Üniversiteli gencin intiharı İBB Meclisi 'ni gerdi: Din düşmanlığı yapıyorsunuz

Üniversiteli gencin intiharı İBB Meclisi ’ni gerdi: Din düşmanlığı yapıyorsunuz, İBB Meclisi ’nin ocak ayı oturumlarının ikinci birleşiminde CHP ’li İsmail Budak yaptığı konuşmada aile baskısı nedeniyle tarikat yurdunda kalan tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın i.

Üniversiteli gencin intiharı İBB Meclisi 'ni gerdi: Din düşmanlığı yapıyorsunuz
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 21:51
Üniversiteli gencin intiharı İBB Meclisi ’ni gerdi: Din düşmanlığı yapıyorsunuz,

İBB Meclisi ’nin ocak ayı oturumlarının ikinci birleşiminde CHP ’li İsmail Budak yaptığı konuşmada aile baskısı nedeniyle tarikat yurdunda kalan tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın intiharını gündeme taşıdı. Budak “Cemaat-tarikat- dernek- siyaset işbirliğinde bu ülke felakete sürüklendi. Önceki gün bir kardeşimiz intihar etti. 25 yıl boyunca gençleri, atanamayan öğretmenleri umutsuzluğa, intihara sürükleyen zihniyeti nefretle kınıyor, Enes kardeşimi sevgiyle anıyorum” dedi.

“DİN DÜŞMANLIĞI YAPIYORSUNUZ”

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Arkadaşımız konuştu. İntihar eden bir kardeşimiz. Ölüm üzerinden istismar yapmayın. Din düşmanlığınızı  bunun üzerinden yapmayın. Dinin zorla yaşatılması, öğretilmesi kimsenin kabul edeceği bir şey değildir. İntihar sebepleri ile ilgili bilimsel incelemeler var. Girmek istemiyorum. Genel başkanınız girmedi, siz de girmeyin. Bunun üzerinden siyaset yapılmaz. Şunu kabul edin; Türkiye ’de din ve vicdan özgürlüğü var. Kimse kimsenin inancına, nasıl yaşayacağına karışamaz. Bunu bir kabullenin. Türkiye ’nin problemi bu. Bırakın bundan böyle bu istismarı” dedi.

“NAMAZIMIZDAN ŞÜPHEMİZ DEĞIL”

CHP Sözcüsü Tarık Balyalı laf alarak Gökkuş ’un “din düşmanlığı” ifadesine tepki gösterdi. Balyalı “Namazımızdan şüphemiz yok, din düşmanlığımız da değil. Din düşmanlığı başka, tarikat ve cemaat yurtlarında gençlerimizin sömürülmesine aykırı olmak başka bir şey. Daha geçen ay Antalya ’da bir meczup göre yurt adı altındaki bir yerde bir gencimizin kafası kesilerek öldürüldü. Daha önce tekrar kaçak bir yurtta onlarca çocuğumuz yanarak öldü. Bunları söylediğimiz için din düşmanı mı olacağız? Yok, tövbe. Haşa, asla öyle bir şey laf konusu olmaz. Tarikatlar ve cemaatlerin kontrolsüz kaçak yurtları bu ülke için önemli bir sorun oluşturmaya devam ediyor. Bu kontrolsüzlük ne adı aşağı yapılırsa yapılsın zarar veriyor. O yüzden biz İBB olarak yaptığımız yurtlarda gençlerimizin emniyet içinde kalmasını önemsiyoruz” karşılığını verdi.

“İBADET EDİYORLAR DİYE KARŞISINIZ”

Gökkuş “Din düşmanlığından kastım şu; firari yurtlar varsa şüphesiz çaba edelim. Tarık bey bunları bilmez, biz o yurtlarda kaldık. Oradakilere şükran duyuyoruz, teşekkür ediyoruz. Öğrencilerin gönüllü kaldığı yurtlar. 18 yaşına gelmiş üniversiteyi kazanmış bir çocuk hiçbir baskıya direnen. Siz gençlere güvenmiyorsunuz. O yurtları bilmiyorsunuz. Şüphesiz eksiklikleri var lakin onu ben eleştirebilirim o yurtları haberdar olan biri olarak. Sizler bilmiyorsunuz. Sizler sırf orada bu çocuklar ibadetlerini yapmaya çalıştıkları için, aileleri ve kendi tercihleri ile kaldıkları için karşısında çıkıyorsunuz. Sırf çocuklar orada ibadetlerini yapıyor diye endişe ediyorsunuz. Bugün sizleri destekleyen cemaatler var. Onların firari yurdunu yıktık diye burada mecliste gündeme getirdiniz. CHP ’yi İYİ Parti ’yi destekleyen yurtlar var, onlarla uğraş edecek misiniz? Bu yurtlarda kimse cebren kalmaz. Din ve vicdan özgürlüğünü lütfen içselleştirin” diye konuştu.

“BİZ CUMHURİYETİ SAVUNUYORUZ”

İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı “Atatürk diyor ancak; ‘biliniz ancak Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. ’ İntihar eden evladımızın da son sözleri şu ‘Yaşama sevincimi, hevesimi kaybettim. Aileme de söyleyemiyorum, korkuyorum. ’ O yurtlarda çağırmak ki böyle korkular yaşanıyor. Bizim İYİ Parti olarak tarikatlarla, cemaatlerle işimiz yok. Biz cumhuriyeti savunuyoruz. Yüce önder Atatürk ’ün yolundan ilerleyen bir partiyiz” dedi.

SORU ÖNERGELERİ TARTIŞMAYA NIÇIN OLDU

Oturumda AKP ’li meclis üyelerinin verdiği soru önergeleri de tartışmaya neden oldu. AKP ’li Meclis Üyesi Onur Uygun, İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk ’ün bir AVM ’nin otoparkında silahının kabzası ile vatandaşı darp ettiği tartışmaya ilişken soru önergesi vererek “Silahın ruhsatı var mı? Kendisine bir yaptırım uygulandı mı?” diye sordu. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı bir bürokratın mesaisi dışında yaşadığı bireysel bir meselenin meclis gündemine taşınmasını abartılı bulduğunu söyleyerek konunun adli makamlara yansıdığını, tartışmanın görevi ile bir ilgisinin bulunmadığını belirtti.

“YUSUF YERKEL NASIL ATANDI?”

AKP ’li meclis üyeleri söz alarak konunun kişisel yok kurumsal olduğu konusunda ısrar etti. Balyalı da “Bürokratların özel hayatlarını sorgulayacaksak Soma ’da madencileri tekmeleyen Yusuf Yerkel ’in nasıl ateşe olarak atandığı da sorgulanır. O tekme hala toplumun vicdanında yaradır” dedi.

TERÖR BAĞLANTILI PERSONEL ATIŞMASI

AKP ’li Meclis Üyesi Eyüp Çakar, İBB ’de 45 bin kişinin işten atıldığını savunarak bir soru önergesi verdi ve alınan yeni personelin terör örgütleri ile bağlantısının araştırılıp araştırılmadığını sordu. AKP ’li Uğur Korkmaz da PKK propagandası yaptığı gerekçesi ile kapatılan İMC TV yöneticisinin, İSMEK ’de müdür yapılıp yapılmadığını sordu. İki soru önergesi tartışmaya niçin oldu. CHP ’li Meclis Üyesi Nuri Aslan “İçişleri Bakanı ’na sorulacak soruyu İmamoğlu ’na soruyorlar. Devletin güvenliğini sağlayamayıp bunları İmamoğlu ’na soruyorsunuz, gelip devletin güvenliğini de sağlayacağız merak etmeyin” diye konuştu. CHP Sözcüsü Balyalı da “FETÖ elebaşı Fethullah Güler Yüzlü ile poz poz fotoğrafları olan kişiyi ekonominin başına getirirken hangi kriterlere kadar yaptınız? Bir bakanın, bir büyükelçinin kardeşi FETÖ ’den tutuklu. Acaba AKP ’li milletvekilleri bu konuda ne düşünüyor?” dedi.

 

Üniversiteli gencin intiharı İBB Meclisi ’ni gerdi: Din düşmanlığı yapıyorsunuz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum