Üzüm pekmezinin bilimsel araştırmasını yapıyor

Kendine has kokusuyla özellikle kış aylarında tercih edilen pekmezde kullanılan üzümlerin haritası çizilecek. Kırşehirli ziraat teknisyeni Sevda Mirzaoğlu, kentin üzümlerinin pekmez ve pekmez ürünleri ile haritasını çıkarmayı planlıyor.

Üzüm pekmezinin bilimsel araştırmasını yapıyor
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 14:10
Üzüm pekmezinin bilimsel araştırmasını yapıyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kendine has kokusuyla özellikle kış aylarında tercih edilen pekmezde kullanılan üzümlerin haritası çizilecek. Kırşehirli ziraat teknisyeni Sevda Mirzaoğlu, kentin üzümlerinin pekmez ve pekmez ürünleri ile haritasını çıkarmayı planlıyor.
Cumhuriyet tarihinin ilk külliye projesi olan Ahi Evran Külliyesi, Esnaf Çarşısı'nda çalışmalarını yürüten Mirzaoğlu'nun asıl amacı, pekmez yapımında kullanılan üzüm kentinin haritasını çıkarmak. Mirzaoğlu, üzüm ve üzüm ürünleri üzerine yapılan çalışmalara değer verdiğini ve hassas olduğunu düşündüğü bir konu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kırşehir'deki üzümlerin haritasını çıkarmayı planladığını anlatan Mirzaoğlu; Ayrıca üzümlerin yaygın olarak kullanıldığı alanları belirlemek için bilimsel ve geleneksel yöntemler kullanacak. Mirzaoğlu, Ahi Evran'ın kurduğu ahilik teşkilatının temel değerinin üretim olduğunu; Saha çalışmaları yaparak Kırşehir'den yöresel pekmez ve pekmez ürünlerini tanıtmak istiyoruz. Bu faaliyetler için esnaf çarşısına katıldık" dedi. Mirzaoğlu, Ahi Evran-ı Veli'nin üretime katkısının kendilerini özellikle kentte kullanılan pekmez ve türevi ürünlerde araştırma ve geliştirmeye yönelttiğini; "Pekmez ve melas bazlı ürünler üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Doğal ve katkı maddesi kullanmadan bölgeye adapte edilmiş ürünler üretiyoruz. Bir tarım teknisyeni olarak yöntemlerle yapılan pekmezi çok takdir ediyorum. Üzümün haritasını kendi alanımızda çıkarmayı planlıyoruz. Kırşehir'de okuyorum" dedi.
Pekmezin hızla kana geçebilen ve özellikle kış aylarında enerji ihtiyacı için tüketilen bir gıda maddesi olması saha çalışmaları için etkili bir neden olarak değerlendirilmektedir. Pekmezin demir, kalsiyum ve enerji içerdiği bilinmektedir.
Üzüm pekmezinin bilimsel araştırmasını yapıyor

Detaylı bir şekilde, Üzüm pekmezinin bilimsel araştırmasını yapıyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum