Yasaklı ırkların kısırlaştırma süresi sona erdi, imkanı olmayanlara ücretsiz yapıldı

Yasaklı ırkların kısırlaştırma süresi sona erdi, imkanı olmayanlara ücretsiz yapıldı, Türkiye ’nin gündemine Gaziantep ’te iki tane pitbullun saldırmasıyla ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Alev ’le giren yasaklı millet köpeklerin kısırlaştırılması ve kayıt altın.

Yasaklı ırkların kısırlaştırma süresi sona erdi, imkanı olmayanlara ücretsiz yapıldı
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 17:22
Yasaklı ırkların kısırlaştırma süresi sona erdi, imkanı olmayanlara ücretsiz yapıldı,

Türkiye ’nin gündemine Gaziantep ’te iki tane pitbullun saldırmasıyla ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Alev ’le giren yasaklı millet köpeklerin kısırlaştırılması ve kayıt altına alınması için tanınan süre bugün sona erdi.

İMKANI OLMAYAN VATANDAŞLARIN YASAKLI IRKLARI ÜCRETSİZ KISIRLAŞTIRILDI

Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully türü yasaklı millet hayvanı bulunanlar için kısırlaştırma ve kayıt altına darılma süresi bugün sona erdi. Yasaklı ırk hayvanı olan ve kısırlaştırma işlemi yaptırmayanlar, 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ’na göre de bu köpek türlerini veya bunların melezlerini üreten, sahiplenen, sahiplendiren, barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların Türkiye ’ye girişini, satışını ve reklamını yapana hayvan başına 11 bin Türk lirası idari para cezası verilmesi öngörülüyor. Ancak kısırlaştırma imkanı olmadığı için yasaklı ırkları doğaya salınmasını alıkoymak isteyen Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği, Eskişehir Bilecik Veteriner Odası işbirliğince yasaklı ırkların kısırlaştırmasını bedava gerçekleştirdi.

TERKEDİLMELERİ YERİNE ÜCRETSİZ KISIRLAŞTIRILDI

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı, “Kısırlaştırma ve tescil zorunluluğu olan özel ırkların mağdur olmaması adına Eskişehir Bilecik Veteriner Odasi Başkanlığına müracaatta bulundum. Artan kısırlaştırma ücretleri ve hayvan sahiplerinden taahhüt data alarak bedensel durumu tatmin edici olmayanları imkânları olmayanların terkedilmesi yerine bedava kısırlaştırılmasını talep ettik. Eskişehir Bilecik Veteriner Odası yönetimi bizi kırmadı. Durumlarını araştırıp yükümlülük alin yapalım dediler. Bende özenle inceledim bir bir dosya tuttum. İmkanı olmayan hayvan severlerin bedensel durumlarının iyi olmadığına dair yaptığımız araştırmalar sonrası yasaklı ırkları bedava kısırlaştırıldı. Çok sayıda yasaklı millet, Eskişehir Bilecik Baytar Odası katkılarıyla ücretsiz kısırlaştırılırken terkedilmekten de kurtarılmış oldu” şeklinde konuştu.

Yasaklı ırkların kısırlaştırma süresi sona erdi, imkanı olmayanlara ücretsiz yapıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum