Babacan, yükseköğretim eylem planını açıkladı

Babacan, yükseköğretim eylem planını açıkladı, Gündem Haberleri.

Babacan, yükseköğretim eylem planını açıkladı
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 15:52
Babacan, yükseköğretim eylem planını açıkladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

DERMAN Partisi, seçimlerden sonraki 90 ve 360 günde yapacaklarını vaat ettiği eylem planlarına bir yenisini daha ekledi.

Genel Başkan Ali Babacan, Ankara Bilkent Otel ’de düzenlenen basın toplantısıyla partisinin 50 maddeden oluşan Yükseköğretim Eylem Planı ’nı duyurdu.

“TÜRKİYE, DÜNYAYA BİLGİ İHRAÇ EDECEK”

Babacan, tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

*Her eylem planını ortaya koyduğumuzda bir kere daha anlıyoruz fakat DEVA Partisi ’nin işin içinde, işin başında olmadığı hiçbir iktidar bu ülkenin sorunlarını çözmek için hazır değildir.

*Üniversite yükseköğretim sisteminde yapacağımız atılım, önümüzdeki on yıllara damgasını vuracak. Türkiye, dünyaya bilgi ihraç edecek.

*En değerli hazineyi, bilgiyi Türkiye ’de üreteceğiz. Son yıllarda eğitimde fırsat eşitliğini ayrıntılarıyla yitirdik. Başta fırsat eşitliğini sağlayacağız.

*Sistem, emek verenin ardından duracak. Yükseköğretimde aşırı merkeziyetçiliğe son vereceğiz. YÖK ’ü kapatacağız.

*YÖK ’ün kapatılması, sadece partimizin programında bulunan bir husus olarak kalmadı. Altı partinin ortak tüzük değişikliği metninde de mutabakat hususu olarak yer aldı.

“REKTÖR SEÇİMLERİNİ MÜTEVELLİ HEYETLERİNE BIRAKACAĞIZ”

Bu sorunu kökünden çözeceğiz. ‘Bunun siyasi görüşü nedir, bize yakın mıdır? ’ diye bir şey yok.

*Rektör seçimlerini, mütevelli heyetlerine bırakacağız. Hem rektörleri de performans denetimine emrindeki tutacağız.

*Son yıllarda üniversite kapılarında kolluğun cübbeleri ezdiği, kapılara kelepçe vurulduğu çirkin görüntülerle karşılaştık. Öncelikle Boğaziçi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi edinmek üzere tüm köklü eğitim kurumlarımız çok yıprandı.

*Biat beklentisi böylece fena etkiliyor oysa… Üniversitelerin süre içinde kendi özgün kimliğini ve geleneklerini oluşturmasını çok önemsiyoruz.

*Devletin işi üniversiteyle, öğrenciyle, akademisyenle tartışmak değildir. Biz akademik özgürlüklerin sözcüsü olacağız. Akademisyenlerin ifade özgürlüğü ve siyaset yapmaları önündeki engelleri kaldıracağız.

“ÇALIŞANIN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ”

*Bilimsel faaliyetin önünde hiçbir engel bırakmayacağız. Türkiye ’yi veri üreten kurumlarımızın niteliğini yükselterek kanatlandırabileceğimizi mükemmel biliyoruz.

*Eğitim alanında yapacağımız atılımın Türkiye ’yi orta gelir tuzağından dahil etmemek için elzem olduğunu biliyoruz. Eğitim hayatı ile çalışma hayatı arasındaki uyumun koşul olduğunun farkındayız.

*Ülkemizin kalkınma hedefleri ile üniversite sistemini tam uyumlu hale getirmek zorundayız. Bizim insanlarımız BionTech aşısını buldular lakin bunu Türkiye ’de yapamadılar.

*Kendilerini bağımsızlık gördükleri, kaynaklara daha kuytu ulaşabildikleri, üretenin daha fazla ödüllendirildiği bir ülkede bu aşıyı geliştirebildiler.

*Kibir duyarız fakat niye Türkiye ’de olmadı? Çünkü zorlama iklimi buna müsaade etmiyor. Bunu gerçekleştireceğiz, çalışanın önünü açacağız.

“ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAV SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“Üniversitelerimizi; elektrikli vasıta, 5G teknolojisi, yeni cins savunma sanayi ve oyun sektörü gibi öyle fazla alanda için seferber edeceğiz” diyen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

*Üniversitelerin dijital yetkinliklerini, araştırma ve geliştirme kapasitelerini arttıracağız. Üniversite araştırmalarından çıkacak derin teknolojiler için girişimcilik fonlarının kurulmasına katkı maddesi vereceğiz. Üniversiteye antre imtihan sistemini değiştireceğiz.

*Yeni sistemde üniversiteye girişi elastik ve stresini azaltan bir ışık halkası getireceğiz.

*Tasarlayacağımız yeni sistemde; çoklu sınav, açık uçlu sorular, hoca notu, kabiliyet ve öğrenci başarısı gibi belirleyici hususları ekleyeceğiz. Üniversite sınavlarını yılda birkaç kere yapacağız.

“ÜNİVERSİTELER, İŞSİZ YETİŞTİREN KURUM OLMAYACAK”

Üniversiteyi şampiyon öğrencilerin barınma sorununu çözeceklerini gösteren Babacan, “İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine devlet yurtlarında bedava ya da kredili kalma imkânı sağlayacağız. Devlet yurtlarının sayısını artıracağız. Bağış yoluyla ve yatırım bütçesiyle üniversite içinde yurt yapılmasını kolaylaştıracağız. KYK kredi ve burslarının yayılma kriterlerini şeffaf ayla getireceğiz. DEVA Partisi iktidarında üniversiteler, işsiz yetiştiren kurumlar olmayacak. Üniversiteler hayat boyu eğitim verecek. Bu amaçla üniversite bünyesinde baştan beceri edindirme programları açacağız. Vatandaşlarımız, hayatının hangi evresinde olursa olsun üniversiteye gidip çağın ihtiyacı olan eğitimi alabilecek. Bugün fazla geçerli olarak bildiğiniz meslekler 10 sene sonra geçerliliğini yitirebiliyor. İnsanların iş değiştirmelerinin önünü başlamak ve imkânını sunmak zorundayız. Mesleklerinde kendisini isteyen vatandaşlarımız da bu programlardan faydalanacak. Ders veren öğretim üyelerinin rızası kapsamında, vatandaşlarımızın üniversitelerde derslere katılmasına izin vereceğiz. İşletmeyse işletme, mühendislikse mühendislik, sosyal bilimse sosyal bilim. Kampüsler halka açılacak.” ifadelerini kullandı.

Babacan, yükseköğretim eylem planını açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum