemaatten baskı gördüğünü, psikolojik olarak yorulduğunu ve yaşama sevincinin kalmadığını ’ anlattı.

Kara ’nın intiharı sosyal medyada fazla konuşuldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, intihar sonrasında Elazığ Valiliğinden bir izah etme yapılmamasına tepki gösterdi.

“ENES ’İ DEVLET, AİLE, DİN TACİRLERİ EL BİRLİĞİYLE ÖLDÜRDÜLER”

“Elazığ ’da tıp öğrencisi Enes Kara ’nın intiharı hepimizi derinden yaraladı” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şu ifadeleri kullandı:

* Enes ölmeden önce çektiği videoda kaldığı cemaat evindeki yoğun baskıları anlatıyor. ‘Burası tüm yaşama sevincimi alıyor, bağımsızlık hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim sadece 3 saat ’ diyor.

* Genç intiharı salgından bu yandan zaten her geçen gün artıyordu. Baskı, sefalet, buhran gençleri biçare bırakmış durumda.

* Ama burada Enes ’in durumu daha spesifik. Enes ’in ölümünün sorumlusu gençleri ve çocukları tarikatların eline düşüren siyasi iktidardır.

* Açıkça söyleyelim: Enes ’in ölümü intihar yok, cinayettir. Bu koşul ekonomik sebeplerden veya psikolojik bozukluktan diyerek üzerinin örtüleceği bir şey yok; tarikat yurdunda yaşananlarla aracısız ilişkili bir intihar, bir suç oluşturan.

* Enes ’i devlet, aile, din tacirleri el birliğiyle öldürdüler.  Kim bu tarikatlar, cemaatler? Ne hakla, hangi yetkiyle devlet yurtlarından daha kuşatıcı oluyor, istedikleri gibi at koşturuyor, gencecik hekim olup ülkeye yardımsever olacak bir genci yaşamından alıkoyuyor?

* Kendi içlerinde ne idüğü süresiz bir kast sistemiyle gencecik beyinleri yıkıyorlar. On binlerce genç bu tarikatların eline düşmüş, esir olmuş durumda.

0 İktidar insanları adeta tarikatların kucağına itiyor, millet ölünce de konuyu kapatıp işin içinden çıkıyor. Yurtlarda yangın olur, onlarca insan ölür, konu kapatılır. İnsanlar öldürülür, konu kapatılır.

“YETKİLİLER ADETA ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR”

* Gencecik beyinler yıkanır, baskı yapılır, cezalar uygulanır, konu kapatılır. FETÖ kaç nesili bu şekilde zehirledi, din istismarıyla devleti ve geleceğimizi çaldı.

* Derhal bu ve benzeri tarikatlar aileleri istismar ederek, gerisinde devlet gücü ve sınırsız fiziki olanaklarla baştan propaganda yapar; gencecik insanların hayatını karartır.

* Gençlere dinç ve kendini gerçekleştirebileceği bir gelecek sunmak en ilk olarak sosyal devletin sorumluluğuyken, iktidar bu alanı farklı alanlara yönlendirilmiş cemaatlere ve tarikatlara terk ediyor.

* Bu kabul edilemez. öte taraftan Elâzığ Valisi ’nin konuya ilişkin hala bir tanımlama yapmamış olması endişe verici ve düşündürücüdür.

* Bu kişiler devleti ele geçirmiş gibi, iktidar ve yetkilileri hemen hemen üç maymunu oynuyor. Siyasi bir konu olduğunda keza Valilik, keza savcılık dört bir yanlamasına izah etme yaparlardı.

* Şu lahza çıt çıkmıyor. Denetimsiz bu yapılar hiç soruşturulmayacak mı? Bunlara dokunan yine yanacak mı? İvedilikle kamuoyuna izah etme bekliyoruz.

CHP'li Ağbaba: Enes ’in ölümünün sorumlusu siyasi iktidardır, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum