Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde Gıda Teknisyenliği bölümünden mezun olan bir çiftçi, "Kırsal Kalkınmada Uzman Eller" projesinden aldığı destekle arıcılığa başladı.

Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 09:43
Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde Gıda Teknisyenliği bölümünden mezun olan bir çiftçi, “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller” projesinden aldığı destekle arıcılığa başladı.
Ekinözü'nde oturan evli ve bir çocuk babası olan Rüveyda Şahin, gıda teknikeri bölümü mezunudur. Üniversiteden mezun olduktan sonra mesleği ile ilgili alanda çalışma fırsatı bulamayan Şahin, kariyerine farklı bir sektörde başlamıştır. Şahin'in çalıştığı gıda sektöründe çalışma isteği hiç azalmadı. Bu süre içinde; tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri yetiştiriciliği alanlarında eğitim almış ve kendi işini kurmak isteyen üniversite mezunları için başlattığı 'Kırsal Kalkınmada Uzman Eller' projesine başvurdu. Öztürk ilçesindeki evinde baktığı arıların ölümü nedeniyle etkilenen Rüveyda Şahin, arıcılığa başlama kararı aldı. Şahin'in hazırladığı arıcılık projesi bakanlık tarafından desteklenmeye uygun görüldü. Kendi işinin sahibi olan Şahin, aldığı kovanları tek tek boyadı. Şahin, en iyi ve en kaliteli balı elde etmek için çok sevdiği arılarını Salavan Dağı'nın eteklerine yerleştirdi.
Girişimci ruhuyla üniversite mezunlarına ve kendisi gibi kadınlara örnek olan Şahin, “Arıcılığa ilk adımımı 50 kovanla attım. Tellerle birlikte kovan sayısı 80'e yükseldi. "Hepsine bebek gibi bakıyorum" dedi.

“5 milyona yakın arının peşinde Salavan Dağındayız”
Devlet desteğiyle kendi işine sahip olmaktan mutlu olduğunu anlatan Şahin, “Kadınların fırsat verildiğinde neler başarabileceğini kanıtlamaktan mutluluk duyuyorum. Üniversiteden mezun olduktan sonra kendi işimi yapmak istedim ama şansım olmadı. Başka bir sektörde çalıştım. 2 yıllık arıcılık eğitimimi değerlendirmeye karar verdim. Bunu Bakanlığın desteğiyle gerçekleştirdim. Şimdi kovanlarımdan 5 milyon arıyı kovalayan Salavan Dağındayız. Burada çiçeklenme daha sonra başlar. Kısmetse önümüzdeki günlerde sağıma geçeceğiz. Kaliteli bal alacağıma inancım tam” dedi.
Şahin, kendisine verilen bir fırsatı değerlendirip, yetiştirilme sürecinden edindiklerinin ve hayallerinin peşinden koştuğunu belirterek, "Daha önce evimizde arılar vardı. Bir şekilde öldüler. Nedenini bilmiyoruz. Bu durum etkiledi. bana çok. O yüzden arıcılığı seçtim. Bu tür projelerden mutlaka faydalansınlar” dedi.

"Emek ve özen isteyen bir iş"
Arıcılığın zorluklarından da bahseden Rüveyda Şahin, “Her meslek gibi arıcılığın da zor yanları var. Zor ve meşakkatli bir meslektir. Arılar çok hassas hayvanlardır. Bir bebek gibi beslenmeli ve büyütülmelidir. Bu çalışmaya devam etmemde hala eşimin desteğini hissediyorum.
Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı
Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı
Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı
Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı

Detaylı bir şekilde, Uzmanlığını anne şefkati ile birleştirip arıcılığa başladı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum