Zonguldak'taki mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartları iyileştirilecek

Zonguldak Genel Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı karara göre mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde koşullar iyileştirilecek.

Zonguldak'taki mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartları iyileştirilecek
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 13:40
Zonguldak’taki mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartları iyileştirilecek, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Zonguldak Genel Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı karara göre mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde koşullar iyileştirilecek.
Alınan karar doğrultusunda kente gelen mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde; Çalışanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri eğitim ve sosyal faaliyetler ve ortak kullanım alanları ile iklim koşullarına uygun, güvenli, ekonomik, estetik ve işlevsel, prefabrik, betonarme veya çelik çerçeveli, yeterli büyüklükte, elektrik, su ve kanalizasyon için altyapı ve üstyapıları olan geçici bina, yerleşim yerleri oluşturulacaktır. Geçici yerleşim alanlarında belirli aralıklarla her türlü zararlılara karşı dezenfeksiyon hizmetleri, atıkların uzaklaştırılması, içme ve kullanma suyu temini; İlgili belediyeler tarafından belediye sınırları içinde veya mücavir alanlarda, belediye sınırları dışında ise il özel idaresi tarafından yapılmasına karar verildi. İl İlçe Sağlık Şubesi - Toplum Sağlığı Merkezlerinde mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin kanser taraması, bulaşıcı ve salgın hastalıklar için düzenli sağlık taramaları, hamile, bebek ve çocukların aşıları ve takibi; Üreme ve kadın sağlığı hizmetleri, çevre sağlığı hizmetleri ve sağlık okuryazarlığı faaliyetleri periyodik olarak yapılmakta ve bu hizmet ve hizmetlere erişimi kolaylaştırmak için gezici sağlık ekipleri oluşturulmaktadır. Karar verildi.
Zonguldak Aile ve Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğü tarafından sosyal hizmetlere uygun olarak ailelere bilgi verilecektir. kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlılar sunulan hizmetlerden yararlanacaktır. Ayrıca okul çağına gelmemiş çocuklar için geçici yerleşim yerlerine görevlendirilecek çocuk gelişim uzmanlarınca eğitim ve bakım hizmetlerinin verilmesi kararlaştırıldı. İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; Öncelikle, geçici yerleşim yerlerinde çalışan işçilerin zorunlu eğitim çağındaki çocuklarının eğitimlerinin devam ettirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2016/5 sayılı Genelge hükümleri, gerekli kayıt bilgi sistemlerine kayıtlarının sağlanması, bu kapsamda şartlı nakit transferi gibi teşvik tedbirleri etkin bir şekilde uygulanarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına okul kıyafeti ve çocuk malzemeleri temin edilmesinin yanı sıra özel eğitimli çocuklara yönelik merkezlere yönlendirilerek ve yön aranarak eğitim olanaklarından yararlandırılmaktadır. ihtiyaçlar.
Zonguldak İl/İlçe Müftüsü, mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin inanç ve ibadet ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli adımları atacaktır. Göç ve göç edilen yerler arasındaki trafik kontrollerinin çoğaltılmasına, yol ve yol güvenliğinin gerektirdiği kontrollerin hassasiyet ve sıklıkta yapılmasına, gerekli tüm önlemlerin alınmasına, mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin brifinglerinin alınmasına karar verildi. kolluk kuvvetleri tarafından geçici yerleşim alanlarında gece ve gündüz düzenli aralıklarla güvenlik amaçlı devriye faaliyetleri yürütmek.
İlçeye gelen mevsimlik tarım işçileri için; 2017/6 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nde yer alan mevsimlik tarım işçilerinin temel ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından alınmasına, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile ilçelerin ek tedbirler alabileceklerine karar verildi. , kendi yöresel ürünlerinin ve mevsimlik tarım işçilerinin özelliklerini dikkate alarak.
Zonguldak’taki mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartları iyileştirilecek
Zonguldak’taki mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartları iyileştirilecek

Detaylı bir şekilde, Zonguldak’taki mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartları iyileştirilecek başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum