Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi

Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi, Yalova Bağlarbaşı Mahallesi'nde 2018 yılında ruhsatı alınarak yaptırılan Hacı Hafız Yaşar Sabri Yıldırım Cami, deniz manzarasını kapattığı iddiasıyla etrafındaki arsa sahipleri göre mahkemeye verildi.CE.

Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi
Editör: 15Haber
21 Kasım 2021 - 19:04
Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi,

Yalova Bağlarbaşı Mahallesi'nde 2018 yılında ruhsatı alınarak yaptırılan Hacı Hafız Yaşar Sabri Yıldırım Cami, deniz manzarasını kapattığı iddiasıyla etrafındaki arsa sahipleri göre mahkemeye verildi.

CEMAAT BÜYÜK BİR ŞOK YAŞADI

Tamamlanması ile ibadete açılan ama kısa bir vakit sonradan gelen tebligat ile Yalova Belediyesi, Ulusal Emlak ve Yalova Müftülüğüne dava açıldığını öğrenen cami cemaati, büyük bir şok yaşadı. Yürütmenin durdurulması ve ruhsatın iptalinin istendiği öğrenen cami cemaati, arsa sahibi firmanın Bursa 4. İdare Mahkemesine, arsalarının değerinde kaybı yaşadığını ve deniz manzarasının kapandığını ileri sürdüğünü öğrendi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Hacı Hafız Yaşar Sabri Şimşek Camisi Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Murat Kalaycı, yapılanı insanlığın vicdanına bıraktıklarını söyledi.

Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi

"HUKUKI OLMAYAN HİÇBİR ŞEY YAPMADIK"

Kalaycı, "Bugün fazla üzücü bir olay doğrusu burada toplanmamız. Duygulanarak bunları söylüyorum aslında. İki gün önce acı bir haber aldık. Bizim için çok acı, kutsal ve dinimizle ilgili bir alıştırma yaptık. Rabbim bize nasip etti camiimizi bu nokta getirdik. Ama burada manâsız arsası olan yani herhangi bir inşası olmayan bir yerin sahibi bize dava açtı. Yalova Belediyesi'ne, Milli Emlak'a dava açtı. Bu binanın durdurulması ve ruhsatın iptali diye. Biz yasal olmayan hiçbir şey yapmadık. İlimiz Bağlarbaşı Mahallesi Ferhat Bey Caddesi üstünde hayırseverlerin ve vatandaşların desteği ile yapımı tamamladığımız bu binanın Hafız Yaşar Sabri Şimşek belli başlı sponsorumuz olan caminin ismini taşıdığı maalesef ama kendisini bilmez art niyetli kişiler kadar mahkemeye verilmiştir. Gerekçesi camiinin deniz manzarasını değil edip adalet kaybını söylemiş. Ne eyvah ancak Bursa 4. İdare Mahkemesi bunu kabul etmiş dava olarak gündeme taşımıştır." ifadelerini kullandı.

Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi

"İNSANLIĞIN VİCDANINA BIRAKTIK"

Temelinden bugüne kadar hiçbir hukuksuz iş yapılmadan devlete ve dine değer olacak şekilde cami inşasını tamamladıklarını anlatan Kalaycı, şöyle konuştu: "Biz bu caminin inşasına 2018 tarihinde ruhsat aldık, bu noktaya getirdik fakat bu kişi bu ruhsatın iptali ve yürütmeyi durdurma kararı almış. Bunu da sizler aracılığıyla önce dinimizin ve Türkiye kamuoyuna vicdanlarına havale ediyoruz. Ulu mahkemenin vereceği karar doğrudur, bellidir, her şey yasaldır. Bu konuda mahkemenin kararlarını bekleyeceğiz. Bu konuda elimizden gelen her şeyi yapacağız. Biz dernek başkanı, dernek yönetimi ve cemaat olarak görüyorsunuz ufak bir cemaat topladık buraya. Daha kadro açılmadı lakin birkaç büyüğümüz namaz kıldırıyorlar. Biz de görevimizi yerine getiriyoruz bu şekilde. İnsanlığın vicdanına bıraktık biz bu işi bundan böyle."

Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi

AA / Erhan Erdoğan - Son Dakika Haberleri

Yalova'da bir cami manzarayı kapattığı iddiasıyla mahkemeye verildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum