Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası

Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası, Gündem Haberleri.

Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 12:49
Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul'da yaşamış B.H. isimli bir şahıs güya, sosyal medyadan tanıştığı kişinin tavsiyesi üzerine milletlerarası alanda kripto para alım satımına yönelik faaliyet belirten Singapur merkezli ‘auxuglobal' isimli kripto para borsasına takriben 20 bin dolar para yatırdı. Birkaç ay daha sonra parasını çekmek isteyen B.H., çekim işlemi yapamazken herhangi bir yetkiliye de ulaşamadı. 12 Haziran 2022 tarihinde ise siteye erişim sağlanamadı. Bunun üzerine savcılığın kapısını çalan B.H.'nin şikayeti üzerine soruşturma açıldı.

“Dolandırıcılar her şeyi profesyonel şekilde yapmışlar”

Konuya ilişkin konuşan B.H.'nin avukatı Sezayi Balkan, sosyal ağ üzerinden iletişime geçen bir kadının tavsiyesi üstüne müvekkilinin kripto para firmasına para yatırdığını söyleyerek, “Kararsız bayan aslen Japon vatandaşı olduğunu oysa Almanya'da yaşadığını ve piyano öğretmeni olduğunu söylemiştir. Değişken Almanya'ya ait telefon numaraları ile müvekkil ile whatsapptan irtibat kurmuştur. Müvekkil her şeyin alışılagelmiş olduğunu düşünmüş zira dolandırıcılar her şeyi profesyonel şekilde yapmışlardır” dedi.

6 ülkeye ‘soruşturma' talepli ihbar mektubu gönderildi

Savcılığa kabahat duyurusunda bulunduklarını ve zorunlu hukuki süreci başlatıldığını aktaran avukat Sezayi Balkan, “Ama şirketin merkezinin Singapur, işlem merkezlerinin Amerika, Hong Kong ve Güney Kore'de olması soruşturmanın yürütülmesini zorlaştırmaktadır. Ülkemizde meydana kripto para dolandırıcılığında ivedilikle müdahale ve soruşturma muhtemel iken yurtdışı eksenli olması soruşturma imkanını kısıtlamaktadır. böylece biz Almanya, Amerika, Singapur, Japonya, Çin ve Güney Kore Büyükelçiliklerine kendi ülkelerinde konuyla ilgili soruşturma başlatmaları için 56 sayfalık mektubu delilleri ve suç duyurusuyla gönderiyoruz. Bu mektubu ihbar kabul edip kendi ülkelerinde soruşturma başlatmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Dolandırıcılığın milletlerarası boyutta olduğundan dolayı şuan için ülkede ve dünya genelinde ne kadar mağdur olduğunun hemen şimdi bilinmediğinin altını çizen avukat Sezayi Balkan, “Uluslararası eksenli bu olayda savcılığın imkanları da kısıtlı olacaktır kuşkusuz. Burada kayda değer olan paranın miktarı değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dolandırılarak mağdur edilmesidir” ifadelerini kullandı.

“Dikkat dolandırılabilirsiniz”

Avukat Balkan, “Geçen sene fazla sayıda kişinin mağdur edilmesine neden olan Thodex dolandırıcılığı, geçtiğimiz günlerde yine binlerce kişinin mağduriyetine niçin olan Humex dolandırıcılığı derken bugün de Auxuglobal dolandırıcılığı meydana gelmiştir. Bu bakımdan, kripto para ile ilgilenenlere şunu anlatmak istiyorum: ‘Uyarı dolandırılabilirsiniz!' böylece kripto para ile ilgilenenlerin özellikle yurtdışı merkezli kripto para firmalarına sağduyulu yaklaşmalarını ve sosyal medyadan gelecek arkadaşlıklara, yönlendirmelere dikkat etmelerini, herhangi bir üçkâğıt olayıyla karşısında karşıya kalmaları halinde mutlaka alanında uzman bir avukattan takviye almalarını ve ivedilikle yasal yollara başvurmalarını tavsiye ederim” dedi.

Gamze Erdemir

Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Uluslararası kripto para dolandırıcılığı iddiası haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum