Uyarı eksikliği ve hiperaktiviteye uyarı! Eğer tedavi edilmezse...

Uyarı eksikliği ve hiperaktiviteye uyarı! Eğer tedavi edilmezse..., Yapılan araştırmalara göre çocukluk çağında DEHB olanların yarısından fazlasının erişkin yaşlarda da DEHB belirtilerini göstermeye devam ettiğini Uzm.

Uyarı eksikliği ve hiperaktiviteye uyarı! Eğer tedavi edilmezse...
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:49
Uyarı eksikliği ve hiperaktiviteye uyarı! Eğer tedavi edilmezse...,

Yapılan araştırmalara göre çocukluk çağında DEHB olanların yarısından fazlasının erişkin yaşlarda da DEHB belirtilerini göstermeye devam ettiğini Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan, “Erişkinlerde DEHB sıklığı yüzde 2.5-4.9 aralarında bildirilmiştir. Temel olarak dikkat eksikliği, fazla hareketlilik ve dürtüsel belirtilerini içerir oysa bu 3 bulgunun tekrar tekrar birlikte olması gerekmez” dedi. Gelişimsel özellikler sebebiyle erişkinlerde görülen belirtiler ve sorunlar çocuklardan farklı olduğunu gösteren Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan erişkinlerdeki belirtilere değindi. “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seçil Özoğlu Turhan erişkinlerdeki uyarı eksikliğinin; dikkatin kolayca çelinmesi, odaklanma güçlüğü, unutkanlıklar, güdülenmede yeteneksizlik, dağınıklıklar ve süre yönetimindeki sorunlar şeklinde görüldüğünü söyledi.

Anne babalar dikkat! Çocuklardaki bu belirtileri görmezden gelmeyinAnne babalar dikkat! Çocuklardaki bu belirtileri görmezden gelmeyin


ODAKLANMADA GÜÇLÜK ÇEKİYORLAR

DEHB ’li bireylerin odaklanmada, odaklansalar bile bunu sürdürmede zorluk çektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan şu uyarılarda bulundu: “DEHB ’li kişilerde görülen problemlere örnek olarak konuşmaları dinleyememe, dalıp gitme, söylenenleri unutma, bir metni okuyamama, ayrıntılara özen gösterememe gösterilebilir. Uzun zaman uyarı ve odaklanma gerektiren işler (proje yazma, kâğıt işleri) DEHB ’li kişiler için zorunlu olabilir. Odaklanmanın başarılması sorununun bir diğer yönü de dikkatin fazla şekilde dağılabilir olmasıdır. Dış uyaranlarla (gürültü, çevrede olup biten olaylarla, zihnine gelen düşüncelerle) DEHB ’li kişilerin dikkati kolayca çelinebilir. Bu haliyle çevresi göre kendisine dürüst konuşulurken dinlemiyor gibi görünebilirler. Tahmin edilenin aksine, aşırı odaklanma kavramı da DEHB'yi düşündürmektedir. Mesela tuttuğu takımın maçını izlerken ya da bilgisayarda sevdiği oyunu oynarken DEHB'li erişkinin dikkatini çelmek çok zordur.” 
 
İŞLERİNİ ERTELERLER 

DEHB sendromlu kişilerin başlıca ilgi alanlarına girmeyen işlere başlayamadıklarından şikâyet ettiklerini söyleyen Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan, “Bu tür insanlar yapmaları gereken işleri son esas değin erteleyebilirler. DEHB'de zamanın geçişini içten bir biçimde algılamada ve zamanı yönetmede zorluklar yaşayabilirler. (Zamanı planlayamama, gecikme, ödevleri zamanında yetiştirememe gibi)” diye konuştu. 
 
DÜRTÜSELLİK BELİRTİLERİ 

“Dürtüsellik, hesapsızca harekete geçme, davranışın olası sonuçlarını kestirememe, gecikecek lakin daha faydalı bir ödül yerine hemencecik gelebilecek bir ödülü seçim ederek ödülü erteleyememe olarak tanımlanabilir. Dürtüsellik belirtileri erişkinlerde sabırsızlık, acelecilik, beklemede güçlük (sıra bekleme, karşısındakinin konuşmasını umma, trafikte bekleme), ani kararlar alma, riskli davranışlarda yeralma, kontrolsüz para harcama biçiminde görülebilir.” 
 
HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ 

Esas olarak hiperaktivite hakkında bilgilendirmelerde yer alan Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan şunları söyledi: “Hiperaktiviteli çocuklar tabiri caizse düz duvara tırmanabilir ancak erişkinlikte bu durum gerileyerek içsel bir huzursuzluk, uzun süreli yerinde oturamama, oturduğu yerde kesintisiz kıpırdanma biçiminde kendini gösterir. Kesintisiz egzersiz isteği veya yoğun spor yapma hali olabilir. Hiperaktivite konuşmaya yansıdığında hızlı ve fazla söylev, konuşurken sözcükleri yutma görülebilir.” Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan, DEHB'nin belirtilerinin herkeste görülebildiğini oysa bu belirtilerin daimi, yaygın olması ve kişinin yaşamını kayda değer ölçüde etkilemesi durumunda tanı konulduğunu söyledi. Turhan, “Buhran, alkol-madde dilekçe bozuklukları, anksiyete bozukluğu, yeme bozuklukları ve şahsiyet bozuklukları DEHB ’ye eşlik edebilir” dedi. 
 
EĞİTİM HAYATI NEGATIF ETKİLENİYOR 

DEHB ’nin kişinin akıl ve yetenekten yoksun olduğu anlamına gelmediğini ama üzerinde durulmazsa kişinin zekâsını ve yeteneklerini sabote edebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Seçil Özoğlu Turhan, “DEHB kişinin akıl ve yetenekten mahrum olduğu anlamına gelmez ancak üstünde durulmazsa kişinin zekasını ve yeteneklerini sabote edebilir. Tanı konmayan ve tedavi edilmeyen DEHB olan erişkinlerde eğitim, meslek ve sosyal hayatları olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca iş kazası ve trafik kazası yapma, işsiz kalma, obezite, tiryakilik ve kabahat işleme ihtimali bu kişilerde artmaktadır. aynı zamanda dikkatlice sorgulanarak ortaya çıkarılan DEHB'de ilaç desteği veya bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle şahısların sosyal, ailevi, mesleki ve akademik işlevselliklerinde kayda değer bir iyileşme sağlanmaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

KAYNAK: İHA Uyarı eksikliği ve hiperaktiviteye uyarı! Eğer tedavi edilmezse..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum