Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: Finlandiya ve İsveç düşüncesince NATO'nun kapıları açıktır

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Finlandiya ve İsveç düşüncesince NATO'nun kapılarının açıkça bulunduğunu ve bu kapıdan geçmeye değişmeyen verirlerse onları, kolları açıkça ortak biçimde karşılayacaklarını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: Finlandiya ve İsveç düşüncesince NATO'nun kapıları açıktır
Editör: 15Haber
15 Mayıs 2022 - 18:28
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Berlin

Baerbock, Berlin'de meydana gelen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'nın arkası sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kuma matbuat toplantısı düzenledi.

NATO'nun, hepsi düşüncesince güvelik açısından herhangi bir zamankinden elan ehemmiyetli bir vaziyete geldiğini tamlayan Baerbock, Rusya'nın Ukrayna'ya açmış olduğu savaşın, kuma değerleri ve prensipleri paylaşanları herhangi bir zamankinden elan da yakınlaştırdığını tabir etti.

Baerbock, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın, Finlandiya ve İsveç'in iri olasılıkla NATO'ya katılımına kez açacağını, bunun 24 Şubat'tan önceki planlanmadığını aktararak, bu dü ülkenin hoppadak arkadaş ve şerik değil çoktan Avrupa ailesinin üyeleri bulunduğunu kaydetti.

Bundan çevre bu devletlerin özlük güvenliğiyle ilişik alacakları tamamı kararlara kusursuz dayanaklık etmek vereceklerini vurgulayan Baerbock, "Onlar düşüncesince NATO'nun kapıları açıktır ve şayet bu kapıdan geçmeye değişmeyen verirlerse onları, kollarımızı açarak karşılarız." dedi.

Baerbock, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine askeri adına anık oldukları dair da şüphenin bulunmadığına ayraç ederek, bu devletlerin ordularının NATO'nun yapılarına müdahale bulunduğunu dile getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı, dü ülkenin ittifaka katılmalarının NATO'yu güçlendireceğini belirterek, esasta üyelik kartı olmaksızın şimdiden ittifaka unsur olduklarını söyledi.

Baerbock, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya unsur olmayı seçmeleri yerinde Almanya'da bunun icazet döneminin aceleci gerçekleşeceğini yineledi.

Ukrayna'daki muharebeye da yer veren Baerbock, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'nda, doğacak haftalarda ve aylarda Ukrayna'ya kesinlikle iane edileceğinin de ele alındığını aktardı.

Baerbock, Ukraynalıların vatanlarını savunmaları için, başta askeri bölgede sunulan desteğin azaltılmaması dair oydaş olduklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı, bu savaşın aceleci sona ermeyeceğinin farkında olduklarını kaydetti.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum