Uzmanı uyardı: Kurban kesiminde KKKA'ya dikkat!

Uzmanı uyardı: Kurban kesiminde KKKA'ya dikkat!, Gündem Haberleri.

Uzmanı uyardı: Kurban kesiminde KKKA'ya dikkat!
Editör: 15Haber
30 Haziran 2022 - 13:06
Uzmanı uyardı: Kurban kesiminde KKKA'ya dikkat!, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ’ndan Doç. Dr. Seyit Ali Büyüktuna, yaklaşan kurban bayramı öncesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyüktuna yaptığı açıklamada; inek, koyun ve keçi gibi memeli hayvanların virüsün taşınabildiğini fakat hastalık belirtisi göstermedikleri için vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Kurban olarak kesilen hayvanların virüs taşıyıp taşımadığının bilinmediğine uyarı çeken Doç. Dr. Büyüktuna, tedbir olarak eldiven takılması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Büyüktuna, hayvan ticareti sebebiyle virüsün hiç görülmediği bölgelere taşındığına uyarı çekip, şöyle konuştu:

* Kırım Kongo Kanamalı Hastalığının manâlı bir epistemolojik özelliği var. Bilhassa hukuki ve yasadışı hayvan ticaretinde hastalığın görülmediği bölgelerde görülmesine neden olabiliyor.

* Umulan önümüzde Kurban bayramı var. Biz bu dönemlerde ihtiyatlı oluyoruz çünkü memeli hayvanlarda virüs taşınabiliyor. İnek, koyun, keçi gibi hayvanlarda virüs olmasına rağmen klinik bulgu vermeyebiliyor.

* Oysa virüse sahip olan hayvanların karoser sıvıları kan ve dokularıyla korunmasız temas tehlike oluşturabiliyor.

*Esas önerimiz bulaşta bu tip hayvanlarda virüs olsa da rahatsızlık belirtisi göstermediği için kan yada dokularıyla temas ederken koruma önlemi olarak eldivenle çalışmalarını öneririz. (İHA)

Uzmanı uyardı: Kurban kesiminde KKKA'ya dikkat!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Uzmanı uyardı: Kurban kesiminde KKKA'ya dikkat! haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum