Ataması yapılmayan engelli öğretmenler Öğretmen Atamaları İçin Ziyaretlere Devam Ediyorlar

Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş tarafından karşılanan engelli öğretmenler kontenjanların yetersiz bulunduğunu belirterek, tayin sayılarının artırılması için sendikamızdan destek istedi.

Ataması yapılmayan engelli öğretmenler Öğretmen Atamaları İçin Ziyaretlere Devam Ediyorlar
Editör: 15Haber
21 Ekim 2021 - 00:06
Ataması yapılmayan engelli öğretmenler Öğretmen Atamaları İçin Ziyaretlere Devam Ediyorlar
750 engelli öğretmen ile ilana çıkıldığını belirten öğretmenler bu sayının çok yetersiz olduğunu ve 2511 atama bekleyen engelli öğretmen bulunduğunu belirtti. Ayrıca yakın zamanda fiil yapacaklarını dile getiren ataması yapılmayan engelli öğretmenler sendikamızdan destek istediler.

Genel yazman Musa Akkaş her zaman engelli öğretmenlerin ve ataması yapılmayan öğretmenlerin yanlarında yer aldıklarını ve bundan sonra da yer almaya devam edeceklerini ifade ederek; “Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrası engelli öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamasında, “3 Aralık Engelliler Günü’nde 750 engelli öğretmen ataması yapacağız.” müjdesini verdi. Bu lukle karşılandı. Teşekkür ediyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak siz değerli ziyaretçilerimizin de bizlerinde talebi 750 engelli öğretmen atama sayısının artırılmasıdır. Dileriz bu sayı artırılır.” dedi.


Genel yazman Akkaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Eğitim-Sen olarak ihtiyaç yokken, öğretmen ataması yapılsın demiyoruz. Türkiye’de ciddi bir öğretmen açığı ve bu açığı kapatabilecek bir öğretmen ordusu olduğunu biliyoruz; bu sebeple de ülkemiz gerçekleri ile örtüşen sayıda öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz. Sayıştay'ın 2019 MEB Denetim Raporu'nda öğretmen ihtiyacı 138 bin 393 olarak belirtilmektedir. OECD rakamları dikkate alındığındaysa öğretmen açığı 300 000e ulaşmaktadır. Esasen 81 bin ücretli öğretmenin vazife yapmış olduğu bir ülkede hiç kimse öğretmen fazlalığından söz edemez.

Peki tayin bekleyen öğretmen sayısı nedir? Bu sene KPSS’ye giren öğretmen sayısı 450 bindir. Akabinde eğitim fakültesinde okuyanların sayısı 230-300 000 dolayındadır. Dolayısıyla 750 bin dolayında öğretmen belirleme beklemektedir. Her yıl 20 000 bandında öğretmen ataması yapılırsa, birkaç yıl sonrasında tayin bekleyen öğretmenlerin sayısı 1 milyona ulaşacaktır. Bu da ciddi bir problem teşkil edecektir. Bu sayının içinde engelli ataması yapılmayan öğretmenler de bulunur. Bu duruma muhakkak çözüm bulunması gerekir. Örneğin eğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı ki, bekleyenlerin ataması yapılsın. Eğitim fakültesine başvuranların sayısı azalınca da önümüzdeki dönemler için de sıkıntı çözülmüş olacaktır.

Ulusal Eğitim Bakanlığı öğretmen açığını ücretli öğretmen eli ile gidermeye çalışıyor. Eğitim Fakültesini bitiren öğretmenlerimiz çiftlikte çalışmak için mezun olmadılar. Gençlerimizin çoğu ataması yapılmadığı için inşaatlarda yada marketlerde kasiyer olarak çalışmaktadır. Bu durumdan milli Eğitim Bakanlığı’nın muhakkak surette kurtulması gerekir. Türk Eğitim-Sen olarak ataması yapılmayan öğretmenlerin feryatlarını; eylemlerimizle, basın açıklamalarımızla, sosyal medyadan duyurduk duyurmaveya devam edeceğiz.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum