evde masajmasaj istanbul

Yazın serin, kışın sıcak tutuyor! Ahlat taşı yüzlerce kişiye geçim kaynağı oluyor

Bitlis'te, Nemrut Dağı eteklerinde çıkarılan Ahlat taşı, özellikle ev dekorasyonuyla yalıtımında, cami minarelerinde, kümbetlerde, çeşmelerde ve kabir yapımında kullanılıyor.

Yazın serin, kışın sıcak tutuyor! Ahlat taşı yüzlerce kişiye geçim kaynağı oluyor
Editör: 15Haber
08 Ekim 2021 - 01:53

Bitlis'te, Nemrut Dağı eteklerinde çıkarılan Ahlat taşı, özellikle ev dekorasyonuyla yalıtımında, cami minarelerinde, kümbetlerde, çeşmelerde ve kabir yapımında kullanılıyor. Ahlat taşı, alan insanı için de geçimini sağlama kaynağını oluyor. Taş ocaklarına sabahın erken saatlerinde gelen işçiler, günlük ortalama 8-10 ton arasında değişen kaya parçalarını tırnak ve balyozlarla çıkarıp işleme atölyelerine gönderiyor. Yazın serin, kışın ise sıcak tuttuğu için bölgede seçim edilen Ahlat taşı, son yıllarda sıcak iklimin başat olduğu Akdeniz Bölgesi ’nden de talep görüyor.

Babasından öğrendiği taş işçiliğini 17 yıldır sürdüren Seyfettin Nacaroğlu, görsel güzelliğinin yanı sıra izolasyon ve döşeme malzemesi olarak kullanılan Ahlat taşının mikroklima özelliği bulunduğunu söyledi.

Screenshot_4

YAZIN SERİN, KIŞIN SICAK TUTUYOR

İlginin artan bir şekilde arttığını gösteren Nacaroğlu, "Her sabahleyin saat 05.00 ’te evimizden çıkarak taş ocağına geliyoruz. Burada arkadaşlarımızla birlikte tonlarca ağırlıkta yer alan kaya parçalarını büyük kütleler halinde çiviler, balyozlar yardımıyla çıkarıyoruz. daha sonra kesilmek ve biçimlendirmek üzere atölyemize gönderiyoruz. Günde ortalama 30-40 değin kaya parçası çıkarıyoruz. Atölyede şekillenen taşlar binaların dış cephe kaplamasında ya da yalıtımında kullanılıyor. Bu taşların en büyük özelliği, yaz aylarında serin, kış aylarında da sıcak tutmasıdır. Bilhassa sıcak iklimin yaşandığı Adana bölgesinden bu yıl ciddi istek aldık. Dekorasyon için de bu taşlar kullanılıyor" diye konuştu.

Screenshot_6

(DHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum