Zabıt katibinin 'Escobar' oyunu pahalıya patladı

Zabıt katibinin 'Escobar' oyunu pahalıya patladı, Gündem Haberleri.

Zabıt katibinin 'Escobar' oyunu pahalıya patladı
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 11:26
Zabıt katibinin 'Escobar' oyunu pahalıya patladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Akıllara durgunluk veren durum şöyle yaşandı. İstanbul ’da üç yıl önce uyuşturucu baronlarına yönelik operasyonda 150 kilo saf eroin ele geçirildi. Zanlıların sevkiyatı Diyarbakır üzerinden yaptıkları belirlenince dosya, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yetkisizlik kararı verilerek Diyarbakır Adliyesine gönderildi.

Kabahat delili olan eroinler de 5 çuval içinde PTT kargo ile adliyeye gönderildi. Uyuşturucu sahiplerinin yargılandığı ağır ceza mahkemesinin katibi ise zimmet tutanağı tutup dominant havalesi yaparak uyuşturucuyu adli emanete teslim etmesi gerekirken, eroini mahkemenin evraklar odasında gizledi.

ADLİYENİN NEHIR OCAĞINDAKİ MAHKUM İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Zabıt katibi, uzun zaman burada tuttuğu uyuşturucuyu satabilmek için adliyenin dere ocağında denetimli serbestlik zarfında çalıştırılan bir mahkum ile irtibata geçti. Elindeki eroine alıcı bulmaları halinde kendisine de pay vereceği vaadinde bulundu.

Anlaşma sağlandıktan sonra katip, adliyede mesai bitiminden sonradan arşivde gizlediği eroini partiler halinde zarflara doldurup dışarıdaki tacirlere servis etti. Kentte yüklü miktarda eroin ticareti yapıldığını tespit eden narkotik polisi olaya dair istihbari bilgiler de alınca harekete geçti.

YILLIK İZNE AYRILIP TELEFONU İPTAL ETTİRDİ

Telefon dinlemesi yapan ekipler, uzun süren takip sonucu zanlıların şifreli randevulaşma noktalarını tespit etti. Ele geçen bir kısım eroinin adli emanette olması gereken uyuşturucu olduğu belirlenince soruşturma genişletildi. Suç ortaklarının yakalandığını öğrenen katip ise hemen yıllık izne ayrılıp kullandığı telefon hattını iptal ettirdi.

TAKİPTEKİ POLİSLERİ DEŞİFRE ETME YÖNTEMİ ŞOK ETTİ

Eroini satın alan Z.O, “Katip satmam için bana eroin getirirdi. Kendisini adliyenin dere ocağında çalışan mahkum F.O yoluyla tanıdım. Bana 15 kere eroin sattı. Adliyeden çıkardığı eroini bambaşka kişilere toplu satardı. Başkalarına da sattığını kendisi söyledi.

Bu kâtip yakın zamanda fiziksel olarak polislerce peşine düşüp takip edildiğini fark ettiğini, sebze pazarında eroin teslim edeceği anda bunu anlayıp orayı terk ettiğini ve eroini çöpe attığını bana anlattı.

Hatta benzer gün hırsızlığa uğradığı yalanıyla karakola gidip şikâyetçi olduğunu, bunu da takip edildiği caddedeki MOBESE kayıtlarını inceleyip kendisini peşine düşüp takip eden polisleri teşhis etmek için yaptığını söyleyip itinalı olmamızı istedi.

Telefon dinlenebilir diye fazla kurnaz davranıp kesintisiz hedef şaşırtıyordu. Evimde yakalanan eroin de kâtipten aldığım eroindir. Kapıma değin getirdi, kendisine 10 bin TL ödeme yaptım” dedi.

 101 KİLOSU ELE GEÇİRİLDİ

Katip yakalanmadan kısa vakit önce peşine düşüp takip edilebileceğinden şüphelenip, eroinle buluşma noktalarına gittiğinde sürekli çevresini ve arkasını denetim etti. Bambaşka sokak ve sokakları kullanmaya başlayınca maddesel peşine düşüp takip yapan polisler soruşturmaya zarar gelebileceği endişesiyle takibe son verip operasyon için harekete geçti.

Adliyedeki nehir ocağında çalışan hükümlü F.O ile adliyede denetimli serbestlik dahilinde hizmetli olarak çalıştırılan Ş.Ç de ifadelerinde kâtibi tanıdıklarını itiraf edince o da evinde yakalandı.

Katibin dışarıdaki zanlılarla görüşme yaptığı telefon sinyal bilgisinin adliye içinden baz verdiği de saptandı. Adliyedeki kayıtlar odasında yapılan aramada bez çuval içinde paketlenmiş 101 kilo 500 gram eroin ele geçirildi. Beceriksiz kalan 49 kilonun satılmış olabileceği değerlendirildi.

KATİBE ÖNCE 22,5 YIL SONRADAN 14 YIL

Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde yargılanan 4 ’ü esir 10 sanıkla ilgili dava karara bağlandı. Duruşma esir sanıklardan kâtip M.D. ’yi 22,5 yıl hapisle cezalandırdı, ama etkili pişmanlık gösterip adliyede çaycılık yapan F.O. ’nün suçunun açığa çıkmasına yardımcı olduğu için cezası 14 sene 22 güne indirildi.

Yeniden tutuklulardan, S.T. 15 yıl 7 ay 15 gün, M.K. 17 sene 8 ay, Z.O. da 10 sene 3 ay 22 gün hapisle cezalandırıldı. Tutuksuz sanıklardan adliyede çaycılık yapan F.O 6 yıl 8 ay, eroini satın alan V.A.B. 12 sene 6 ay hapisle cezalandırıldı. Bir sanık firari olduğu için dosyası ayrılırken, üç davalı temize çıkma etti.

 

Zabıt katibinin 'Escobar' oyunu pahalıya patladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum