Caretta caretta yuvalama alanı sahilde 'çim' tartışması

Caretta caretta yuvalama alanı sahilde 'çim' tartışması, Serik Belediyesi tarafından 2-3 sene öncesine değin futbol sahaları da bulunan Boğazkent Insanlar Plajı ’nda, önceki yıl sahalar kaldırılarak yerine bir kısmı çimlendirilen yeni bir ahali plajı yapıldı. Serikliler ve dı.

Caretta caretta yuvalama alanı sahilde 'çim' tartışması
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 13:33
Caretta caretta yuvalama alanı sahilde 'çim' tartışması,

Serik Belediyesi tarafından 2-3 sene öncesine değin futbol sahaları da bulunan Boğazkent Insanlar Plajı ’nda, önceki yıl sahalar kaldırılarak yerine bir kısmı çimlendirilen yeni bir ahali plajı yapıldı.

Serikliler ve dıştan tatile gelenlerin denize girebildiği insanlar plajına dönüştürülen sahilde, karavan tatilcileri için de park alanı bulunuyor. Oysa kumsalın çim alana dönüştürülmesi, tepki gördü. Kuş gözlemcisi ve veteriner doktor Gökçe Coşkun, bölgenin ayrıca kuş cenneti ayrıca de nesli tehlike altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğunu belirterek, bölgede 12-13 yıldır kuş gözlemleri yaptıklarını, her gidişte minimum 500 fotoğraf çektiğini söyledi.

‘ÇİMLER AKŞAMA DEK SULANIYOR ’

Kumluk habitata çim ekmenin, kumsalın doğal bitki örtüsünü bozduğunu belirtip tepki gösteren Coşkun, “Deniz kenarında kumluk alanı bozup, çim ve palmiye ekmek nedir, aklım almıyor. Kumluk alandaki bitki habitatını değil edip fıskiyeyle sabahtan akşama suluyorlar. Bilhassa çöl kuşlarının sık sık gidilen yer yeriydi, tamamen kaybettik. Carettasız, ötleğensiz, kuyrukkakansız sahiller daha değerli. Bol suya gereklilik duyan çimler daha kıymetli” diye konuştu.

235 KUŞ TÜRÜ KAYDEDİLMİŞ

Türkiye ’de yalnızca 4 kaydı bulunan ‘keşiş kuyrukkakanı ’ kuşunun 2 ’nci fotoğrafının bu kumsalda çekildiğini belirten Coşkun, “Boğazkent, Antalya ’nın azami kuş görülen alanı ve 235 nesil görülmüş. Çöl ötleğeni ve çöl kuyrukkakanını her sene burada görüyorduk. Çöl ötleğeni kumluk alandaki çalılıklar içinde besleniyordu. Sahil bozularak çöl ötleğeni, çöl kuyrukkakanı, keşiş kuyrukkakanı, Kıbrıs ötleğeni, çöl koşarı gibi türlerin görüldüğü bölge yok oldu” dedi.

‘YABAN HAYATI KİMİN UMURUNDA ’

Halkın çim ve mangal yapmak istediğini, yaban hayatının ise kimsenin umurunda olmadığını dile getiren Coşkun, “Şahitlik Etmek çok üzüyor. 2015 yılında tekrar buraya geldiğimde karşıma bir poster çıktı. Önceki belediye başkanına buranın biyoçeşitlilik ve ekoturizm aşağıda başka bir boyut kazandırılabileceğini anlatan bir yazı gönderdim. Konum istediler. Gönderdim. 2 hafta daha sonra halı saha yaptılar. Acilen ise o halı sahalardaki çim yetmemiş. Her yere çim ekmişler. Insanlar plajı yapıyorsunuz bitmiş ama ne diye habitatı bozarak bunu yapıyorsunuz” diye konuştu.


ÇİM, KUMSALIN İKLİMİNE AYKIRI

Türkiye ’nin kuş gözlemcilerinden Alper Tüydeş ise plajda çim yetiştirmenin kumsalın iklimine tutarsız olduğunu söyleyerek, “Dahası büyüyen su kıtlığıyla bu çimleri yeşil yetişmek için sulamak da ziyanlık ve gerçekten bu övünülecek bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye ’nin biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin korunmasına yönelik çalışmalarıyla tanınan biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce, bölgede çoğu öğrenci grubuyla uzun senelerdir kuş, kelebek ve doğa gözlemi için eğitim faaliyetleri yaptıklarını belirterek, “Bölgedeki tek sorun tabi fakat çimlendirme yok. Sahilin devamındaki sulak alana bırakılan atıklar, sulak alanda hem turizm ayrıca balıkçılık kaynaklı derme çatma yapılar gibi nedenlerle bölgedeki canlı çeşitliliği ciddi korkutma aşağıda. Çimlendirmenin yapıldığı kumul alan ise binlerce yılda oluşan bir yapı” diye konuştu.

ÇİM DOĞAL EKOLOJİYİ ÖLDÜRÜYOR

İnce, kumla birlikte ona harmoni sağlayan birçok canlı yaşamının oluştuğunu, o kumula özgü bitki türlerini tercih eden kelebek, kuş ve haşere türlerinin hepsinin bütünsel olarak bir ekosistem oluşturduğunu söyleyerek, “Alana çim serdiğinizde bu kelebek, kuş ve böcek türlerinin yaşam alanı da aracısız olarak değil edilmiş oluyor. Türkiye ’nin taraf olduğu milletlerarası sözleşmelere de aykırı ve elbette kaldırılması gerekiyor. Orada, mesela bir kırlangıç kelebeği fotoğrafı çekmiştim fakat çim serildiği için bundan böyle göremiyoruz. Peyzajda çim uygulanan alanda doğal ekolojiyi aracısız öldürüyoruz” dedi.

‘İSTENİRSE KALDIRALIM ’

Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan ise çevrecilerin ‘kuş cenneti ’ olarak belirttiği bölgenin o kumsal olmadığını, Köprüçay tarafındaki bu kumsalla hiç ilgisi olmayan bölgenin kuş cenneti olduğunu söyleyerek, “Ast tarafındaki otellere de bir baksınlar, kum tepeleri üzerindeki yapılara ve döşedikleri çimlere de baksınlar. Burası Serik vatandaşı için yapıldı ve hocalarımız gelsin baksınlar, istenirse kaldıralım. Herkesin fazla beğendiği bir bölge. Kaldırılması gerekiyorsa defalarca beraber kaldıralım fakat burada yıllarca futbol sahaları vardı ve kimse ses çıkarmadı. Onları kaldırdık. Bu çimler de futbol sahalarından kalan çimler. Burada yasaya aykırı bir şey varsa bizim açımızdan manâlı yok, kaldırabiliriz. Sahilin arka tarafında vatandaşın yararlanması için düzenleme yapıldı ve tamamen vatandaşımızın o güzelliklerden faydalandığı bir alan. O çimi de artı görebilen varsa kaldırabiliriz” diye konuştu.
DHA

Caretta caretta yuvalama alanı sahilde 'çim' tartışması, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum