Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayanlara 846 TL ceza kesilecek

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayanlara 846 TL ceza kesilecek, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği gezgin ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına g.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayanlara 846 TL ceza kesilecek
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 18:23
Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayanlara 846 TL ceza kesilecek,

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği gezgin ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirtilmiş dönemi için gerekli tutuyor. Laf konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin kontrol birimleri tarafından yapılıyor.

1 ARALIK'TA BAŞLAYIP 1 NİSAN'DA SONA ERECEK

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira suç oluşturan kesilecek. Söz konusu ceza, Define ve Maliye Bakanlığı kadar açıklanacak yeniden değerleme oranı dahilinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

UYGULAMA HUSUSİ ARAÇLARDA ZORUNLU DEĞİL

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için başvuru gerekli değil fakat can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Bu uygulamayla kış şartlarına kadar önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

"LASTİKLERİN MEVSİME UYGUN OLMASI GEREKİR"

Motorlu Vasıta Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Kültürlü Erkoç, trafiğin tehlikesiz seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin büyük ağırlık taşıdığını söyledi. Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastiğin geldiğini belirten Erkoç, kullanılan lastiklerin mevsime uygun olması gerektiğini bildirdi.

Erkoç, "Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının sebebi başlıca mevsime uygunsuz lastiklerin kullanılmasıdır. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve egemenlik kaybına yol açar." dedi.

"LASTİK ALINIRKEN MUTLAKA TARİHİNE BAKILMALI"

Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde yaşamsal yük taşıdığını vurgulayan Erkoç, "Sürücüler ayrıca kendi keza de diğer şoför ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar." diye konuştu.

Sürücüleri, 1 Aralık'tan önce bu değişimi yapmaları yönünde uyaran Erkoç, kış lastiği takılması değin bilinçli lastik alımının da büyük tartma taşıdığını dile getirdi. Erkoç, vatandaşların mutlaka lastik ömrüne uyarı etmesi gerektiğine dikkat çekici ederek, "Lastik alınırken mutlaka tarihine bakmak gerekiyor. Çünkü lastik kullanılmamış olsa bile belirli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz." ifadelerini kullandı.

Aydınlatılmış Erkoç, zorlu kış şartlarına hazır edinmek gerektiğini, lastik değişiminin yanı sıra vasıta bakımının da büyük yük taşıdığını sözlerine ekledi.

AA - Ekonomi Haberleri

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayanlara 846 TL ceza kesilecek, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum