Yavaş, Gökçek dönemini işaret etti: Çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu.

Yavaş, Gökçek dönemini işaret etti: Çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu., Gündem Haberleri.

Yavaş, Gökçek dönemini işaret etti: Çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu.
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 15:38
Yavaş, Gökçek dönemini işaret etti: Çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu., Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent ’te etkin olan şiddetli yağış sonrası oluşan su baskını felaketinin bilançosunu açıkladı. “Ankara Facia Bilgilendirme Raporu”nu kamuoyuyla paylaşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, kentte meydana gelen hasarın nedenlerini, 25 yılda yapılmayan altyapılar çalışmaları ile yapımı devam eden ve yapılacak projeleri ayrıntılı olarak anlattı.

“455 MAHALLEDE HASAR VE AĞIR ZARAR MEYDANA GELDİ”

Başkent ’e takvim sıradan düşen yağış miktarının 392 kilogram olduğunu oysa 7 günde düşen yağış miktarının 191,5 kilograma ulaştığına dikkat çeken Yavaş,

“Yağışlar uzun süre devam ederken, sel ve sel riski oluşturan meteorolojik hava olayı ‘Mor Atış Yeri ’ gerçekleşti. 455 mahallede zarar ve ağır zarar meydana geldi. Büyük Kasaba genelinde 63 çatı uçması ve 5 istinat duvarı çökmesi ihbarı yapıldı.

Ekiplerimiz 5 günde 19 bin 370 olaya müdahale etti. Bin 650 araç ve 5 bin 612 personel ile sahada çalışma gerçekleştirdik” dedi.

Samsun Yolu, Şereflikoçhisar ve Akyurt ’ta Devlet Karayolunun trafiğe kapandığını açıklayan Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye ekiplerinin Akyurt ’ta yolu açtığını, Şereflikoçhisar ve Samsun Yolu ’nda ise yol açma çalışmalarına takviye verdiğini söyledi.

ABB Başkanı Mansur Yavaş hem Akyurt sel felaketi bölgesinde 131 vasıta ve 501 personelin yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini vurguladı. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu ’nda yaptığı sunumda Yavaş,

“Buna rağmen, altyapı yatırımı yaptığımız 102 bölgenin hemen hemen tamamında sorun yaşamadık. Yeni yapılan hiçbir alt geçitte sel gerçekleşmedi. Bu koşul bize, beygir yarıştırır gibi 70-80 günde köprülü kavşak yapmanın fiilen ne kadar hatalı olduğunu da gösterdi.

Balık adamların arama yaptığı köprüler yerine uygar toplumlardaki gibi altyapısı ve sanat yapılarıyla misal olan köprü çalışmalarına imza attık” değerlendirmesinde de bulundu.

25 YIL HER TARAFINDA İHMAL EDİLEN PROJELERİ TEK TEK AÇIKLADI

Küresel iklim değişikliği, imar planı değişiklikleri ve eğri kentleşme, akarsu ve çay yataklarının imara açılması, yol ağının altyapılar, şehir içinde yeşil alanların da doğal ur ve ekolojik altyapılar ile desteklenmeden yapılması nedeniyle son yıllarda sel felaketlerinin arttığını ifade eden ABB Başkanı Mansur Yavaş, 25 yıldır ihmal edilen ve acil olarak çözülmesi gereken projeleri de bir bir açıkladı.

Konuşmasına su baskını felaketinde yaşamını yitiren 4 vatandaşa Allah ’tan rahmet, ailelerine de baş sağlığı dileklerini ileterek başlayan Yavaş, “Biz mazeret üretmeyeceğiz, çözüm üreteceğiz.

Mağduriyetlerin giderilmesi için bütün hemşehrilerimizle tek tek ilgilenmeye devam edecek, yaralarımızı birlikte saracağız. İklim değişikliği ve hatalı şehir halkı uygulamalarına karşı şüphesiz hemen olan önlemlerin dıştan geleceğe karşın yeni önlemler edinmek durumundayız” dedi.

Yavaş, merkezi hükümetin de Dünya Bankası, Fransa ve Almanya ’nın sağladığı iklim desteği ödemesini belediyelere aktarmasını istedi:

“Paris Antlaşması sonucunda Dünya Bankası, Fransa ve Almanya ’nın iklim desteği için ülkemize 3 yıl içerisinde kullanılmak üzere 3,2 milyar dolar iklim desteği ödemesi yaptığını biliyoruz.

Bu noktada öncelikli projeler su yönetimi, ulaşım sektöründe karbonsuzlaşma ve enerji dönüşümü olarak açıklandı. Yaşadığımız sel felaketi ‘iklim değişikliğine harmoni ’ dahilinde değerlendirilmektedir. Bunu yapacak yetkili kurum ise su kanal idareleri, yani belediyelerdir.

Bu bakımdan, yapılan desteğin belediyelere aktarılması konusunun da süre kaybetmeden gerçekleşmesini istek ediyor, bekliyoruz. Bu Nedenle birazcık önce bahsettiğim çoğu altyapılar projesi de hemen hayata geçirilmiş olacaktır.”

GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ SU PAHALILIĞI VE ÇILGIN PROJELER

Ankara ’da temiz su temini ve altyapı için yıllarca bakımsız bölgelerin olduğunu açıklayan ABB Başkanı Mansur Yavaş, çarpıcı tespitlerde bulundu:

“Kentte çok pahalıya su satılıyor, bu satıştan elde edilen gelirler deli projelere aktarılıyordu. 2005-2018 yılları arasında suyun metreküp fiyatı ortalama 1,6 dolardı; yani bugünün parasıyla tonu 28 liraya su satıldı. Bir kere daha vurguluyorum, bugünün parasıyla suyun tonu 28-30 liraydı.

Bu yüksek tutardaki parayla da helikopterler alındı, uyuşuk havuzlar ve otopark sistemleri kurup uçuş okulları açıldı. ASKİ ’nin milyarlarca lirası Fen İşleri ’nin yatırımlarına aktarılırken, kendi yapması gereken altyapı yatırımları kesintisiz ötelendi.

Biz ise bugünkü koşullarda 0,7 dolara temiz suyu vatandaşlarımızla benzeri yarıya bir fiyata buluşturuyoruz.

Ne acıdır fakat Ankara ’da altyapılar yatırımları yıllarca ötelendi. dobra dobra ‘görünmez ’ olması sebep gösterilerek, ‘patavatsız ’ olduğu düşünüldü. Derelerin üstleri imara açıldı. Çarpık kentleşme seçim edilip, müteahhitlerin gözü doymaz para hırslarına hizmet edildi.

Maalesef hemen de birileri sorumluluk sahibi kendileri değilmiş gibi facia tellallığı yapıp, ellerini ovuşturup sel olsun diye bekliyorlar. Bir Takım krediler istedik, reddedildi. Metro projeleri, otobüs alımı, yeşil alan yatırımları, teknolojik altyapı, kırsal kalkınma gibi çoğu alanda da büyük eksiklikler vardı. yine de vazgeçmedik.”

“3 YILLIK ORTALAMALARDA YAKLAŞIK 2 KAT DAHA FAZLA YATIRIM YAPTIK”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yatırım projelerini hayata geçirmeyi sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Finansal disiplinimiz, saydamlık uygulamalarımız ve tasarruf tedbirlerimizle bu alanların tamamına yatırım yaptık. İşte altyapıda da sadece enerji giderlerimiz 30 Aralık itibarıyla 500 milyon liradan yılın son gününde gelen zamla 2 milyar liraya çıkmasına, su fiyatları ise sözde yarıya düşmesine karşın 3 takvim ortalamalarda yaklaşık iki kat daha fazla yatırım yaptık.

Çünkü bizim için görünmezlik değil, önemlilik esastı. ‘Görünmez ’ denilerek yıllarca ertelenen altyapı çalışmaları sebebiyle bu kente bırakılan kötü mirası bedeli ne olursa olsun, kim ne derse desin silecek, mazeretlere sığınmadan kentimizi altyapıda da istediğimiz düzeye getireceğiz.

Cumhuriyetin Başkentinde açıktan akan lağım ve asbestli borular kalmayana değin çalışacağız. Herkes aralıksız ve dinç suya kavuşsun diye projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Ankara ’nın altyapısı ihmal edilmiş olsa da, dikkatsizlik veya ihanet düzeyinde imar ve eğri kentleşme uygulamaları yapılsa da, bu ihmaller devasa sorunlara dönse de; bizler, iftirayı meslek edinmiş şahsiyetlerin kendi eseri olan bu virane düzeni onaracağız.

Haklı da olsak, mazeretlere sığınmadan geleceğe bakıyoruz ve 25 yılın ihmallerini teker teker ortadan kaldırıyoruz.”

“BAŞBAKANLIK GENELGESİNE UYULMAYARAK NEHIR YATAKLARININ ÜSTÜ KAPATILMIŞ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent ’te 2006 yılında yayımlanan dere yataklarının kapatılmaması yönündeki başbakanlık genelgesine uyulmadığını da söyledi.

Yavaş, DSİ göre hazırlanan ‘Ankara Taşkın Eylem Planı ’ kapsamında riskli 16 noktanın 2013 yılında Büyükşehir Belediyesine bildirilmesine rağmen hiçbir çalışmanın yapılmadığını, şehir genelinde üstü ayrıntılarıyla ya da kısmen 27 adet derenin kapatıldığını açıkladı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yavaş sunumunda fotoğraflarla anlattığı Uğ Deresi, Hatip Çayı, Ankara Çayı ve Papazderesi üzerinde yer alan AVM ’ler ve YHT Garı dahil olmak üzere fazla sayıda binanın Tarım ve Orman Bakanlığı göre yüksek riskli alanların başında bildiri edildiğine de dikkat çekti.

MASTER PLANI ÇALIŞMALARI, ATIK SU VE YAĞMUR SUYU İMALATLARI

Başkent ’in su ve altyapı ile ilgili master planı olmadığını, göreve geldikten sonra derelere ait havzalarda hidroloji çalışmaları başlattıklarını, taşkın risklerinin incelendiğini ve hazırladıkları master planını 16 ay içinde tamamlayacaklarını söyleyen Yavaş, geçmiş dönemlerde yapılan altyapı çalışmalarını da karşılaştırmalı olarak şöyle sıraladı:

“2015-2017 yılları arasında sadece bin 110 kilometre içme suyu imalatı yapılmıştı. Göreve geldiğimiz 2019 yılı Nisan ayından 2021 yılına dek 2 bin 384 kilometrelik içme suyu hattı imalatı gerçekleştirdik.

Tekrar 2015-2017 yıllarını kapsayan 3 takvim dönemde 543 kilometre atık su ve yağmur suyu imalatı yapılırken, 2019 yılını kapsayan dönemimizde bin 54 kilometre atık su ve yağmur suyu hattı imalatı yapıldı.

2016-2018 yıllarını kapsayan 3 yıllık dönemde 651 kilometre kanal inşaatı gerçekleştirilmiş iken Nisan 2019-2021 yıllarındaki 3 takvim dönemimizde ise biz bin 45 kilometre kanal inşaatı yaptık.”

Kritik bölgelerde 102 adet yağmur suyu hattı çalışması yaptıklarını da vurgulayan Yavaş, 2020 yılında 85, 2021 yılında da 70 olmak üzere toplam 155 mahallenin (köy) açıktan akan kanalizasyon sorunun çözüldüğünü, bu yıl içinde 85 mahallenin bu sorununun çözüleceğini, 220 kilometresi asbestli (kanserojen) boru elde etmek üzere toplam 391 kilometre yeni hat üretim çalışmasını da tamamladıklarını ifade etti.

Yavaş, Gökçek dönemini işaret etti: Çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Yavaş, Gökçek dönemini işaret etti: Çok pahalıya su satılıp çılgın projelere aktarılıyordu. haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum