Yavuzyılmaz: Dünyadaki tüm otomobiller sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz

Yavuzyılmaz: Dünyadaki tüm otomobiller sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz, Gündem Haberleri.

Yavuzyılmaz: Dünyadaki tüm otomobiller sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 16:09
Yavuzyılmaz: Dünyadaki tüm otomobiller sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı ’nın YİD projeleri konusunda kamuoyuna yetkisiz ve yanlış bilgi verdiğini savundu.

– Bakanlık bu projelerin kamuya maliyetini ve geçen vasıta sayılarını açıklamalıdır. Bu projeler bir bir kaça mülk oldu ve müteahhitlere kaç milyar dolarlık taahhüt verildi açıklasın. Devlet imkanlarıyla garantisiz yapılsa bu projelerin maliyeti ne olacaktı ve hazineden ne değin daha az para çıkacaktı?

359 GÜNDEKİ ZARARI AÇIKLAMIYOR

– Hodri meydan. Bakanlık bunu gizleyip, ücretli olan Osmangazi Köprüsünden geçiş rakamını veriyor. Verdiği tarih 29 Nisan-4 Mayıs ve Ramazan bayramıdır. Sürücülerden ücret alınarak araç geçiş garantisinin tutturulduğunu ve şirketlerin kasasını nasıl doldurulduğunu beceri gibi açıklıyor. Geriye Doğru kalan 359 gündeki zararı açıklamıyor.

– Hazine ve Maliye Bakanlığı şirketlerin yurt dışından kullandığı kredilere borç üstlenim taahhüdü verdi. Dolar veya Euro olan bu kredilerin tüm riskleri Define üzerindedir. Projeler öz kaynak ile yapılsa tüm bu tehlike ve finansman maliyeti de olmayacaktı. İktidar garanti edilen vasıta geçiş ücretlerini de dövize endeksledi.

LIBOR ’A ENDEKSENLEDİ

– Bu ücretlere, ABD ya da AB ’deki tüketici fiyatları endeksindeki büyüme oranı da ekleniyor. Kuzey Marmara Otoyolu ’nun toplam 6 kesimindeki garanti edilen araç sayısı Londra ’daki uluslararası bankaların dolar üzerinden birbirlerine uyguladıkları faiz oranı olan LIBOR ’a endekslendi.

– Bu 6 Kesim kamuya devredilene kadar, sözleşmedeki garanti edilen vasıta sayısı 1 milyar 338 milyon 35 bin 980 adet artırıldı. Bunun tutturulması için Türkiye ’deki toplam 13 milyon 781 bin 610 aracın bütün 97 kere Kuzey Marmara Otoyolu ’ndan geçmesi gerekiyor. Dünya ’daki toplam araba sayısı 1 milyar 250 bin adettir. Dünyadaki tüm otomobiller sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz.

Yavuzyılmaz: Dünyadaki tüm otomobiller sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum