Üniversitede kaset skandalında eski rektöre beraat

Üniversitede kaset skandalında eski rektöre beraat, Gündem Haberleri.

Üniversitede kaset skandalında eski rektöre beraat
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:45
Üniversitede kaset skandalında eski rektöre beraat, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Fetullahçı Terör Örgütü ’nün (FETÖ), AÜ ’de yapılanmak için dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ’nin 2014 yılında genç bir kadınla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edilen ‘kaset skandalı ’ olayıyla ilgili görülen dava sonuçlandı.

2015 yılında emniyet birimlerinin düzenlediği operasyonla başlayan süreçte, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) soruşturması neticesinde eski rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, emekçi kadrosuna atanan bayan S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan AÜ Döner Anapara İşletmesi bayan müdürü Hacer Doğru, AÜ Personel Daire Başkanı Hüsnü Gülez ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü ’nde görevli S.D. açığa alındı.

MEMURİYETE GERİ DÖNDÜ

Sonraki süreçte, 5 kişiden sadece eski daire personel başkanı Hüsnü Gülez, yargılamanın devam ettiği gerekçesiyle duruşma kararıyla görevine döndü ve bir süre konservatuvarda atama yaptı. Son olarak ilahiyat fakültesi bünyesinde devir yaparken, o dönem bir bilişim firması çalışanı M.B. ’nin, Hüsnü Gülez ’i uzun süredir tanıdığı, üniversiteye bilişim üzerine araç gereç alınacağı vakit aralıksız görüştüklerini, Hüsnü Gülez ’in kendisine ses ve bakış kaydetme konusunda cihazlar hakkında çoğu kere soru sorduğunu ve izah ettiğini ve bedava olarak 5-6 adet webcam tarzı kamera verdiği yönündeki ifadeleri ardından Akdeniz Üniversitesi ’nce hakkında soruşturma başlatıldı. Gülez, soruşturma kapsamında da nisan ayında açığa alındı.

5 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

11. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde dün görülen karar duruşmasında, Hüsnü Gülez ’e, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal ’, ‘kuytu görünüm çekilmesi ve bu görüntülerin yayılması ’ suçlarından 3 yıl 4 ay, ‘şantaj ’ suçundan 1 sene 8 ay elde etmek üzere toplam 5 yıl hapis cezası verildi. Sanıklardan Hacer Içten ’ya ise ‘özel hayatın gizliliğini ihlal ’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Davada rüşvet suçlamasıyla yargılanan eski rektör Kurtcephe, emekçi kadrosuna atanan bayan S.A. ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü ’nde görevli S.D. ise beraat etti.

‘YARGI BİRAZ GEÇ DE OLSA TECELLİ ETTİ ’

AÜ eski rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, karar sonrasında açıklamada bulundu. Türkiye ’de adaletin biraz geç de olsa tecelli ettiğini, gerçeklerin er veya geç ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Kurtcephe, Kamuoyunun hatırlayacağı gibi 2015 yılı Haziran ayında Türk basınında Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe ’nin bir kadınla pazarlıkla görevini kötüye kullandığı ve Fetullahçıların şantajına maruz kaldığı haberleri çoğu kez yer almıştı” dedi.

IP ADRESİ ABD ’DEN, TAKMA AD ‘BEYAZ DERYA ’

Bu haberlerin kaynağının ABD ’de yer alan bir IP adresinden ‘Beyaz Derya ’ rumuzuyla gönderildiğini anlatan Prof. Dr. Kurtcephe, Görüntünün olmadığı, ses kayıtlarının yer aldığı bir CD ile gündeme gelmişti. Bu olay basında yer aldıktan sonra YÖK bir soruşturma açtı ve bu soruşturma sürecinde başlıca müştekilerin bu CD ’nin dışarıya Hüsnü Gülez ve arkadaşları olduğu anlaşıldı. Yani basına yansımadan, Beyaz Derya ’dan önce Hüsnü Gülez ve arkadaşlarının YÖK ’e güya kayıtları götürüp, şikayetçi oldukları ortaya çıktı” dedi.

PERSONEL ALIMINDAN TEMIZE ÇIKMA ETTİ

Bununla ilgili bu kişiler hakkında savcılığa şikayette bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Kurtcephe, Süreç azıcık uzadı, o sürede YÖK benimle ilgili yaptığı soruşturmada, hukukçu olmayan bir ilahiyat profesörünü soruşturmacı olarak atadı. Onun yürüttüğü soruşturma ardından özet olarak ben disiplin açısından meslekten ihraç edildim ve yargılama kararı verildi. 12 işçiyi kanunsuz almakla, görevi istismar etme iddiasıyla yargılandığım davada 19 Aralık 2021 ’de beraat ettim. Karar kesinleşti. Danıştay ’ın verdiği kararda sus payı sözü de geçiyordu, konuşmalardaki içerikten yola çıkılarak, savcının takdirine bırakılmıştı” diye konuştu. (DHA)

İKİ KİŞİYE HAPİS CEZASI

Savcının da hem o kişiler, keza de kendi hakkında dava açtığını bildiren Kurtcephe, Bu davada suçun unsurları oluşmadığı için ben temize çıkma ettim lakin bu işi organize eden, özel hayatın gizliliğini ihlal eden, kötüleme atan, şantaj yapan iki kişi cezalandırıldı. Hacer Dürüst bu işin içinde yer alan biri olarak suçlanıyordu 3 yıl 4 ay, Hüsnü Gülez ise ayrı suçlar da ek edildiği için 5 yıl hapis cezası aldı” dedi.

‘BUGÜN BENİM ONURUMA, İTİBARIMA KAVUŞTUĞUM GÜN ’

Bu olay dolayısıyla uğradığı kayıpların haddi hesabı olmadığını, bunları telafi etmenin imkansız olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kurtcephe, şöyle devam etti:

“80 küsur milyon Türk kamuoyunun gözünde ben, ‘kadın düşkünü ’ ilan edildim. İtibarımla oynandı, onurlarım ayaklar altına alındı. Yargısız infaza emrindeki tutuldum. Bir bilim insanı olarak mesleğimi bana yaptırmadılar. Benim kişisel olarak hayatım boyunca milletime ve devletime hizmetten başka gayem olmadı. Takriben 7 yıldır maalesef çok sevdiğim halkıma, Türk milletine ve büyük Türk devletine yapabileceğim hizmetlerin hiçbirisini yapamadım.

Bundan ailem, çocuklarım etkilendi ama esas etkilenen yapabileceğim hizmetlerle bu ülkenin gücüne, kudretine, sağlanabilecek katkılardan maalesef devlet ve halk yoksun kaldı. Bugün benim kurtuluş günüm, bugün benim onuruma, itibarıma kavuştuğum gün. Adaletin gerçeği ortaya çıkardığı bir gün. Ben çok mutluyum ve yaşananları halkıma, milletime, devletime hizmetin bir bedeli olarak görüyor, hayıflanmıyorum ve bundan sonra da üzerime düşecek her türlü hizmeti yapmaya amadeyim.” (DHA)

Üniversitede kaset skandalında eski rektöre beraat, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Üniversitede kaset skandalında eski rektöre beraat haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum