evde masajmasaj istanbul

Yasin Börü'nün katledilişinin üzerinden 7 yıl geçti

6-7 Ekim 2014'te HDP'nin çağrısı ile PKK yandaşları Kobani bahanesiyle ülkeyi savaş alanına çevirdi.

Yasin Börü'nün katledilişinin üzerinden 7 yıl geçti
Editör: 15Haber
07 Ekim 2021 - 23:49

6-7 Ekim 2014'te HDP'nin çağrısı ile PKK yandaşları Kobani bahanesiyle ülkeyi savaş alanına çevirdi. Yaşanan olaylarda 2 polisin şehit edilirken, 35 birey hayatını kaybetti. Olaylar esnasında Diyarbakır'da kurban eti dağıtan Yasin Börü ve 3 arkadaşı da PKK'lı gruptan kaçmak için bir binaya sığında. Oysa binaya cebren giren PKK'lı grup, 16 yaşındaki Börü ve arkadaşlarını barbarca katlederek 3'üncü kattan altında attı. Yaşanan olayın üzerinden geçen 7 yılı Yasin Börü'nün avukatı Mehmet Mahmut Doğan anlattı.

Yasin Börü ve arkadaşlarının Kurban eti dağıtmaya çalıştığını andıran Doğan, “Bundan tam 7 sene önce bir kurban bayramı sırasında Yasin Börü ve 3 arkadaşı kurban eti dağıtırlarken HDP nin çağrısı üzerine şehre inen PKK lı bir gruba eşit geldiler ve firar etmek zorunda kaldılar. Kaçarken bir eve sığındılar. Takviye beklediler, gelmedi. Ardından bu grup bir şekilde eve girdi. Ve beraberindeki silahlı, bıçaklı insanlarca barbar bir şekilde evde önce yaralandılar sonra canlı bir şekilde bulundukları evden sokağa atıldılar. Aynı grup tarafından sokağa indiklerinde yeniden cansız bedenlerine hakaret edilmeye devam edildi. Üzerlerinden geçildi ve yakıldılar. Üzerinden tam 7 yıl geçti ve Yasin Börü'nün öldürülüşü Cumhuriyet tarihinin en kanlı çocuk cinayeti olarak kayıtlara geçti" dedi.

"O gün o teröristleri sokağa çeken ve bu cinayetlere sebep olanlar yargılanmadı"

Avukat Doğan "Yedi yıllık süreçte yargılama sırasında ne yazık ancak sadece o gün cinayeti işleyen çapulcular ve maşalar yargılandı. O gün o teröristleri sokağa çeken ve bu cinayetlere sebep olanlar yargılanmadı. Suçlama sürecinde yargıtay incelemesinde dosya bozuldu ve tekrar yargılamalar oldu. Çocuk cinayeti olduğu suçlama sonucunda tescillendi. Aradan geçen zamanda azmettirenler yönünden çok uzun vakit hiçbir şey yapılmadı. Ama sizin de bildiğiniz üzere yakın zamanda Demirtaş ve HDP lilerin yöneticileri hakkında da dava açıldı. Suçlama fazla dingin yürüyor. Demirtaş hemen şimdi savunmasını yapamadı bu yargılamada. Ve şunu söylemek gerekiyor. O gün o cinayetlerin müsebbibi HDP'nin yaptığı çağrıdır.

Ama bu süreç içerisinde HDP'nin hiçbir yöneticisi bu yaptığı çağrı neticesinde işlenen cinayetlerden dolayı pişmanlıklarını dile getirmediler. Hiçbir zaman bununla alakalı özür dilemediler ve hatta hemen sürekli Demirtaş'ın da yargılandığı davada sanıklar, bırakın pişmanlık göstermeyi hemen hemen ölenlerin ailesiyle dalga geçercesine fazla lakayt bir şekilde savunmalarına devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Yasin ve arkadaşlarının Diyarbakır'da kurban eti dağıtırken bir eve sığındığını andıran Doğan, "Bir hanımefendi onları evlerine kabul ediyor. Ardından hatta polis de aranıyor lakin aradan geçen zamanda yardımın gelmesi mümkün olmuyor. Hatta Yasin de arkadaşları da ailelerini arıyorlar ama o gün Diyarbakır'da kimsenin kimseye takviye etmesi muhtemel yok.

Çünkü HDP'nin çağrısı sonrası keza Diyarbakır ayrıca de tüm Türkiye yanıyordu. Sokaklarda bir yerden bir yere gitmek zeka olası değildi. Ve nihayetinde bu PKK'lı grup kaldıkları, sığındıkları evi buldu ve eve bir şekilde zorla girdiler. Girdiklerinde zaten Yasin ve arkadaşları kurban eti dağıttıkları için 4 kişilerdi.

O gün evin önünde 100'den artı kişinin olduğu söyleniyor oysa görüntülerde de var. Bütün sayıyı bildirmek mümkün yok. Otopsi raporlarında ve olay yeri görüntülerinde de sabit, giren kişiler çok kan akıtıyorlar. Karşılarındakinin, birinin çocuk olması umurlarında olmuyor. Olaydan canlı kurtulan Yusuf Er'in de silahlı yaralanması var ve ölenlerin de aynın şekilde vücutlarından mermi çekirdekleri çıkıyor ve fazla sayıda bıçak darbesi var. Yasin'in cansız bedeninde 20'den pozitif bıçak darbesi var. Nihayetinde evin salonundan, camdan cansız bedenlerini sokağa atıyorlar.

Aynı şekilde sırça eşiğinde de fazla artı kan var. Hatta sokağa cesetlerini atmaları da içlerindeki vahşeti hoşnutluk etmiyor ve sokakta cesetlerini darp etmeye devam ediyorlar. Hatta orada, sokakta cesetlerin üzerinden arabayla geçtikleri söyleniyor. Yasin'in cansız bedeninin üzerinde yanık izleri vardı, yakıldığı da bahis ediliyor. Annesi Yasin'in cesedini ayağındaki benden tanı edebildi adli tıpta. Böylesine bir vahşet uygulanmıştı" şeklinde konuştu.

Ömer Faruk Yıldız - Doğan Can Gözü Kara - Övünç Dursun

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum