5 binayı boşalttıran kazı: Çatıya çıktıklarında fayansların ayrıldığını gördüler

5 binayı boşalttıran kazı: Çatıya çıktıklarında fayansların ayrıldığını gördüler, Edinilen bilgiye göre, durum, Tersane Mahallesi 1661 Sokakta meydana geldi.

5 binayı boşalttıran kazı: Çatıya çıktıklarında fayansların ayrıldığını gördüler
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 11:45
5 binayı boşalttıran kazı: Çatıya çıktıklarında fayansların ayrıldığını gördüler,

Edinilen bilgiye göre, durum, Tersane Mahallesi 1661 Sokakta meydana geldi. İddiaya tarafından, çalışmaları devamlı bir apartmanın inşaatı sırasında bitişiğindeki binada kayma oluştu. Yapı sakinlerinin ihbarı üstüne adrese polis, AFAD, itfaiye ve ilçe belediyeden yetkililer sevk edildi.

Çevrede geniş güvenlik önlemleri alınırken, yetkililerce yapılan çalışmalar sonucunda inşaatın bitişiğindeki bir binada yaklaşık 20 santim kayma olduğu tespit edildi. Bunun üzerine inşaatın çevresinde bulunan 5 binadaki 55 dairenin tedbir amaçlı boşaltılması kararlaştırıldı.

Evlerinden tahliye edilen bir takım vatandaşlar yakınlarının yanında bu arada, bazıları ise inşaat firması yetkililerince otellere yerleştirildi. Kaymanın meydana geldiği yapı ile karşısındaki apartman arasına herhangi bir olumsuzluk olmaması amacıyla metal destek yerleştirildi. öte yandan olayın gerisinde kazılan temelin kumla doldurulduğu görüldü.

"Fark etmeseler bina devrilebilirdi"

Çocuğunun yaşadığı yapı boşaltılan ve aynı zamanda esas kazılan arsayı kat karşılığında müteahhite veren Necla Kırımtat (55), olay esnasında yaşanan paniği anlattı. Kırımtat, “Kızım fark etmiş başlangıçta seslerin geldiğini ama ilk önce birisinin binaya taşındığını düşünmüş. Sonra sesler çoğalınca görmek için çatıya çıkmış ve baktığında binanın ayrıldığını görmüş. Binada yaşayanların zillerini çalarak boşaltmaları gerektiğini söylemiş. Geceyi bende geçirdiler. Burada zemin akıcı, o yüzden dümdüz esas açmaları saçma geldi bana. bilerek can kaybına yol açabilirdi bu ihmal. Ayrım etmeselerdi bina aniden devrilebilirdi. Binalar arasına metal yardım konulmuş, tedbir küskün fakat bunun en ilk önce yapılması gerekiyordu. Hepimiz çok üzgünüz” diye konuştu.

Ali İhsan Çiftlik Sahibi
 

5 binayı boşalttıran kazı: Çatıya çıktıklarında fayansların ayrıldığını gördüler, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum