Yabancılara suyun metreküpünü 2.5 dolardan veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Rahatsız olan varsa Şam'da daha ucuz

Yabancılara suyun metreküpünü 2.5 dolardan veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Rahatsız olan varsa Şam'da daha ucuz, BOLU (DHA) - Bolu Belediye Meclisi Toplantısı'nda, dün Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının oylandığı toplantıda, kentteki yabancı uyruklulara karşın su fi.

Yabancılara suyun metreküpünü 2.5 dolardan veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Rahatsız olan varsa Şam'da daha ucuz
Editör: 15Haber
24 Kasım 2021 - 00:51
Yabancılara suyun metreküpünü 2.5 dolardan veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Rahatsız olan varsa Şam'da daha ucuz,

BOLU (DHA) - Bolu Belediye Meclisi Toplantısı'nda, dün Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının oylandığı toplantıda, kentteki yabancı uyruklulara karşın su fiyatlarının dolar kuru üzerinden tahsil edilmesini ve yabancıların nikah ücretlerinin ise 100 bin TL olmasını taşıyan maddelerin de bulunduğu fiyatlandırmalar, CHP ve İYİ Parti'li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Bolu'da yaşamış ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su ücretinin metreküpüne 2,5 TL, yabancılardan ise 2,5 dolar alınacak. Dijital sayaç kullanan Türk vatandaşı suyun metreküpü için 4,5 TL, yabancılar ise 4,5 dolar ödeyecek.

'YABANCI UYRUKLU KİŞİLERİN RESMİ PARA BİRİMİ TL DEĞİL'

Bugün basın toplantısı aranjör Başkan Özcan, "İki yabancı uyruklu birey Bolu'da evlenirse nikah ücreti 100 bin TL olacak. Bunun kararını aldık. Bizim suda farklı tarifelerimiz vardı, tek tarife yok. Meskenlerde ve küçük iş yerlerinde indirim yapıyoruz. Kayda Değer olan gariban vatandaşın suyu ucuz kullanması. Yahut çok büyük paralar şampiyon sanayi kuruluşları kesinlikle ödemelerini yapacaklar. 4658 sayılı yasa kapsamında Bolu'da oturma izni almış olan geçici sığınmacılarla ilgili bir tarife oluşturduk. Yabancı uyruklu şahısların resmi para birimi TL yok. Biz de bunu Amerikan doları olarak belirledik. Biz burada Amerikan doları üzerinden tahsilat yapacağız, demedik. Dijital sayaç kullanıyorsa saati aldığı gün Merkez Bankası'nın efektif satış rakamı neyse o fiyattan TL'ye güncellenecek. Mekanik ise saatin okunduğu tarihte Merkez Bankası tarifesi ne ise ona kadar alınacak. Biz daha önce suya 10 kat zam yapacağız demiştik, o zaman dolar 6 TL idi. Dolar, Sayın Bahçeli konuşurken 12 TL'ye çıktı. Bu benim sorunum değil" diye konuştu.

"TÜZÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINI BAĞLAR"

Ayrımcılık yaptığı yönündeki iddialara da yanıt veren Başkan Özcan, "Ayrımcılık yaptığımız söyleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası açık. Anayasa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağlar. Anayasa'nın eşitlik ilkesi maddesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasındaki eşitliktir. Yabancılar ile Türk vatandaşları eşdeğer olacak, diye bir şey yok. Oturma izni almış olanlar bu zamdan etkilenecek. Birleşik Milletler'in geçici koruma altında tuttuğu bir grup var, onlar başkaca. Ayrıca Cenevre Sözleşmesi hükümleri uyarınca Türkiye'de sığınmacı ya da göçmen statüsü kazananlardan bundan etkilenmeyecek" dedi.

"TÜRK MİLLETİNİN MENFAATLERİNİ KORUMAYA LAF VERDİM"

Irkçılık yapmadığını vurgulayan Tanju Özcan, "Biz ırkçılık yapmıyoruz. Faşist katiyen değiliz. Ben Türk milletinin menfaatlerini korumaya söz vermiş bir kişiyim. Seçilmiş bir insanım. Tanıdık Olmayan mülteci kardeşlerimiz bundan rahatsız oldular mı? Eğer oldularsa Şam'da su daha ucuz. Buyursunlar. Düğün ücretleri de Şam'da ucuz. Şam belediyesi nikah da kıymıyor. Orada hocalar kıyıyor. Hocanın cebine ne sıkıştırırsan onu alıyor. Dolayısıyla illa Bolu'da evlenmek zorunda değiller. Ben '2 sığınmacının Bolu'ya gelip Bolu'ya yerleşmelerini istemiyorum' dedim. Mülteci arkadaşlarımız, Bolu'yu beğenmiyorlarsa buyursunlar, ülkelerinde daha ucuza hizmet alıyorlarsa veya onları şefkat göstermek isteyen belediye başkanı varsa onları şehrine gösteri etsin. Orada daha ucuz hizmet alabilsinler" diye konuştu.

??Yıl sonu #dolar tahmininiz nedir?

18.50 itibariyla güncel Dolar kuru:

1 Dolar = 12,73 Türk Lirası

— Haberler () November 23, 2021

Dolar rekor kırarak 12 ?'yi fark etti?

Peki doların yükselişi sizce devam edecek mi? #Dolar #Dolar12

— Haberler () November 23, 2021 Euro kuru ne kadar? Euro kaç TL? Euro alış ve satış fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne dek? Çeyrek altın ne değin?

Demirören Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Yabancılara suyun metreküpünü 2.5 dolardan veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Rahatsız olan varsa Şam'da daha ucuz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum