Yasaklı köpek ırklarının kaydı için son gün

Yasaklı köpek ırklarının kaydı için son gün, 5199 sayılı Kanun ’da yapılan değişiklik kapsamında tehlike talep eden Pitbull, Terrier, Japanese Toso, Dogo Argention, Fila Brasilerio türleri veya bunların melezlerinin tescil ettirilmesi için son güne girildi.

Yasaklı köpek ırklarının kaydı için son gün
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 14:20
Yasaklı köpek ırklarının kaydı için son gün,

5199 sayılı Kanun ’da yapılan değişiklik kapsamında tehlike talep eden Pitbull, Terrier, Japanese Toso, Dogo Argention, Fila Brasilerio türleri veya bunların melezlerinin tescil ettirilmesi için son güne girildi. Tekrar kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak.

ÇİP TAKTIRMAMA CEZASI NE DEĞIN?

PETVET sistemine kayıt işlemi yaptırmayan köpek sahiplerine 14 bin 982 lira yaptırım uygulanacak. Ayrıca yasaklı ırkların kısırlaştırılması da gerekli tutuluyor. Bu yasaklı ırklardan herhangi birine sahip olup hiçbir işlem yapmadan sokağa bırakanlara ise 40 bin 869 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

Bu yasaklara aykırı hareket eden köpek sahiplerine ise 11 bin lira yönetimle ilgili para cezası uygulanacak. Durumun her tarafta edilmesi durumunda hayvana el konulacak.

Yasaklı köpek ırklarının kayıt ettirilmesi için son güne girildi. Ankara ’da şu ana dek bin 500 ’ün üzerinde yasaklı millet kayıt altına alındı. İHA

VETERİNERLERE ÇİP İÇİN GİTTİLER

Presa Canario nesil köpeğini kaydettirmek için Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ’ne gelen Bakiye Erdoğan, “Bugün kayıt için son gün. Oğlumun köpeği aslında, ben getirdim. Kayıtları vardı gerçekte. Veterinerde kısırlaştırmıştık, tüm aşıları bütün. Kimseye ve bize bir zarar vermedi. İşlemleri hallettiler hızlıca sağ olsunlar” ifadelerini kullandı.

Köpeklerin tescil altına alınmasının faydalı olduğunu dile getiren Erdoğan, “Ben Çayyolu ’nda oturuyorum. Çocuğum sabahtan okula giderken, evde köpek beslememize karşın endişe ediyorum. Çünkü başıboş ve bu uygulamadan daha sonra öyle fazla terkedilen köpek var fakat bu fazla can sıkıcı. Herkes sahiplenmek yerine köpeklerini saldı. Bence bu dilekçe mükemmel oldu” açıklamasında bulundu.

Köpeğini tescil altına almak için getiren bir diğer vatandaş ise, “Kısırlaştırdık. Son günüydü bugün. Artık üstümüze geçmiş oldu köpek. Şu an bir sıkıntı yaşamıyoruz” diye konuştu.

Yasaklı köpek ırklarının kaydı için son gün, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum