Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti: 800 lira fatura ne demek ya?

Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti: 800 lira fatura ne demek ya?, Her geçen gün çoğalan ve toplumun çoğu kesimini derinden sarsan hesaplı kriz, yeni yılda elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla kendisini daha da hissettirdi.

Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti: 800 lira fatura ne demek ya?
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 12:32
Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti: 800 lira fatura ne demek ya?,

Her geçen gün çoğalan ve toplumun çoğu kesimini derinden sarsan hesaplı kriz, yeni yılda elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla kendisini daha da hissettirdi. Yılın ilk ayının hemen şimdi yarısı dolmadan gelen elektrik faturaları vatandaşı az kalsın şaşkına çevirdi. Normalde ödedikleri tutarların hemen hemen 2 katı değin artış olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Kışı nasıl geçireceğimizi bilmiyoruz” diyerek dert yandı.

Elektrik faturalarındaki artma sosyal medyanın da gündemine oturuyor. Twitter ’da en çok konuşulan konular arasına giriyor, binlerce vatandaş tepki gösteriyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Eminönü ’nde vatandaşa ve esnafa mikrofon uzattı. Aldığı tepkiler şöyle oldu:

“FATURA OCAK AYINDA 2 KAT ARTTI”

Murat Printer

Murat Printer: “Aralıkta 720 lira gelen elektrik faturam Ocak ayında bin 500 lira geldi. Yani 2 katı… Kullanımımız da benzer. Bu işsizlikte fazla şiddet oldu bu. Bizi çok etkiledi. Bu gelen zamları ürünlere yansıtmaya mecburuz, mecburen yansıtacağız. Yan bu da tüketiciyi etkiler. Satışlarda çok fazla düşüş olur.”

“BU MÜSLÜMANLIK MI?”

Havva Şahin: “110-120 lira gelen elektrik faturam bu ay 300 liradan artı geldi. Doğalgaz da 800 lira geldi. Güya başımızda devlet var; bence istifa etsin. Dolar düştü, zamlar niye hala duruyor? Arkadaşım bizi görsünler, duysunlar! İstifa etsinler. Karısı bilmem kaç dolarlık çanta takıyor, ben aç geziyorum. Iddiaya Göre Müslümanlar. Bu Müslümanlık mı? Yok. (Faturalarınızı rahatça ödeyebiliyor musunuz?) Hayır. Ben otobüse binemiyorum ya. Günah ya. Benim çocuğum okulda kantine gidiyor, tost 14-15 TL… Bu ne aramak ya!

“BEN ÇOK KOYU AK PARTİLİYDİM FAKAT ARTIK PIŞMANLIK”

Güya Müslümanlıktan bahsediyorlar. Müslümanlık böyle olmuyor. Peygamber efendimiz nasıl yaşamış? Onun yaşama tarzına bakın ya. Günah ya. Ben 3 birey yaşıyorum, 800 lira fatura ne demek ya? Ant ederim evim buz gibi. Gel gör, dersin ancak, ‘Sen bu evde nasıl hasta olmuyorsun? ’ Kat kat geziyoruz. Sözde başımızda büyük var… Yok büyük. Allah aşkına istifa etsin. Ben çok koyu AK Partiliydim ama bundan böyle tövbe. Ülkeyi mahvetti. Satmadığı neresi kaldı?”

Havva Şahin

“EVVELDEN 500 LİRA GELEN FATURA BU AY 2 BİN LİRA GELDİ”

İsmini saptamak istemeyen yurttaş: “130-140 lira gelen elektrik, bu ay 316 lira geldi. Kullanımımız daha eksik… Hanımım memlekette, evde kimse olmadığı halde bu fatura geldi. Ne yapacağız anlayamıyorum… Aldığımız parayı yetiştiremiyoruz. Elektriğe mi, suya mı, doğalgaza mı vereceğiz? Aldığımız maaşalar yetmiyor, ne yapmamız lüzumlu? (Ödeyemediğiniz faturalar oluyor mu?) Oluyor. Taksit yaptırıyoruz, bankadan kredi çekiyoruz, böylece ödemeye çalışıyoruz. Yetmiyor ancak para. Şaşırdık kaldık. Şu faturaya bak, hangi maaşla geçineceğiz? Asgari ücrete zam yaptı, (faturayı göstererek) bunlara daha çok zam yaptı. Vatandaş, esnaf kan ağlıyor. Kimsede iş zorlama değil. Sinek avlıyoruz. Dükkana bin 500 – 2 bin lira elektrik geliyor. Önceden 400 – 500 lira geliyordu. Türkiye baştan durumda. Cümbür Cemaat aç, açlıktan ölüyor. ‘Türkiye düzeldi ’ diyor; hani nerede düzeldi, kim düzeldi? Borç deryasından geçinemiyoruz.”

“2 BİN TL SATIŞ YAPAN IŞYERI 2 BİN TL ELEKTRİK FATURASINI NASIL ÖDESİN?”

Murat Demir: “Aralık ayında elektrik faturamız bin lira gelmişti, bu ay 2 bin 500 TL geldi. Muhakkak çok zorlama bir koşul. Önünü göremiyoruz, aralıksız olarak yükseliyor. çok büyük bir bıkkınlık. Bu dek artması küçük esnaf için çok kötü bir şey. Bu zamlara hiç iyi bakmıyoruz. Ödemekte zorlanıyoruz. Zaten Covid ’den çıkmışız, içten düzgün iş değil… Evvelden 4-5 bin liralık satış yapıyorduk, acilen 2 bin liralık satmak yapıyoruz. 2 bin lira satış yapan bir dükkan nasıl 2 bin lira elektrik faturası ödesin?”

Murat Demir

“20 SENEDEN FAZLADIR ESNAFIZ, SON 1-2 YILDAKİ GİBİ OLMAMIŞTI HİÇ”

Erdal Göçer: “Aralık ayında bin 750 lira geldi, dün gelen elektrik faturası ise 3 bin 600 lira… Biz şok olduk. Ne yapacağımızı şaşırdık. Nasıl ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Bu zammı da satışlara yansıtamayacağız. Nasıl yansıtalım? Mecburi kardan gidecek. Kar da yok şu lahza… (Faturaları ödemekte zorlanıyor musunuz?) 3 ayda 1 ödüyoruz. Ödeyemiyoruz. Yalnızca elektrik faturasıyla da bitmiyor; tüpü var, kirası var, var da var. Pandemiden beri baya kötü durumdayız. Bir tek biz değil, bütün esnaf böyle. Hiç bu değin fena olmamıştı. 20 seneden fazladır burada esnafız, son 1-2 senedeki gibi olmamıştı hiç…”

Erdal Göçer

“KIŞI NASIL GEÇİRECEĞİMİZİ KARA KARA DÜŞÜNÜYORUZ”

Necati Aktaş: “Elektrik, su ve doğalgaz faturalarında az kalsın asgari 100 liranın üzerinde ayrım oluştu. Elektrik faturası Aralık ’ta 200 lira gelmişti, demin baktım, 320 lira geldi.  Aynı kullanıyoruz, ama o fiyat farkını yaşıyoruz maalesef. Ödemekte zorlanıyoruz, emekli insanız. Emekli maaşına gelen zammı almadan eridi gitti. Şu lahza da ne yapacağımızı, kışı nasıl geçireceğimizi kara kara düşünüyoruz. Çünkü kış daha yeni başlıyor. Nasıl geçineceğimizi düşünüyoruz. Fazla mağdur durumdayız.

 

Necati Aktaş

“KASIM ’DAN BERİ GELEN ZAMLAR, FATURA ZAMLARIYLA BİRLEŞİNCE ALLAK BULLAK OLDUK”

(Ödeyemediğiniz faturalar oluyor mu?) Biz Türk milleti olarak borcu bir iffet kavramı olarak görerek, devletimize olan borcumuzu, görevimizi gerçekleştirmek için yemiyoruz, içmiyoruz, vergimizi veriyoruz; elektrik, doğalgaz, su faturalarımızı ödüyoruz. Ne oluyor? Yemekten kısıyoruz. 3 çeşitten 2 çeşide düşürdük yemeklerimizi. Allah sonumuzu hayır etsin. Kasım ayından beri gelen zamlar, faturalara yapılan zamlarla beraber birleştiğinde karmakarişik olduk. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

 

Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti: 800 lira fatura ne demek ya?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum