Z kuşağı CHP 'yi birinci parti yaptı

Z kuşağı CHP ’yi birinci parti yaptı, Gündem Haberleri.

Z kuşağı CHP 'yi birinci parti yaptı
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 08:33
Z kuşağı CHP ’yi birinci parti yaptı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

SEÇİM konusu gündemden düşmezken araştırma şirketlerinin anketleri birbirinden çarpıcı sonuçları ortaya çıkarıyor. Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, “Türkiye Gençlik Araştırması” adlı çalışmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.18-22 yaş arası yeni seçmene ilişkin yapılan araştırmanın sonuçları gençlerin siyasal tercihlerini ortaya koydu. Yeni seçmene oy tercihleri soruldu; CHP, yüzde 36.9 ile birinci parti oldu. İkinci sırada, yüzde 21.2 ile AKP yer aldı. Yeni seçmenlere, “Meclis ’te çoğunluğu Cumhur İttifakı mı, muhalefet partileri mi kazanır?” diye de soruldu. Açıklanan sonuçlara kadar yeni seçmenlerin yüzde 43.2 ’si “Meclis çoğunluğunu muhalefet kazanır” dedi.

%57.5 ASLA OY VERMEM

“Meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakı kazanır” diyenlerin oranı ise yüzde 33.4 olarak belirlendi. Yeni seçmenlerin oy verme davranışlarını etkileyen faktörler aralarında yüzde 42.5 ile “Hesaplı şart” birinci sırada yer aldı. Yüzde 27.5 ile “hayat felsefesi” ikinci sırada yer aldı. Yeni seçmenin sistem tercihi ise büyük bir farkla Parlamenter Sistem. Paylaşılan sonuçlara göre “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi, Parlamenter Sistem mi?” sorusuna “Parlamener Sistem” yanıtını verenlerin oranı yüzde 54.1. “Namzet olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan ’a oy verir misiniz?” sorusuna yeni seçmen yüzde 57.5 oranında “asla oy vermem” yanıtını verdi. Oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 19.3 ’te kaldı. Genç seçmenin yüzde 51.9 ’u, Erdoğan ’ın karşısında muhalefetin adayına oy vereceğini belirtti. Yeni seçmenin yüzde 59.2 ’si Türkiye ’nin kötü yönetildiğini düşünüyor.

Z kuşağı CHP ’yi birinci parti yaptı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Z kuşağı CHP ’yi birinci parti yaptı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum