Ünlü yönetmen Serdar Akar: 'Türk sinemasında ciddi bir şekilde ihracat var'

Ünlü yönetmen Serdar Akar: 'Türk sinemasında ciddi bir şekilde ihracat var', Elazığ'da düzenlenen Milletlerarası Çaydaçıra Film Festivali'nin 13'ncüsüne katılmak üzere kente gelen meşhur yönetmen Serdar Akar, Türk ve dünya sinemasını son durumunu değerlendirdi.

Ünlü yönetmen Serdar Akar: 'Türk sinemasında ciddi bir şekilde ihracat var'
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 09:50
Ünlü yönetmen Serdar Akar: 'Türk sinemasında ciddi bir şekilde ihracat var',

Elazığ'da düzenlenen Milletlerarası Çaydaçıra Film Festivali'nin 13'ncüsüne katılmak üzere kente gelen meşhur yönetmen Serdar Akar, Türk ve dünya sinemasını son durumunu değerlendirdi. Sinemada yapılan her şeyi çok desteklediğini bildiren Serdar Akar, "Sinemanın içinde edinmek istiyorum, elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum. Bu bakımdan sinema namına olan her şeyin hoş ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Sinemanın daha fazla konuşulması ve tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Bu festivalde çok hoş filmler vardı. Daha çok film çekilince emrindeki daha iyi film çıkma ihtimali yükseliyor. Türk sineması adına bir tarzımız ve rengimiz var. Bu gelişmeler iyi şeyler. Behzat Ç. dizisi güzel bir filmdi, kitabı da güzeldi. Biz çok kendimizi işimize adayarak yapıyoruz. Sevmeden fazla uğraşmadan bu meslek yapılamıyor zaten bilen biliyor. O da fazla sevdiğimiz fazla uğraştığımız bir işti. Bir etkisi olacağına inanıyorduk, öylede oldu. Fazla sevildi bizde sevdik. Bir Behzat Ç. sonuçta bir roman bu romandan herkes her şeyi yapabilir" diye konuştu.

Dünya sineması hakkında data veren Akar, “Dünya sineması değişik şeylerden oluşuyor. Ne olursa olsun bir Amerikan sineması diye bir şey var. O bir tarafta geri kalan dünya bir tarafta gibi gözüküyor. Diğerleri ellerinden geleni yapıyor, biz de bunlardan bir tanesiyiz. Şöyle bir şey var, dünyada kendi ülkesinde basını seyreden çok eksik ülke var. Mesela biz bunlardan bir tanesiyiz. Sinemada Türk filmi olduğu vakit Türk filmine daha fazla gidiliyor. İran'da Amerikan filmi yasak onlarda kendi ülke filmlerini daha çok izliyorlar. Korelerde aynı şekilde kendi ülke filmlerini izliyorlar. üstelik Amerikan filmi hariç kendi ülkeleri dışındaki ülkelerin sinemaları çoğu ülkede seyredilmiyor. Mesela bir Fransız, Polonya filmi çok seyredilmiyor tüm dünyada bu böyle. Onlar da oysa kendilerine karnaval ve sinema gösterimlerinde yer buluyorlar" biçiminde konuştu.

"Kendi geleneğinizi haricen yansıtmak, uygulamak açısından fazla yardımcı bir durum"
Türk sinemasında önemli bir şekilde ihracat olduğunu vurgulayan Akar, "Dizi maliyeti o kadar yüksek fakat yurt dışı satışları olmazsa yapımcılar dizi maliyetini çıkaramıyorlar. Oysa oradan kazanabiliyorlar. Diziler ihraç malı olunca da buna daha fazla itina, dikkat göstermek ve desteklemek lazım. Bazı oyuncularımız dışarda, yabancı ülkelerde Türkiye'den daha meşhur. Ben bunu gözümle gördüm bu önemli bir şey. Kendi kültürünüzü kendi geleneğinizi dışarıya yansıtmak, uygulamak açısından fazla yararlı bir şart” ifadelerini kullandı.

Kamil Can Kılıç - Rıdvan Yeşilırmak

Ünlü yönetmen Serdar Akar: 'Türk sinemasında ciddi bir şekilde ihracat var', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum