Yılmaz: "Rekor denilen banka promosyon parası daha cebe girmeden pul oldu"

Bir Sen Sivas 1 Nolu Şube başkan adayı Aydın Yılmaz, rekor denilen banka promosyon parasının daha cebe girmeden tampon olduğunu söyledi.

Yılmaz: "Rekor denilen banka promosyon parası daha cebe girmeden pul oldu"
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 10:59
Yılmaz: “Rekor denilen banka promosyon parası daha cebe girmeden pul oldu”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Bir Sen Sivas 1 Nolu Şube başkan adayı Aydın Yılmaz, rekor denilen banka promosyon parasının daha cebe girmeden tampon olduğunu söyledi.

"Enflasyon ve kur farkı yok sayılıyor"

Enflasyon ve kur farklarının göz ardı edildiğine işaret eden Yılmaz, "Bilindiği gibi 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi, maaş ve ücret ödemeyi zorunlu hale getirdikten sonra ortaya çıkan promosyon ödemelerinin usul ve esaslarını belirlemek amacıyla çıkarılmıştı. Genelgeye göre aylık ücret ve harçların ödenmesi istekli bankalardan teklif alınarak üç kişilik komisyon tarafından belirlenecek Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü Yapı Kredi ile 14.000 TL maaş promosyon anlaşması imzaladı. 25.06.2022 tarihinde yapılan ihale ile banka 3 yıllığına.Sözleşmeye göre bu para 25 Eylül 2022 tarihinde derhal personel hesabına yatırılacaktır.Bankalar promosyon tekliflerini çalışan sayısı, maaş ve ücretleri dikkate alarak oluştururlar. personel ve benzeri değişkenler. biliyor, memurlar Temmuz'da maaşlarına zam alıyor. Haziran ayında imzalanan terfi sözleşmesi, zam yapılmadan personel maaşları üzerinden yapılmış, enflasyon ve kur farkları göz ardı edilmiştir. Temmuz ayında memurlara enflasyon oranında %41,68 oranında zam yapıldı ancak bu durum maaş zammına yansımadı. Ayrıca sözleşme Haziran ayında imzalandı ve ödeme Eylül ayına ertelendi.

"14 bin TL Eylül'den ayrıldığından beri %32 kayıpla 9 bin 520 TL'ye tekabül edecek"

Sözleşme imzalandığında ödenecek 14 bin TL'nin Eylül ayına bırakıldığı için yüzde 32 kayıpla 9 bin 520 TL olacağını belirten Yılmaz, "TÜİK'in açıkladığı verilere göre Haziran'da enflasyon yüzde 78,6, enflasyon yüzde 79,6 oldu. Temmuz ayında aynı oranın Ağustos ve Eylül aylarında da sağlanacağı düşünüldüğünde personelin maaş terfisinde %32'lik bir kayıp olacaktır yani sözleşmenin imzalandığı tarihte ödenmesi gereken 14.000 TL Eylül ayına bırakıldığından beri %32 kayıpla 9.000.520 TL Haziran ayında imzalanan sözleşmeyi büyük bir kazanç olarak değerlendirerek rekor bir anlaşma imzalandığını duyurmak için rekabet etmek, hatta bu başarıyı (!) kimsenin kaybetmesine izin vermemeye çalışmak (!) kimin komisyonda olduğu, bunu sadece bir tanıtım aracı olarak görmek, yararsız bir kısır çatışmaya dönüşmesi, hesap hatası göz ardı edilmesine neden oldu.Bunu birkaç kez tekrarladık. Temmuz zammından sonra ihaleye çıkılacağı ve bir sonraki maaşın daha ihale süreci başlamadan hemen önce ödeneceği belirtildi.

"Yetkili arkadaşlar bir hesabı yeniden oluşturmayacak mı?"

Aydın Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Sendikalar, işçilerin ve insanların hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmekle sorumlu sivil toplum kuruluşlarıdır. Doğru hesap yapamayan, ileri görüşlü bir yaklaşım oluşturamayanlar, işçilerin ve halkın hak ve menfaatlerini nasıl koruyacak? Her gün yeni bir rekor promosyon anlaşması haberi (Gaziantep Üniversitesi 35.000 TL, Edirne Keşan Mahallesi MEM 25.000 250 TL) gündemdeyken, yetkili arkadaşlar yeniden hesap açmayacak mı? Bu sözleşmeyi imzalayan komisyon üyeleri, promosyon sözleşmesini enflasyon oranında güncellemek için ilgili banka ile görüşmeli ve olumsuz bir tavır karşısında sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme yetkisini kullanmalıdır. Tüm bu hesaplar üzerinden imzalanacak yeni sözleşme 2 yıllık olmalı ve ekonomik darboğazda işçilerin nefes almasına katkı sağlamalıdır.
Yılmaz: “Rekor denilen banka promosyon parası daha cebe girmeden pul oldu”

Detaylı bir şekilde, Yılmaz: “Rekor denilen banka promosyon parası daha cebe girmeden pul oldu” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum