evde masajmasaj istanbul

Uzmanından 'uyuz böceği ' uyarısı: Deriyi istila ederek rahatsızlık oluşturuyor, Gündem Haberleri

Uyuz hastalığının, Sarcoptes Scabiei olarak adlandırılan akarın (eklem bacaklı canlı, hayvan) insan vücuduna girmesiyle oluştuğunu belirten Medicana Kadıköy Hastanesi Cildiye Hekimi Uzm.

Uzmanından 'uyuz böceği ' uyarısı: Deriyi istila ederek rahatsızlık oluşturuyor, Gündem Haberleri
Editör: 15Haber
07 Ekim 2021 - 02:01

Uyuz hastalığının, Sarcoptes Scabiei olarak adlandırılan akarın (eklem bacaklı canlı, hayvan) insan vücuduna girmesiyle oluştuğunu belirten Medicana Kadıköy Hastanesi Cildiye Hekimi Uzm. Dr. Iftihar Çapkan, gözle görülemeyen bu böceklerin deriyi istila ettiğini söyledi. Yalnızca mikroskopla görülebilen uyuz böceklerinin insan derisine girerek orada yaşadığını aktaran Çapkan, “Cilt içerisinde açtıkları tünellerde yaşamış bu canlılar bazı sıhhat sorunlarına yol açabilirler. Özellikle geceleri şiddeti artan kaşıntı gibi bireylerin gündelik hayatını negatif etkileyen sağlık durumu sorunları oluşturabilirler” diye konuştu.

KAPALI ORTAMLARDA VE MÜŞTEREK KULLANILAN EŞYALARDAN BULAŞIYOR

Uyuz hastalığının esas olarak temas aracılığıyla bulaştığını söyleyen Çapkan, uyuz hastalığını yaratıcı akarların hızlı hareket edemediğini kaydetti.

Uyuz böceklerinin zıplama ya da atlama gibi yeteneklere de sahip olmadığını bildiren Çapkan, uyuz hastalığının bulaşma ve korunma yollarının bilinmesinin önemine uyarı çekerek, “Uyuz hastalığını yaratıcı akar, süratli hareket edemediği için temas süresinin emin bir sürenin üstünde gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Mesela, kısa ve kolay bir tokalaşma veya sarılmada uyuz hastalığının bulaşma ihtimali düşüktür. Lakin benzer yatakta uyuma, karşilikli havlu faydalanma gibi durumlarda havlu, yastık, çarşaf gibi eşyalardan bulaşması mümkündür. Bakımevi, kreş, okul ve ev gibi ortak kullanımın ve temas edilen eşya sayısının pozitif olduğu yerlerde uyuz hastalığı bulaşma oranı daha yüksektir. Aile bireyleri aralarında süratli yayılım gösterebilir. Uyuz hastalığı çoğunlukla ortam hijyeninin iyi olmadığı ve insan sayısının artı olduğu yerlerde görülür” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Çapkan, uyuz hastalığının belirtileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Uyuz hastalığını oluşturan bu akarlar insan vücudu haricen birkaç gün yaşayabilmektedir. Bireyler bu akarlara maruz kaldığı süre hemen belirtiler gözükmeyebilir. Belirtilerin ortaya çıkması 6-8 haftayı bulabilmektedir. Ama bu dönemde de diğer bireylere uyuz hastalığı bulaştırılabilir. Uyuz hastalığının görülme sıklığı özellikle sonbahar ve kış aylarında artsa da son yıllarda tüm mevsimlerde sıkça görmekteyiz. Bireyler Sarcoptes Scabiei türü uyuz akarlarına maruz kaldıklarında belirti göstermeleri birkaç haftayı bulabilir. Bu dönemde deri, bireylerin hayatını olumsuz etkileyecek bir takım belirtiler göstermektedir. En sık karşılaşılan belirtiler; özellikle gece büyüyen ve bütün vücutta görülebilen kaşıntı, kızarıklık, parmak araları, bilekler, meme başı ve genital bölgede kabarıklıklar görülmesi olarak verilebilir. İlk 1 yaş içinde saçlı cilt ve yüz tutulumu da görülebilmektedir.”

Uyuz hastalığının kendisini genelde kaşıntı yoluyla emin ettiğine uyarı çeken Çapkan, “Uyuz hastalığından korunmak için uyuz olan bireyle direkt olarak temas edilmemelidir. Eşya paylaşımı yapılmamalıdır. Aile bireylerinden birinde uyuz hastalığı görüldüğü zaman diğer aile bireyleri de hekimle görüşmeli ve iki tarafli tedaviye başlanmalıdır. Uyuz bulaşan kişinin yastık, çarşaf ve havlu gibi kişisel eşyaları yüksek derecede yıkanmalı ve akarlardan arınması sağlanmalıdır” diye konuştu.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uyuz hastalığının tedavisinin olası olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Övünç Çapkan, belirli tanının konulması için dermatoskopi cihazı ile cilt yüzeyinin mikroskobik olarak incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Çare yöntemlerine ilişkin veri veren Çapkan, “Değerlendirmeler sonucu uyuz tanısı konulan hastalarda genel olarak krem ya da merhem tedavisi etkili olmaktadır. Bir Takım durumlarda kaşıntı önleyici kremler de verilebilir. Uyuz hastalığının daha ağır ya da tedaviye direncin olduğu durumlarda ağızdan alınmak üzere oral ilaçlar da verilebilir. Bu hap ya da merhemlerin birkaç hafta kullanılması gerekir. İlacı ve temizleme önlemleri hekimin önerdiği şekilde yapan bireylerde kaşıntının birincil 2 hafta içerisinde keskin biçimde azalması beklenir. Kaşıntının adamakıllı geçmesi 1 ayı bulabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: DHA Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum