Yargıtay, Karşı Gazetesi davasında verilen hapis cezası kararını bozdu

Yargıtay, Karşı Gazetesi davasında verilen hapis cezası kararını bozdu, Gündem Haberleri.

Yargıtay, Karşı Gazetesi davasında verilen hapis cezası kararını bozdu
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 23:40
Yargıtay, Karşı Gazetesi davasında verilen hapis cezası kararını bozdu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul 23. Ağır Canice Mahkemesi, 1 Mart 2019 ’da Aleyhinde Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Atabey, Fetullahçı Terör Örgütü ’ne (FETÖ) “aza olmamakla birlikte mahsus ve kendi isteğiyle yardımcı olmak” suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasını hükmetmişti.

Kararın temyiz edilmesi üstüne dosya 2020 yılında Yargıtay ’a geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkındaki tebliğnamesini hazırlayarak, temyiz istemini görüşecek Yargıtay 16. Canice Dairesine yolladı.

Tebliğnamede, Eren Erdem hakkında İstanbul 23. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince, “silahlı terör örgütüne aza olmamakla birlikte kasten ve seve seve yardım etmek” suçundan bahşedilen 4 yıl 2 ay hapis cezasının onanması istek edildi.

Yargıtay 16. Cinayet Dairesinin numarası 2021 yılında Yargıtay 3. Ceza Dairesi olarak değiştirildi.

Karşı Gazetesi Davası ile ilgili son kararı Yargıtay 3. Cinayet Dairesi verdi.

Temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay, hapis cezası kararını bozdu.

Kararda, destek suçunun unsurlarının oluşabilmesi için suç işlemek nedeniyle yerleşmiş örgüte bile bile ve seve seve takviye edilmiş olması gerektiği kaydedildi. “Başka bir ifadeyle, takviye fiilinin örgütün suç işlemek nedeniyle kurulmuş bir örgüt olduğu bilinerek gerçekleştirilmiş olması gerekir” denildi.

AİHM KARARLARINA ATIF

“Basında, özgür sınırlarını aşar biçimde, terör örgütlerinin propagandasının yapılması veya örgüte ait bildirilerin yayınlanması hallerinde suçun unsurlarının oluşacağı” belirli kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıf yapıldı.

Yerel mahkemece sanıklar hakkında, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” nedeniyle hareket ettiğine dair, her türlü şüpheden uzaktan fiziksel delile dayanmadan mahkumiyet hükmü kurulduğuna uyarı çekilen kararda, “Kuşkulu ve tam olarak aydınlatılmamış olaylar ve iddiaların sanıkların aleyhine yorumlanarak mahkumiyet hükmü kurulamayacağı, yine ceza mahkumiyetinin yargılama sürecinde toplanan kanıtların bir kısmına dayanılarak ve diğer bir kısmı göz ardı edilerek ulaşlahza olası kanıya değil, kesin ve açık bir ispata dayanması ve bu ispatın hiçbir kuşku ve başka türlü bir oluşa olasılık vermeyecek açıklıkta olması gerektiği” ifadeleri kullanıldı. Kararda, “Sanıkların beraatleri yerine delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanlışlık sonucu yazılmış şekilde mahkumiyet hükmü kurulması bozma nedeni yapılmıştır” denildi.

Erdem ve Atabey hakkında ‘silahlı terör örgütüne aza olmamakla birlikte bilerek ve can atarak yardım etmek ’ suçundan 4 yıl 2 ay, Erciş ’e de benzer suçtan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

Yargıtay, Karşı Gazetesi davasında verilen hapis cezası kararını bozdu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum