Yazılıda 1. olanı eleyip 172. olanı işe aldılar!

Yazılıda 1.

Yazılıda 1. olanı eleyip 172. olanı işe aldılar!
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 06:43
Yazılıda 1. olanı eleyip 172. olanı işe aldılar!, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamuda tekrar görüşme skandalı yaşandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bayan ve çocuk konukevleri ile engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri için 150 ’si hoca 4 bin 157 personel alımı yaptı. KPSS puanına kadar başvuruda bulunan ve yazılmış sınavda başarılı olan adaylardan 12 bin 525 ’i sözlü sınava çağırıldı. Hoca adayları arasında en yüksek KPSS puanı ile 1. sırada olan genç, mülakatta 175 ’inci sıraya düşürülüp elendi. KPSS puanında 172. sırada olan ise, mülakatta 1. sıraya yükseltilip işe alındı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Artist, bakanlığın skandal işe alımıyla ilgili açıklama yaptı. Şöyle konuştu: ‘ ’Öğretmen alımında birinci sırada olan birey sözlü puanı düşük tutularak alınmıyor. KPSS puanına tarafından 21. ve 44. sırada olanlar yok, KPSS puanı ile sıralamaya dahi giremeyecek olan 172. sıradaki kişiye mülakatta yüksek puan veriliyor ve, 1. sıraya oturtuyorlar. 214. sırada olan 2. sıraya, 411. sırada olan ise 3. sıraya oturtuluyor. Sadece bir iki birey olsa, mülakatı başarısız geçmiş diyebilirsiniz. Çok görünüşe göre, torpil çalışmış. Diğer iddialar da var, para gibi… Bu çocuklar nasıl işe girecek. KPSS ’nin hiç etkinliği kalmadı. O zaman bu çocuklar aylarca niye sınava hazırlanıyor, eyvah günah yok mi? Bana ulaşan gençler ağlıyor. Mülakat kalkmalı, aday memurluğu dönemi gelmeli. KPSS kalacaksa tek kıstas KPSS puanı olmalı. hemen KPSS en ince ayrıntısına kadar by-pas edilmiş durumda. Gençlerimizi devletten soğutuyorsunuz; bu vicdansızlık, adaletsizlik ve ahlaksızlıktır.”

TEK KISTAS KPSS DEĞİL

Bakanlık ise “Tek kriter KPSS puanı değil” dedi. Açıklamasını şöyle sürdürdü: “KPSS sıralamasına kadar toplam 12 bin 525 aday sözlü sınava çağırılmış, adayların tamamı KPSS sıralaması ile sözlü sınava girmeye hak kazanmıştır. KPSS önemli kıstaslardan biri olmakla birlikte tek ölçüt değildir. Genel bir seçme sınavı sonucuna tarafından tayin yapmak, 85 milyon vatandaş için dürüst ve hakkaniyetli olamaz.”

 

Yazılıda 1. olanı eleyip 172. olanı işe aldılar!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum