Valiliğin 15 günlük yasağına tepki yağdı

Valiliğin 15 günlük yasağına tepki yağdı, Gündem Haberleri.

Valiliğin 15 günlük yasağına tepki yağdı
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 10:20
Valiliğin 15 günlük yasağına tepki yağdı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Eskişehir Valiliği göre dün yapılan ilan ile açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, poster, pankart asma, konser, karnaval ve karnaval gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklaması Eskişehir ’de olduğu değin Türkiye genelinde tepkilere niçin oldu.

FESTİVAL DE İPTAL EDİLDİ

Eskişehir Valiliği ’nin resmi internet sitesinden yaptığı bildiri ile, jandarma bölgesi dahil elde etmek üzere kentte, resmi kurumların oluşturacağı programlar dışındaki tüm etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığını açıkladı.

Valiliğin aldığı karar ile birlikte, Eskişehir ’de 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan ve şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest festivali de iptal edildi. Binlerce üniversite öğrencisinin katılması planlanan ve biletleri aylar öncesinde satışa sunulan festivalde, Levent Yüksel, Haluk Levent, Teoman, Hayko Cepkin, Sagopa Kajmer, Yeni Türkü gibi çoğu ad de sahne alacaktı.

“BÖLGE İDARE MAHKEMESİ ’NE İTİRAZ EDECEĞİZ”

Eskişehir Valiliği ’nin etkinlikleri 15 gün süreyle yasaklaması kentte 12-15 Mayıs tarihleri aralarında yapılması planlanan müzik festivalini de etkiledi. Festivalin Organizasyon sorumlusu Serdar Can, İdare Mahkemesi ’ne itiraz edeceklerini, şu başlıca dek yaklaşık 10 bin bilet satıldığını belirtti.

Can, yaşanan durumla ilgili, “Festivalimizde aralarında Teoman, Can Bonomo, Haluk Levent, Levent Yüksel, Emre Kültürlü, Hayko Cepkin, Gazapizm, Yeni Türkü gibi sanatçıların olduğu etkinlik akşam 17.00 ile 24.00 saatleri aralarında yapılacak.

Jurnal en az 13-14 bin kişinin katılacağını ön gördüğümüz bir organizasyon. Zaten hemen 10 bine yakın bir bilet satışı yapıldı. Sektör itibariyle pandemiden kaynaklı en fazla etkilenen sektör olduğumuz için bu yıl insanların ilgisi de fazla fazla var.

Valiliğin yasaklama kararında ulus güvenliğine uyarı çekilmiş. Müzik festivalinde 200 ’ün üzerinde özel güvenlik personeli tayin alacaktı. 13-14 bin bilinçli genç, müzikseverin ulus düzenini bozacağını düşünmüyorum.

Organizasyon tarafının çok önemli bir harcaması var. Biz de doğal olarak bu noktada hukuku çiğnemeyecek düzeyde hakkımızı arayacağız. Biz bu işi yapmakla ilgili fazla önemli efor sarf ettik” biçiminde konuştu.

SOSYAL MEDYADA DA GÜNDEMİ OLDU

Eskişehir Valiliği tarafından açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, poster, pankart asma, konser, karnaval ve şenlik gibi etkinliklerin 15 gün süre ile yasaklanması sosyal medyada da gündem oldu.

Sosyal medyada, Eskişehir valiliğinin yasağı #FestivalimeDokunma başlığı ile gündem olurken, siyasi parti temsilcileri, sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar karara tepki gösterdi. Tepkilerden bir kısmında şu ifadeler yer aldı:

CHP Grup Başkan Vekili Özgürlük Özel: Eskişehir Valiliği ’nin etkinliklere yönelik aldığı 15 günlük yasak kararı gençliğe, sanata, kültüre düşmanca yaklaşımın bir yansımasıdır. Eskişehir Valiliği, bu kararını gözden geçirmelidir.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: Valiliğin, Eskişehir ’de düzenlenecek olan festivale gereksiz yere yasaklanmış getirmesi zihin alacak bir koşul değildir! Sanata, sanatçıya, kendi anlayışına uymayan herkese, her kesime düşman saray iktidarının yarattığı bu düzene teslim olmayacağız.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Eskişehir Valiliği 15 günlük faaliyet yasağı ile aylarca karnaval için emek harcayanlara ve gençlerin sanata olan ilgisine düşmanca bir konuşma almıştır. Gençliğe, sanata ve kültürel faaliyetlere düşmanlık bir AKP geleneği oldu. Valilik bu kararını geri alsın!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: Kültür, sanat, öğrenci şehri Eskişehir ’imizde valilik kararınca alınan 15 jurnal genel faaliyet yasağı kabul edilemez.

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kasıt Usluer: Eskişehir Valiliğinin planlamış ve biletleri satılmış şenlik dahil etkinlikleri 15 gün ambargo kararının haklı nedeni yoktur. Gençlere ve sanata karşı dürüst olmayan bir yaklaşımdır. Eskişehir Valiliğini bu kararlarını düzeltmeye eğlence ediyoruz.

CHP ’li Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: Eskişehir Valiliğinin çıkardığı ‘Ambargo Kararı ’ hayat tarzına müdahaledir. Gençlerin eğlenmesinin önlemek için özel olarak çıkarılmış bir karardır. Pandeminin başından beri zor durumda kalan müzik sektörüne yeni bir darbedir.

CHP Eskişehir İl Başkanı Revep Taşel: Eskişehir Valiliği aldığı kararı tekrardan gözden geçirmelidir. Ekonomik ve sosyal olarak güç günlerden geçtiğimiz bu süreçte müziğin ruhun gıdası olduğunu baştan hatırlatmak isteriz. Anadolu Fest konserlerini iptal etmek şehrimize yakışmıyor.

Haluk Levent: Ben de bu festivalde konser verecektim Perşembe günü. demin haber aldım izin verilmediğini. Şu Anda hemencecik yetkililerle görüşeceğim. Keşke böyle bir koşul için yetkililerle görüşmek zorunda kalmasak.

Enver Gezmiş (öğrenci): Apaçık hiçbir şey yokken “Ambargo Kararı” bölge Valiliğimiz ‘esas adalet ve özgürlüklerimizi ’ korumak için bu kararı aldığını iddia ediyor. Bir vatandaş olarak merak ediyorum: İnsanların esas adalet ve özgürlüklerini kısıtlayarak, nasıl koruyorsunuz?

Zehra Gümüş (öğrenci): Karnaval karnaval gezeceğimiz yaşta kimimiz bursundan, kimimiz ailesinin gönderdiği hemen hemen hiç tedarik paradan kenara ayırıp diğer günler nasıl geçineceğini düşünerek bir tane festivale gitmeye çalışıyor onu da elimizden alıyorsunuz.

İrem Deniz (öğrenci): Hiçbir sosyal aktivitemiz, hiçbir eğlencemiz olmasın diye elinizden geleni yapıyorsunuz. Müziği ve konseri ahlaksızlık olarak gösterip bunu bir marifetmiş gibi görüyorsunuz fakat bundan böyle yeter bizi bakımlı bırakın!

Valiliğin 15 günlük yasağına tepki yağdı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum