Uzmanı uyardı: Türkiye'yi yakın gelecekte bekleyen büyük tehlike

Uzmanı uyardı: Türkiye'yi yakın gelecekte bekleyen büyük tehlike, OMÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.

Uzmanı uyardı: Türkiye'yi yakın gelecekte bekleyen büyük tehlike
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 10:41
Uzmanı uyardı: Türkiye'yi yakın gelecekte bekleyen büyük tehlike,

OMÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Ardalı, suyun kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak kuraklığın yakın geleceğin önemli bir problemi olacağını açıklama etti.

Su kaynaklarının azalması ve kirliliğe uyarı çeken Prof. Dr. Ardalı, şu ifadeleri kullandı:

* Tüm dünyada su kaynaklarının kirlenmesi büyük bir problem. Bizi bekleyen başka bir şey var; suların azalması ile birlikte kirlilikler daha konsantre olacak.

* Bizlerin de suyu kullanılabilir bir ışık halkası getirmemiz problem oluşturacak. Yağış olduğu için su problemi yaşanmayacağı düşünülebilir, lakin şehir merkezleri başlıca beton.

* Yağışlar yer altı sularına karışmıyor, denize doğru gidiyor. Denize gittikten sonra o suyu kullanabilmek için maliyeti yüksek işlemler gerekiyor.

*Kısacası fazla yağış olması su kaynaklarımızın dolacağı anlamına gelmiyor. aniden pozitif yağış olması da sel gibi afetlere neden oluyor.

‘BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR ’

Su kullanımının önemine değinen Prof. Dr. Ardalı, şunları söyledi:

* Su kaynaklarındaki azalmayla kirlilik konsantrasyonları artıyor. Mesela anneyi karnındaki bebeğe bağlayan kordonda mikroplastik bulunuyor. Bunlar aslında çok kayda değer.

* Bu yüzden bir lahza önce önlemlerin alınması, harekete geçilmesi gerekiyor. Suların itinalı kullanılması gerçekten fazla manâlı.

* Bunun da ötesinde endüstride ve tarımda kullanılan suyun yönetilmesi gerekiyor. Halka çeşmeden gelen suyun içme suyu temizleme tesisinden çıktığını anlatmamız lazım.

* Biz ne yapıyoruz bu suyla, bahçe suluyoruz, otomobil yıkıyoruz, tuvalette kullanıyoruz. Bu gerçekten büyük bir savurganlık.

*Tuvalette kullanılan suyun nasıl olursa olsun içme suyu olması gerekmiyor. Bu konuda görüş açımızı birazcık değiştirmeniz gerekiyor.

* Ön hazırlığını yapıp su konusunda mutlaka harekete geçmemiz gerekiyor. Avrupa, hatta dünya bunu fark etti ve ‘Su Çerçeve Direktifi ’ hazırladı.

*Büyük havzalar oluşturdu ve bu havzalardaki ne kadar içilebilir ne dek kullanılabilir şekilde analizler yaptı.

‘SU SIKINTISI ARTACAK ’

Kişi başına düşen suyun yıllar geçtikçe azaldığının altını çizen Prof. Dr. Ardalı, “Birey başına düşen su miktarı yıllar geçtikçe azalıyor. Su indeksi hesaplandığında Türkiye ’de, takvim içme suyunun kişi başına bin 700 metreküpün altına düştüğü şart anlamına gelen ‘su stresi ’ demin başlamamış görünüyor. Lakin sıcaklık artışları böyle devam ederse bize de fazla yakın olduğunu söyleyebiliriz. Birkaç sene içerisinde su sıkıntısının artacağını görebiliyoruz” diye konuştu. (DHA)

Uzmanı uyardı: Türkiye'yi yakın gelecekte bekleyen büyük tehlike, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum