Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin

Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin, Türkiye ’de özellikle büyük kentlerde son dönemde göz, diş ve dermatoloji ilk olarak almak üzere bir takım bölümlerden randevu almak az daha imkansız ülkü geldi.

Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 06:29
Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin,

Türkiye ’de özellikle büyük kentlerde son dönemde göz, diş ve dermatoloji ilk olarak almak üzere bir takım bölümlerden randevu almak az daha imkansız ülkü geldi. Vatandaşlar günler, haftalar hatta aylar sonrasına ama randevu bulabiliyor. Fakat hal böyleyken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ilk kez olmak üzere iktidar sözcüleri, yeni ve büyük hastaneler açmakla övünüyor. Şikayetlerin yoğunlaşması üstüne SÖZCÜ, İstanbul Samatya ’da İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde vatandaşlara mikrofon uzattı. Verilen yanıtlar, 90 ’lı yıllarda o ve öteki hastanelerde yaşanan sorunları TV programlarında dile getiren ve 2013 ’te hayatını kaybeden gazeteci Savaş Ay ’ı akıllara getirdi.

SEÇİM PROPAGANDASI…

Erdoğan ve iktidar kanadı her fırsatta Savaş Ay ’ın Kemal Kılıçdaroğlu ’nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde hastanelerin içler acısı durumunu dile getiriyor. Ama hiçbir şeyin değişmediği gözler önüne serildi…

SÖZCÜ Samatya Hastanesi ’nde hasta trafiğini de çekti. Hasta ve yakınları tetkik elde etmek ve kan atamak için uzun kuyruklar oluştururken, tekerlekli sandalyede olması gereken bazı hastaların koltuk değneği ile sağlık durumu hizmeti almaya çalışmaları dikkat çekti. Yurttaş belli başlı son 20 yılda sıhhat sisteminin çöktüğünü dile getirdi. İktidara büyük tepki belirten hastalar ve yakınları “Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin” diye ayaklanma etti…

İnsanlar ölsün istiyorlar!

Furkan İltaş: İnternetten asla randevu alınmıyor. Hastanede de randevusuz operasyon yapılmıyor. Ultrason istiyorlar, 6-7 ay ya da 1 yıl sonrasına randevu veriyorlar. Nurcan Uçar: Patolojiye 3 aydır randevu alamıyorum.

Saadet Bikkul: Eşim aralıkta muayeneye giriyor, röntgen için 27 Mart ’ta randevu veriyorlar. İnsanın ömrü çok yoksa, ölmeden belki yakalayabilir. Yurttaş: Muayene oldum, MR ’ımı gösteremedim, randevu gerekiyormuş.

Mengü Bikkul: Randevu edinmek sorun. Röntgen sonuçları için de kaç ay sonraya gün verirler. Vatandaş: İnsanlar tekrar tekrar binmiş. Bunları hiç görmüyorlar. Çocuğum âmâ olacak, randevu alamıyoruz. Sıhhat sistemi çökmüş.

Remziye Bariz: Yine benzer kuyruklar var. Hiçbir şey değişmedi. Yoğunluktan nedeniyle beyin cerrahından randevu elde etmek istemiştim, alamadım. 15 gün bekledim. İnsanlar ölsün yani. İstediğiniz süre katiyen alamıyorsunuz.

Emine Şahin: Randevu vermiyorlar, yüzümüze kapatıyorlar. Ta Yenibosna ’dan geliyorum göz muayenesi için. Bir aydır geliyorum, randevu alamadım. Vatandaş: ‘Sağlıkta sıra değil ’ diyorlar. Milleti kandırmasınlar.

Hayrettin Babur: Hastaneler tıklım tıklım. Herkes randevulardan davacı. Geç tarihlere randevu alınabiliyor. Kardiyolojiye babamı getirdim, 20 gün önce aldık randevuyu… Yürek hastası kendisi faakat çok bekledik.

Dr. Pınar Saip

Yeni yapılan hastaneler iş yükünü çok artırdı

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Dr. Pınar Saip, afiyet sisteminde yaşanan randevu ve hizmet sıkıntısını şöyle değerlendirdi: “Yeni yapılan hastanelerin çoğu maalesef, var olan öteki hastanelerin iş gücü ile yürüyor. Oradaki meslektaşlarımız, yeni hastanelerde görevlendiriliyorlar, yeni tayinler oraya çıkıyor. Eski hastanelerde de meslek yükü böylece giderek artıyor. Bu da şikayetlere yol açıyor. Aralıksız birkaç hastanede meslek yapmak zorunda kalıyorlar.”

Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum