Veteriner Hekimler Odası Başkanı'ndan çağrı

Veteriner Hekimler Odası Başkanı'ndan çağrı, Sosyal medyada çoğu yurttaş, 14 Ocak tarihinin uzatılması yönünde paylaşımlarda bulunuyor. Bazı ‘yasaklı ırk ’ köpek sahipleri ise köpeğin yavru olması veya kronik rahatsızlığı bulunması sebebiyle kısırlaştırma işlemi y.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı'ndan çağrı
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 11:16
Veteriner Hekimler Odası Başkanı'ndan çağrı,

Sosyal medyada çoğu yurttaş, 14 Ocak tarihinin uzatılması yönünde paylaşımlarda bulunuyor.

Bazı ‘yasaklı ırk ’ köpek sahipleri ise köpeğin yavru olması veya kronik rahatsızlığı bulunması sebebiyle kısırlaştırma işlemi yaptırmak istemediğini açıklama ediyor.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, konuya ilişkin açıklamasında, “Sahibinden ayrılan ve küçük olan bu yavruların bilmediği bu ortamda yaşaması, sağlığı ve hayvan refahı açısından önemli olumsuzluklar yaşamalarına niçin olacaktır. öte yandan barınaklarda bu kadar köpeği alacak kapasite bulunmamaktadır. Barınağa götürülmeyenlerin bir kısmı ise sokağa bırakılacaktır. Bütün bunlar yapılan bütün çalışmaları sahiden nafile çıkaracaktır. Benzer şekilde hamile ve hasta olanların da belediyelere teslim edilmesi istenmektedir. Bu durum kayda değer sorunlara yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

“SÜRENİN 3 İLA 6 AY ARASINDA UZATILMASINDA YARAR VAR”

Yasaklı halk müziği ve sahiplerini rahatlatacak yeni bir düzenlemeye gereksinim olduğunu söyleyen Arslan, “Söz konusu düzenleme kanunla yapıldığı için kanun değişikliği yapılması gerektiği söylenmektedir. Oysa son yayınlanan genelgeler ile kanunda olmayan ırklar, yasaklı millet olarak tanımlanmış ve kısırlaştırılması istenmiştir. Yapılan çalışmaların amacına ulaşabilmesi için sürenin 3-6 ay uzatılmasında fayda vardır” diye konuştu.

“YASAKLI IRKLAR EN ERKEN 4 AYLIKKEN KISIRLAŞTIRILMALI”

Kısırlaştırma operasyonuna engel olabilecek bir takım durumlar olduğunu gösteren Prof. Dr. Murat Arslan, “Irka ve diğer fizyolojik özelliklerine kadar değişmekle beraber kanunda tehlikeli tanımlanan ırklar için en erken 4 ay olarak alınabilir. Ihtiyarlık kaynaklı ya da farklı alanlara yönlendirilmiş nedenlerle hastanın kritik olduğu dolaşım sistemi, organ yetmezlikleri, anesteziye engel durumlar kısırlaştırmaya engel hallerdir. Tahliller ve diğer analizler ardından hastanın operasyonu kaldıramayacağı düşünüldüğünde katiyen operasyon yapılmamalıdır” açıklamasında bulundu.

KAYIT ALTINA ALINMAYAN KÖPEK SAYISI FAZLA

Yasaklı ırkların tescil altına alınmasına ilişkin sürenin uzatılması haricen bir çözüm yolu olmadığını aktaran İstanbul Baytar Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Şu başlıca dek İstanbul ’da 2000 civarında kısırlaştırma ve tescil altına alma işlemi olduğunu düşünmekteyiz. Geride minimum bu sayının 2-3 katı olduğunu tahmin etmekteyiz. Bunların üremeye devam etmesi yapılan kısırlaştırmaları boşuna çıkaracaktır” dedi.

BU SORUN BELEDİYELERE BIRAKILAMAYACAK DEĞIN BÜYÜK

Kanun değişmediği takdirde yasaklı millet köpeklerin hayatının geri kalanını barınaklarda geçireceğini açıklayan Arslan, “Maalesef bu köpekler alışkın olmadığı bir ortamda diğer köpeklerle uğraş halinde hayatlarını geçirecek. Üstelik kanun değişmez ise bütün hayatını burada geçirecektir. Bu sorun sadece belediyelere bırakılmayacak değin büyük bir sorun olmuştur. Çünkü sorun sadece yasaklı halk hayvanlar değil. Sokaklarda milyonlarca sokak hayvanı bulunmaktadır. Bunların yakalanması, kısırlaştırılması, çare edilmesi, kimliklendirilerek sokağa bırakılması zaten büyükçe bir meslek yükü getirmektedir. Merkezi ya da ilgili bakanlıkların önemli bir desteği olmaz ise sorunun kısa sürede çözülmesi imkanı bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

SORUNUN KAYNAĞI TİCARİ ÜRETİM

Sorunun ana kaynağının ticari üretim olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Arslan, “Bir taraftan kısırlaştırırken bir de ticari üretim, kaçak imal, internet başta elde etmek üzere satışlar devam ediyor. Başta bunların önlenmesi gerekmektedir” dedi. (DHA)

Veteriner Hekimler Odası Başkanı'ndan çağrı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum